Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: terminologia (0 - 10 z 10)
(cytat, str. 7 - 8) Ogólnie rzecz biorąc, wszystko co jest problematyczne i chaotyczne jest możliwym obiektem zarządzania. Zarządzanie wiedzą jest modnym terminem, ale zastanawiające sjest to stanie się z wiedzą, gdy nie będzie właściwie zarządzania? Co działo się z wiedzą, relacjami, złością, dziećmi, emocjami ZANIM powstało zarządzanie?
Podział jest bardzo ostry, pomiędzy zarządzaniem czymś co jest dobre, i nie zarządzaniem czymś co jest złe.
Nie zarządzanie zwykle przyciąga mniejszą uwagę, ale częst dotyczy zarówno złego zarządzania oraz braku zarządzania, tzn. robieniem czegoś źle i pozostawieniem spraw samym sobie. Obie sytuacje mogą być poprawione przez lepsze zarządzanie.
(cytat, str. 49) Krytycy zwracają uwagę na opartą na potocznych kategoriach i zagmatwaną terminologię oraz brak pogłębionych badań, co stwarza pole dla szamanów zarządzania. Prowadzi to do smutnej dla środowiska akademickiego konkluzji, że zarządzanie jest na etapie rozwoju epistemologicznego porównywalnego z medycyną plemienną, na etapie zaś rozwoju społecznego zbliża się do showbiznesu.
(cytat, str. 49) Można obserwować dwie tendencje, które ograniczają możliwości konsensusu komunikacyjnego. Z jednej stronym mamy do czynienia ze wzrostem pojemności i wieloznaczności pojęć podstawowych, z drugiej zaś z rosnącą specjalizacją terminologiczną w subdyscyplinach zarządzania.
(cytat, str. 78) Organizacja i proces zarządzania są z założenia wieloznaczne. Powiązane z nimi określenia budujące sferę organizacji i kierowania, takie jak: władza, przywództwo, kierownaie, struktura organizacyjna, strategia, kultura organizacyjnia nie będą miały jednego desygnatu i będą określane i wiązane w różny sposób.
(cytat, str. 166) Podobnie jest z zastosowaniem narzędzi matematycznych w odniesieniu do działań społęcznych (teoria chaosu, twierdzenie godla) Można się posługiwać tymi pojęciami w znaczniu filozoficznej i lingwistycznej inspiracji, jednak nieuprawnione jest zakłądanie, że dzięki użyciu pojęć zaczerpniętych z przyrodoznawstwa zmienne koncepcje nauk o zarządzaniu stają się ścisłe.
(cytat, str. 29) Niejednolita terminologia często staje się podłożem sporów pozornych, wynikających nie z różnicy poglądów, lecz z nieporozumień terminologicznych. Uściślanie terminologii naukowej jest jednym z zadań teorii ogólnych.
(cytat, str. 51) Zjawiska badane przez nauki przyrodnicze są znane przeważnie tylko specjalistom id latego jest tam łatwiej stworzyć odrębną termninologię. Większośc zjawisk ekonomicnzych natomiast jest szeroko znana ludziom i ma swoje potoczne nazwy.
Gdyby na ich miejsce wprowadzić odrębną termninologię, prowadziłboy to do notorycznych niporozumień i osłabienia więzi nauk społecznych z ich adresatami. Dlatego w naukach ekonomicznych używany jest przeważnie język potoczny, obciążony wadami, jak nieostrość, wieloznaczność, zabarwienie uczuciowe itp.