Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 24) Kierownicy wyszukując metafor dla zarządzania wiedzą najczęściej odnoszą się do pierwszego sektora ekonomii: wiedza jest pozyskiwana, drążona, kultywowana. Nie jest "produkowana" (jak w drugim sektorze) i rzadko kiedy "dostarczana" jako usługa (jak w trzecim sektorze).
(cytat, str. 21) Do zrozumienia i badania organizacji można wykorzystywać metafory. Poza omówionymi metaforami organizacji, jako maszyny czy organizmu wyróżnia się również inne metafory dobrze opisujące współczesne organizacje: - koncepcja organizacji jako mózgu, w której organizacje porównuje się do ludzkiego mózgu, co wskazuje, że chodzi zarówno o ulepszenie zdolności organizacji do rozumnego działania, jak i o to, że organizacje są systemami przetwarzającymi informacje, zdolnymi do uczenia się tego, jak się uczyć; - koncepcja organizacji jako kultury, w której kulturę traktuje się jako jeden z istotnych czynników kształtujących chcarakter organizacji; organizacja to przede wszystkim ludzie, których system wartości kształtuje się w środowisku społecznym znacznie szerszym niż sama organizacja; metafora kultury podkreśla zwyczaje, tradycje, opowieści, mity, artefakty czy symbole organizacji; - koncepcja organizacji jako systemu politycznego, w której jest wymagane zrozumienie roli, jaką polityka odgrywa w życiu organizacji; jest to możliwe poprzez rozpoznanie układu interesów, konfliktów i gry sił; - koncepcja organizacji jako psychicznego więzienia, polegająca na tym, że pracownicy stają się zakładnikami własnych myśli, idei i przekonań, poddają się temu, co rodzi się w ich podświadomości; - kolaż jako metafora teorii organizacji, dzięki której uznajemy wartość patrzenia z różnych punktów widzenia i korzystania z teorii oraz wiedzy i doświadczenia, aby stworzyć nowe dzieło - nową teorię do wykorzystania w konkretnych warunkach.
(cytat, str. 10) Konstruktywizm to zgoła odmienna propozycja. Można ją sprowadzić do postulatu komplikowania świata przez tworzenie z elementów rzeczywistości własnych konstrukcji, umożliwiających na pewien czas zrozumienie pewnego fragmentu otaczającej nas siatki powiązań i poruszania się w niej. Znajduje to wyraz w coraz to nowych metaforycznych opisach świata organizacji – organizacja jako teatr, organizacja jako gra, jako kultura itd.