Cytaty i parafrazy dla: instytucje (0 - 4 z 4)
Balcerzak A.,
Państwo w realiach Nowej gospodarki,
Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2009
- system instytucjonalny ... zespół formalnych (np. regulacje prawne i konstytucje) i nieformalnych (np. normy i konwencje zachowań) organiczeń oraz mechanizmów ich egzekwowania. Te reguły gry głęboko zakorzenione w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym stwarzają system bodźców oraz ograniczeń społecznych i gospodarczych.
(Balcerzak A. 2009, s. 19)
Dach Z.,
Szopa B. (red.),
Podstawy makroekonomii,
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Kraków 2004
- Integracja instytucjonalna to twór powstający niezależnie, a często wbrew istniejącym (w momencie rozpoczęcia procesu) związkom gospodarczym i strumieniom handlu. W tej formie integracji dominują motywy pozaekonomiczne i dlatego mogą występować próby łączenia organizmów gospodarczych, w rezultacie których pojawia się asymetria siły ekonomicznej, politycznej i militarnej między partnerami.
(Dach Z., Szopa B. (red.) 2004, s. 230)
Bogdanienko J.,
Piotrowski W.,
Zarzadzanie. Tradycja i nowoczesność,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2013
- Organizacje o ustalonym, trwałym statusie, utworzone i funkcjonujące w ramach konkretnego porządku prawnego nazywa się instytucjami.
(Bogdanienko J., Piotrowski W. 2013, s. 84)
- Instytucje gospodarcze ( przedsiębiorstwa) mogą kończyć swoją działalność w wyniku upadłości. Upadłość zarządzana jest przez sąd w przypadku, gdy instytucja gospodarcza jest niewypłacalna. Istotną cechą upadłości jest to, że majątek pozostały po zakończeniu postępowania upadłościowego jest rozdzielany w odpowiedniej kolejności i proporcjach pomiędzy wierzycieli instytucji, a jeżeli to nie wystarcza na pokrycie jej zobowiązań, wówczas strata rozkłada się między wierzycielami. Zarówno likwidacja, jak i upadłość kończą się wykreśleniem instytucji z rejestru lub ewidencji.
(Bogdanienko J., Piotrowski W. 2013, s. 89)