Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 18 - 19) ... system wartości na podstawie którego można oceniać etykę działalności gospodarczej trzeba traktować jako kategorię względną. Dla konkretnej działalności gospodarczej trzeba więc określać systemy wartości i kodeksy etyczne dostosowane do specyficznych uwarunkowań, a uwzględniające normy prawne, moralne i reguły obyczajowe.
Słowa kluczowe:system wartości, działalność gospodarcza Komentarze i źródła pierwotne: Instytucjonalizacja konfliktu przemysłowego Autor rozdziału: Rafał Towalski
(parafraza, str. 27) Schemat grup kryteriów oceny działalności gospodarczej 1. Efektywność ekonomiczna producenta i gospodarki 2. Stopień i sposób zaspokajanie potrzeb odbiorców (indywidualnych i zbiorowych) 3. Społeczne znaczenie etyki działalności gospodarczej
Słowa kluczowe:działalność gospodarcza Komentarze i źródła pierwotne: J. S. Oakland, op. cit., s. 2363
(cytat, str. 15) Przepływy pieniężne przedsiębiorstwa można podzielić na przepływy operacyjne, inwestycyjne i finansowe, które są związane z trzema rodzajami działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo: - działalność produkcyjną - podstawową (statutową) działalność produkcyjną, handlową lub usługową, polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży produktów, towarów i usług - działalność inwestycyjną, związaną z lokowaniem kapitału w aktywa trwałe i obrotowe działalność finansową, związaną z kształtowaniem wielkości i struktury kapitału wykorzystywanego przez przedsiębiorstwo
(cytat, str. 104) W racjonalnej działalności gospodarczej, której wzrost uwarunkowany jest rozwojem nauki i techniki, wyróżnia się racjonalność metodologiczną, która wynika z aktualnego stanu wiedzy naukowej, i racjonalność rzeczową, która w wyniku rozwoju nauki pojawia się jako możność zastosowania w praktyce nowych, lepszych technik i technologii.
(cytat, str. 5) Za działalność gospodarczą uznaje się wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły: 1) zarobkową działalność wytwórczą, handlową, budowlaną i usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, 2) działalność zawodową.
(parafraza, str. 7) Koncesja to administracyjna zgoda na podjęcie działalności w sferze objętej wyłącznością państwa lub mającej szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo obywateli lub ważny interes publiczny.
(cytat, str. 90) Umowy zawierane podczas prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie dotyczące bezpośrednio sprzedaży wytwarzanych towarów lub usług, oddzielone zostały od kontraktów, umów sprzedaży, zleceń itp. W zakres takich umów wchodzą między innymi umowy wynajmu pomieszczeń, leasingu pojazdów, itp.
(cytat, str. 23) Jednym z podstawowych problemów prowadzenia działalności gospodarczej jest wybór grupy odbiorców, do której zamierzamy adresować nasza ofertę.
Słowa kluczowe:działalność gospodarcza Komentarze i źródła pierwotne: Anuszewska 2003, s. 17-18]
(cytat, str. 335) Zgodnie z przepisami ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
(cytat, str. 138) Jeżeli pracownicy stwierdzą, że firma łamie podstawowe standardy działalności gospodarczej postrzegane jako moralnie słuszne, to świadomie obniżą poziom swej produktywności. Nie będą bowiem skłonni współpracować z firmą, która nie przestrzega powszechnie przyjętej praktyki. Pracodawca z kolei nie zwolni całej siły roboczej, wymieniając ją na nowych robotników wykazujących pełną gotowość współpracy. Niska produktywność nowo zatrudnionych pozbawionych wsparcia doświadczonych pracowników sprawia bowiem, że tego typu działania są całkowicie bezcelowe.
(cytat, str. 326) Czynnik ryzyka jest nierozłącznie związany z działalnością gospodarczą. O ile jednak ryzyko towarzyszące decyzjom krótkookresowym jest relatywnie niewielkie, o tyle decyzje długookresowe podejmowane są zawsze w warunkach dużej niepewności.
Michał Trocki,
Outsourcing. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2001, ISBN: 83-208-1340-9 (62+0)
(cytat, str. 27) Podmiotami działalności gospodarczej mogą być jednostki i zespoły ludzkie mające zdolność organizacyjno-prawną do prowadzenia działalności gospodarczej , a więc osoby fizyczne, zespoły tworzące komórki i jednostki organizacyjne, przedsiębiorcy indywidualne, spółki osobowe i handlowe, przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie itd.
(cytat, str. 79) Głównym celem działalności gospodarczej w gospodarce wolnorynkowej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych bez pomocy lub ochrony państwa.
(cytat, str. 128) Osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudniające pracowników są płatnikami podatku dochodowego i muszą rozliczać podatki od osób zatrudnionych.
(cytat, str. 34) Do skutków ekologicznych działalności gospodarczej zalicza się zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby. Są one powodowane głównie działalnością człowieka: pozyskiwaniem zasobów mineralnych i energii, produkcją przemysłową i rolniczą oraz odpadami komunalnymi; do zanieczyszczeń zalicza się nie tylko substancje chemiczne, ale także promieniowanie, np. jonizujące, silne pole elektromagnetyczne( w pobliżu linii wysokiego napięcia).
(cytat, str. 265) Przedsiębiorstwo jest formą organizowania, a więc jedną z sieci działań i znaczeń, wspólnie podejmowanych przez ludzi celem nadania sensu ich rzeczywistości. Przedsiębiorstwo jest formą działań, które podejmują się przede wszystkim po to, by kształtować rzeczywistość w sensie ekonomicznym i/lub politycznym. W sferze praktycznej przedsiębiorstwo wytwarza mnie lub bardziej namacalne produkty: rzeczy (przedsiębiorstwo produkcyjne) lub procesy (przedsiębiorstwo usługowe). Jak każda forma działań wspólnych, mających wymiar intersubiektywny, przedsiębiorstwo jest tworem moralnym, a więc opierającym się na relacjach etycznych (związanych z wartościami i różnicami w możliwości wpływania na przeznaczenie), jakie ludzie mają w stosunku do siebie nawzajem. Oficjalnym reprezentantem tych relacji, znaczeń i wartości jest kierownik/menadżer.
(cytat, str. 84) "Potocznie mówiąc działalność gospodarczą można określić jako wyraz aktywności przedsiębiorców i innych podmiotów funkcjonujących w powszechnym obrocie gospodarczym."
(cytat, str. 45) "Każdy podmiot uruchamiający działalność gospodarczą musi posiadać: - REGON, - NIP, - musi być zgłoszony w ZUS-ie, - musi być opodatkowany (może dokonać wyboru formy opodatkowania)."