Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 22 - 23) Banki hipotetyczne to typowe banki wyspecjalizowane. Banki hipotetyczne zajmują się udzielaniem pożyczek zabezpieczonych na hipotece nieruchomości.
(cytat, str. 10) Definicja banku z punktu widzenia klientów bankowych powinna obejmować wszystkie możliwe rodzaje działalności bankowej. Zgodnie z tym założeniem przedsiębiorstwo bankowe to takie przedsiębiorstwo, które zaciąga i udziela kredytu, świadczy usługi w obrocie pieniężnym, kredytowym i kapitałowym oraz oferuje inne usługi.
(cytat, str. 24) Spółdzielnie kredytowe są to instytucje drobnego kredytu zorganizowane na zasadach spółdzielczych, polegających przede wszystkim na powiązaniu kredytobiorców (członków spółdzielni) m.in. poprzez ich wkłady członkowskie z solidarną odpowiedzialnością materialną za działalność danej spółdzielni.
(cytat, str. 23) Konglomerat finansowy to rodzaj holdingów finansowych. Są to instytucje świadczące pod jednym dachem usługi bankowe, ubezpieczeniowe i maklerskie.
(cytat, str. 9) Tradycyjne definicje banku określają bank jako przedsiębiorstwo usługowe, którego działalność polega wyłącznie na udzielaniu kredytów i zdobywaniu środków potrzebnych do sfinansowania kredytów.
(cytat, str. 37) Kasy mieszkaniowe mają stanowić wyodrębnioną część banku. Prowadzą one imienne rachunki oszczędnościowo-kredytowe i udzielają kredytów kontraktowych.
(cytat, str. 19) Bank uniwersalny dokonuje wszystkich czynności bankowych. Pojęcie bank uniwersalny oznacza, że nie ma żadnych ograniczeń w jego działalności o charakterze bankowym, a więc w zakresie ilościowym, regionalnym, klientowskim, branżowym, a także ilościowo-cenowym.
(cytat, str. 22) Banki specjalne są to banki, których strefa działania w porównaniu z bankami komercyjnymi ma specjalny charakter pod względem zakresu i formy działania albo rodzaju klienteli.
(cytat, str. 17) Mianem bankowości internetowej - elementu systemu bankowości elektronicznej - określa się zaawansowany system bankowej obsługi klientów, który wykorzystuje internet jako sieć komunikacji. Bezpieczne korzystanie z systemu zapewniają klientom identyfikatowy i klucze elektroniczne. Z bankowości internetowej korzystają głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. System umożliwia dokonywanie praktycznie wszystkich standardowych operacji banlowych, również poza godzinami pracy oddziałów, wykorzystując w tym celu protokoły internetowe oraz pzeglądarki stron. Pozwala także na bieżące monitorowanie stanu rachunków bankowych, zakładanie lokat terminowych, realizacę płatności, zamawianie i zastrzeganie kart płatniczych oraz przeglądanie oferty usługowej banku.
(cytat, str. 18) Bankowośc korporacyjna oznacza nowoczesną i kompleksową obsługę dużych przedsiębiorstw, która wykracza poza standardowe usługi bankowe, a polega na indywidualnym doborze pakietu produktów bankowych do potrzeb klientów banku. Typowy pakiet korporacyjny składa się z usług takich, jak: - prowadzenie rachunku bieżącego i pomocniczego, - udzielanie kredytu w rachunku bieżącym, - przyłączenie do systemu bankowości elektronicznej, - realizacja poleceń zapłaty, - wydawanie bizesowych kart płatniczych.
(cytat, str. 83) Banki spółdzielcze są potrzebne polskiej gospodarce. Wynika to z kilku istotnych przesłanek: 1. W praktyce i literaturze przeważa opinia, że globalizacja, która prowadzi do zwiększenia dostępu do rynków finansowych świata i konsolidacji wielu banków typu global players nie oznacza konieczności likwidacji banków niszowych, regionalnych, samorządowych. Określona dyferencja jest potrzebna gospodarce narodowej. Wynika to z koncepcji, że w przyszłości bankowość będzie dzieliła się na tzw. bankowość konsorcjalną (przede wszystkim usługi bankowości inwestycyjnej) i detaliczną, a funkcje tej ostatniej mogą wykonywać także banki niszowe, regionalne. 2. Struktura bankowości w Polsce nie odpowiada potrzebom gospodarki narodowej. Faktycznie brak małych jednostek bankowych powoduje, że małe przedsiębiorstwa nie są obsługiwane przez system bankowy. Z przeprowadzonych ostatnio badań Fundacji Case wynika, że tylko 27% małych firm miało do czynienia z jakimkolwiek kredytem bankowym, gdy 40% pożyczyło pieniądze na działalnośc gospodarczą od rodziny i znajomych. 3. Właścicielem banków w Polsce jest kapitał zagraniczny, który jest nastawiony na szybki zysk. Działalność tych banków charakteryzuje się: - brakiem zainteresowania rozwojem sieci bankowej, rozszerzeniem wachlarza produktów, - faktycznym ograniczeniem działalności, co wyraża się m.in. w licznych redukcjach personelu, - brakiem zainteresowania w kredytowaniu małych i średnich przedsiębiorstw, - dawaniu priorytetu firmom powiązanym kapitałowo z interesami banku matki, - brak zainteresowania rozwojem regionu; celem działania banków jest gromadzenie depozytów i ich transfer zgodnie z polityką danego banku, - działanie w formie określonegomonopolu, który nie reaguje na impulsy banku centralnego.
(cytat, str. 86) Bankiem, który nie może w pełni włączyć się w rozwój regionu, jest bank spółdzielczy, o ile pozostanie bankiem niszowym. Może on zapewnić: - kompleksową obsługę samorządów (także obsługę emisji obligacji wspólnie z bankiem zrzeszającym), - przygotowanie odpowiednich pakietów produktów dla rolników oraz małych i średnich przedsiębiorstw, - lepsze rozpoznanie potrzeb środowiska lokalnego, co pozwoli na bardziej elastyczne podejście do kredytobiorców, - doradztwo finansowe.
(cytat, str. 82) Próby likwidacji banków spółdzielczych w ich dotychczasowej postaci (nie tylko efektywnośc, lecz także misja) były i są dokonywane za pomocą różnych rozwiązań: - po pierwsze, próba włączenia banków spółdzielczych do BGŻ, który nie doprowadził do podziału swojej działalności na apeksową i komercyjną, co groziło obciążeniem banków spółdzielczych niedokapitalizowaniem tego banku, a w perspektywie przejęciem go wraz z bankami spółdzielczymi przez inwestora zagranicznego, - po drugie, wprowadzenie tzw. progów kapitałowych niezgodnie z II dyrektywą UE, wbrew stanowisku Komitetu do spraw integracji, co miało doprowadzić do likwidacji 80% banków spółdzielczych, oderwania ich od społeczności lokalnych i przekształcenia w małe banki komercyjne, - po trzecie, wmożliwienie większym bankom spółdzielczym dostępu do kredytowania w całym kraju, co może doprowadzić do oderwania się od społeczności lokalnych i spowodować powolne odchodzenie od społecznego, spółdzielczego charakteru i przekształcenie się w małe banki komercyjne, przy utracie podstawowego elementu dle przetrwania banków spółdzielczych (asymetrii informacji), - po czwarte, likwidacja samodzielności banków spółdzielczych przez wprowadzenie tzw. konsolidacji finansowej, co przekształciłoby banki spółdzielcze w okienka banków zrzeszających; łączyłoby się to, jak stwierdził J. Kulawik, z jazdą na gapę - działalność bez odpowiedzialności, z oderwaniem się od potrzeb społeczności lokalnej.
(cytat, str. 164) Banki maja obowiązek klasyfikowania należności według określonych prawem zasad, a także do zabezpieczenia należności zagrożonych rezerwami w odpowiedniej wysokości. W 2004 roku nastąpiła liberalizacja kryteriów podlegania należności pod dana grupę i wydłużono okresy opóźnień w spłacie kapitału lub odsetek. Klasyfikacja wygląda następująco: kredyty normalne (opóźnienie do 1 miesiąca), kredyty pod obserwacją (opóźnienie od 1-3 miesięcy), kredyty poniżej standardu (opóźnienie od 3-6 miesięcy), kredyty wątpliwe (opóźnienie od 6-12 miesięcy), kredyty stracone (opóźnienie powyżej 12 miesięcy). Grupy należności poniżej standardu, wątpliwych i straconych zalicza się do kredytów zagrożonych .
(cytat, str. 92) Kredyty mieszkaniowe są zasadniczo oprocentowane według zmiennej stopy procentowej. Początkowo większość banków opierała stopy procentowe swoich produktów na tzw. Stopach bazowych banku, które zawierały koszt pozyskania pieniądza, koszty działalności banku, premię za ryzyko i zysk. Zmieniały się one wyniku zmiany kosztów i konkurencji na runku. Od kliku lat większość banków stosuje zewnętrzne indeksy, takie jak stopy procentowe banku centralnego lub koszt pieniądza na rynku między bankowym, tzn. Stawki WIBOR w przypadku kredytów złotowych, a LIBOR bądź EURIBOR w przypadku kredytów denominowanych w dolarach, frankach szwajacarskich bądź euro. Oprocentowanie kredytu liczy się więc jako sumę odpowiedniej ceny pieniądza na rynku międzybankowym i marży banku. Ta ostatnia zależy od wielu czynników, m.in. od natężenie konkurencji na rynku kredytowym, standingu kredytobiorcy i wysokości wkładu własnego inwestora na inwestycję mieszkaniową.
(cytat, str. 104) Zmienia się struktura właścicielska pośredników kredytowych w wyniku przejmowania ich przez banki, np. kilka lat temu Kredyt Bank przejął formę Żagiel.
(cytat, str. 105) Procesom wchłaniania pośredników kredytowych przez banki towarzyszy odwrotne zjawisko - nabywanie banków przez duże firmy pośrednictwa kredytowego: Lukas kupił Bank Świętokrzyski, AIG Credit - Bank Podlaski, a Dominet nabył Cuprum Bank.