Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(parafraza, str. 16) Rozpatrujemy dwa warianty: X oraz Y, dla których negocjator A uzyskuje odpowiednio wyniki Xa i Ya, a jego partner, negocjator B: Xb oraz Yb. Preferencje negocjatora A mogą być następujące: 1. Negocjator A zainteresowany jest jedynie własnym wynikiem, woli X od Y jeżeli Xa>Ya 2. Negocjator A ma nastawienie kooperacyjne, woli wariant X od Y gdy Xa>Ya lub Xa=Ya i Xb>Yb 3. Negocjator A ma nastawienie kooperacyjne i altruistyczne: woli X od Y, gdy Xa+0,1*Xb>Ya+0,1*Yb przykładowe. Zaakceptuje gorszy wynik, jeżeli kooperant osiągnie lepszy. 4. Negocjator A jest zawistny, woli X od Y gdy Xa-0,3*Xb>Ya-0,3Yb przykładowe Zaakceptuje gorszy wynik, jeżeli strata kooperanta względem optymalnego rozwiązania będzie większa od jego.
(parafraza, str. 23 - 25) Czynniki oddziałujące na postawy decydentów 1. Wykorzystana wiedza. Chodzi tu o zasoby wiedzy, którymi dysponuje menedżer w chwili podejmowania decyzji oraz zasoby wiedzy możliwej do wykorzystania, a istniejącej w otoczeniu naukowym i gospodarczym. Zadanie decydenta polega tu na zgromadzeniu kompletnego materiału informacyjnego. Z tego materiału menedżer wybiera informacje, które jego zdaniem, są niezbędne do podjęcia decyzji uzasadnionej racjonalnie i etycznie. 2. Postawa etyczna. W każdym konkretnym procesie decyzyjnym pojawiają się nietypowe lub typowe "standardowe" uwarunkowania. Oddziałują one na postawę decydenta w sposób sprzyjający lub utrudniający dokonanie wyboru racjonalnego z punktu widzenia kryteriów gospodarczych i uzasadnionego etycznie. 3. Pasja działania wyraża się w różnych formach jak np.: przekonanie o znaczeniu misji, wiara w znaczenie idei, odporność na niepowodzenia, dynamizm psychiczny, zaangażowanie czy aktywność. Pasja działania jest warunkiem skuteczności, "działalności", mimo pojawiających się trudności i niepowodzeń. 4. Mądrość decyzji przejawia się w skuteczności działania.
Słowa kluczowe:postawa Komentarze i źródła pierwotne: Por. D. L. Goetsch, S. B. Davis Quality Managment. Introduction to Total Quality Managment for Production, Processing, and Services, New jersey 2000, s. 60-61
(cytat, str. 67) Obserwacja życia społecznego i gospodarczego wykazuje również, że szczególnie trudno ukształtować w człowieku postawy zdecydowanie etyczne i trwałe. Znacznie łatwiej i częściej "wychowuje się" postawy naganne etycznie, które - w dodatku - umożliwiają człowiekowi "prześlizgiwanie" się między ograniczeniami etycznymi i organizowanie sobie życia łatwiejszego i wygodniejszego.
Słowa kluczowe:etyka, postawa Komentarze i źródła pierwotne: T. Peters, Thriving on Caos, London 1987, s. 300-301
(cytat, str. 90) Ekstrawertyk ma skłonności do zawierania dużej ilości powierzchownych kontaktów i związków. Jest otwarty, przyjazny, chętnie i szybko nawiązuje znajomości, potrafi zaistnieć w każdej nowej sytuacji i bez wahania decyduje się na nowe wyzwania, nie dbając o problemy, które mogą z tego wyniknąć. Ekstrawertyk jest towarzyski, żywy. impulsywny, lubi zmiany i innowacje, jest beztroski i odznacza się ekspansją emocjonalną.
(cytat, str. 91) Introwertycy są z natury niezdecydowani, refleksyjni, jakby nieobecni, zachowują się z rezerwą, podchodzą do sprawy z obawami, mają skłonność do zachowań defensywnych i podejrzliwości, która jest rodzajem asekuracji. Ich zdolność adaptacyjna jest zatem niewielka. Potrafią skupić się na jednej rzeczy i otoczenie im wówczas zbytnio nie przeszkadza.
(cytat, str. 90) Jung sądził, że podstawowa energia psychiczna (libido) może być ukierunkowana na zewnątrz, wtedy mamy do czynienia z typem ekstrawertywnym, lub do zewnątrz i tu mamy do czynienia z introwersją.
(cytat, str. 89) Typy postawy, czyli ekstrawertyzm (E) i introwertyzm (I) z jednej strony oraz ocenianie (J) i obserwowanie (P) z drugiej, są zakorzenione w naszych predyspozycjach biologicznych i zdeterminowane od chwili urodzenia w sposób bardziej jednoznaczny niż funkcje psychiczne, czyli preferowanie percepcji doznaniowej (S) lub intuicji (I) oraz myślenia (T) i uczuć (F). Wynika z tego, że dominująca w naszym przypadku funkcja może zostać do pewnego stopnia zmieniona lub przytłumiona poprzez świadome działania. Tymczasem zmiana typu postawy jest o wiele bardziej ryzykowna i trudna oraz o wiele mniej prawdopodobna.
(cytat, str. 174) Postawa to trwale korzystna lub niekorzystna (wynikająca z doświadczenia) ocena, emocjonalne odczucie oraz skłonności związane z określonym przedmiotem lub ideą.
(cytat, str. 110) Postawy stanowią syntezę wiedzy, wyobrażeń, opinii, odczuć, emocji, gotowości do podjęcia działań oraz ostatecznego zachowania. Można je również rozumieć jako ukształtowany w psychice zespół predyspozycji do reagowania w określony sposób na sytuacje w otoczeniu.
(cytat, str. 10) Konstruktywizm to zgoła odmienna propozycja. Można ją sprowadzić do postulatu komplikowania świata przez tworzenie z elementów rzeczywistości własnych konstrukcji, umożliwiających na pewien czas zrozumienie pewnego fragmentu otaczającej nas siatki powiązań i poruszania się w niej. Znajduje to wyraz w coraz to nowych metaforycznych opisach świata organizacji – organizacja jako teatr, organizacja jako gra, jako kultura itd.
(cytat, str. 265) .. postawa obserwatora zakłóca dokładne wyktywanie, przetwarzanie i opisywanie bodźców sensorycznych.
Przy podejmowaniu decyzji, czy w danej próbie występuje sam tylko szum, czy też sygnał na tle szumju, osoba badana stosuje pewne kryterium, na które wpływ mają czynniki indywidualne takie jak osobowość, doświadczenie, przewidywane koszty lub nagrody, czy też motywacje by zadowolić kogoś lub sprawić mu zawód.
(cytat, str. 557) Postawa jest to względnie stała, zabarwiona emocjonalnie gotowość do reagowania w pewien spójny czy konsekwenty sposób wobec pewnej osoby, grupy ludzi lub sytuacji.
(cytat, str. 92) pozytywna postawa życiowa towarzyszy zjawisku wzrostu potraumatycznego także przez to, że przyczynia się wcześniej do uruchomienia zasobów sprzyjających radzeniu sobie ze stresem.
(cytat, str. 54) (...) godne polecenia wydają nam się postawy: rozładowanie napięcia i humor: - rozładowanie napięcia pomaga twojemu rozmówcy w opanowaniu jego własnej wrażliwości. Zapraszamy go do potraktowania z dystansem jego sytuacji, jego reakcji, doprowadzamy go do opanowania się, pomagając mu przemyśleć, "zrelatywizować" przyczynę jego emocji. - poczucie humoru ma podobne właściwości, gdyż zmusza rozmówców do zachowania dystansu w stosunku do siebie samych, do obserwowania własnej osobowości i własnego zachowania z pozycji widzów, do oddzielenia się od własnych namiętności i emocji
Słowa kluczowe:postawa, humor Komentarze i źródła pierwotne: J. Muszyński, Megatrendy a polityka, WydawnictwoAtla2, Wrocław 2001, s. 19
(cytat, str. 184) Postawy to z jednej strony, emocjonalne nastawienie do kogoś lub czegoś, a z drugiej, wynikający z tego nastawienia, utrwalony sposób zachowania i reagowania na określone bodźce.
(cytat, str. 178) "W obliczu problemów firma może przyjąć jedną z dwóch postaw: 1. postawę reaktywną, polegającą na skutecznym postępowaniu ze zgłoszonymi skargami; 2.postawę proaktywną, polegającą na dołożeniu starać, by skargi się nie pojawiały."
(cytat, str. 384) Kultura organizacji to zbiór wartości, pomagających pracownikom zrozumieć, które działania są, a które nie są pożądane w przedsiębiorstwie. Odgrywa ona istotną rolę w kształtowaniu ich zachowania, postaw oraz zaangażowania.