Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 133) Wskaźniki można podzielić na dwie grupy: 1) wewnętrzne, czyli takie, które opierają się tylko na informacjach pochodzących ze sprawozdań finansowych, 2) zewnętrzne, czyli takie, których jeden z elementów nie jest zawarty w sprawozdaniach finansowych (np. dane o cenie rynkowej akcji).
(cytat, str. 250) Nadmierna liczba wskaźników przyjętych do oceny zakłóca pomiar i utrudnia ich interpretację, zwłaszcza jeśli mierzą one podobne lub te same zjawisko.
(cytat, str. 252) Wskaźnikami są wyniki lub korelaty powiązane z rozważaną własnością nieznanymi prawami.
Posługiwanie się wskaźnikami: - jest nieuniknione w obecnym stanie postępu i nie powinno być traktowane jako usterka.
- na końcu drogi jest pomiar, do którego dojdziemy, gdy ustalimy powiązania między naszymi przypadkowymi wskaxnikami a właściwymi wymiarami rozważanych rzeczy.
Rozróżnienie między miarami a wskaźnikami znika, skoro tylko poznamy ilościową zależnośc między wskaźnikiem a przedmiotem naszych zainteresowań.
(cytat, str. 117) Duration jest wykorzystana do obliczenia wrażliwości danego instrumentu, zestawu instrumentów lub bilansu, na zmiany stopy procentowej.
(cytat, str. 22) Skwantyfikowane cechy danego obiektu można określić wskaźnikami. Wskaźniki są to konkretne wyrażenia liczbowe określające cechy danego obiektu. Każdy wskaźnik liczbowy określany jest przez: - nazwę cechy, - wyrażenie liczbowe cechy, - przyporządkowaną jednostkę miary.
(cytat, str. 264) Wskaźniki (indeksy) dostarczają prostego sposobu pomiaru i porównań zmian zachodzących z upływem czasu, wyrażając wzrosty lub spadki w stosunku do liczby 100. Słynny wskaźnik giełdowy Dow-?Jones jest, przykładowo, oparty na porównaniach do podstawy wyrażonej liczbą 100, to samo dotyczy wskaźnika artykułow konsumpcyjnych.
Szerego czasowy jest zbiorem pomiarów tej samej zmiennej, dokonanych wielokrotnie w czasie. Pomiary w szeregu czasowym ustawione są chronologicznie. Sprawozdanie obrazujące zbyt dla każdego miesiąca roku jest szeregiem czasowym, przydatnym dla kierownika działu sprzedaży do prognozowania przyszłorocznych miesięcznych poziomów zbytu.
(cytat, str. 105 - 106) ... wyższość metod stosujących pomiar nad metodami czysto jakościowymi.
Prawdą jest, że nawet w wypadku estymacji jakościowych, takich jak estymacje wysokośći tonu muzyki, niekiedy można podać przedział dokładności dla estymacji, ale przy braku pomiarów każdy taki przedział może być jedynie bardzo chwiejny, ponieważ nie można stosować pojęcia granic kondensacyjnych. Pojęcie to stosowane jest tylko tam, gdzie możemy mówić o rzędach wielkości, a zatem tylko wówczas, gdy zdefiniowane są metody pomiaru.
Granice przedziału nie są ostre, lecz w rzeczywistości same są bardzo małymi przedziałami, których granice są z kolei przedziałami jeszcze mniejszych, i tak dalej. Tą drogą dochodzimy do koncepcji "granic nieostrych" lub "kondensacyjnych granic" przedziału.
(cytat, str. 45) Wskaźniki logistyczne przedstawiają empiryczne obserwowane i mierzalne stany faktyczne, które możliwie adekwatnie opisują cel lub system celów logistyki.
(cytat, str. 51) Dobór właściwego wskaźnika zakłada posiadanie określonej wiedzy o rzeczywistości badanej, znajomość pewnych zależności, którym ona podlega.
(cytat, str. 165) Wskażnik zdarzenia (własności) Z to takie zdarzenie (własność) W, żę stwierdzenie jego (jej) istnienia, pojawienia się lub stopnia intensywnośći bądź faktycznie jest wykorzystane jako przesłanka, bądź zasadnie nadaje się na przesłankę wnioskowania, iż w określonych przypadkach z pewnoscią, z określonym prawdopodobieństwem lub przynajmniej z prawdopodobieństwem wyższym niż przeciętne wystąpiło zdarzenie (własnosć) Z.
(cytat, str. 20) Należy stosować uproszczenia i zaokrąglenia wielkości liczbowych. W analizie powinno się unikać pozornej i fałszywej precyzji w obliczaniu, jak np. ustalenie wskaźników z dokładnością do kilku miejsc.
(cytat, str. 14) Miernik stosowany jest wówczas, gdy mamy do czynienia z liczbami mianowanymi (miarami naturalnymi, techniczno-ekonomicznymi lub wartościowymi) służącymi do pomiaru zjawisk i zdarzeń oilościowych oraz liczbami mianowanymi, odniesionymi do jakiejś mianowanej podstawy odniesienia i słyużącymi do oceny zjawisk ilośćiowych.
Wskaźnik w ekonomice definiowany jest jako: 1. obserwowalnaq wielkość zmienna niezbędna do uchwycenia innej zmiennej bezpośrednio nie obserwowalnej, 2. liczba wyjaśniająca wzajemny stosunek dwóch wielkości statystycznych 3. wielkość teczhniczno-ekonomiczna, dane charatkeryzjuące zakład, wydział i osiągane przez niego wyniki.
Wskaźnik można stosować tylko wtedy, gdy ma się do czynienia z liczbami mianowanymi stosunkowymi, służącymi do oceny zjawisk ilosciowych i jakościowych zarówno w ukłądzie statyczny, jak i w układzie dynamicznym.
(parafraza, str. 38) Wskaźniki efektywności marketingu w internecie: - liczba odsłon, - liczba użytkowników, - zasięg, - CTR (Click Through Ratio), - CPM (Cost Per Mille) - CPU (Cost Per User).