Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(parafraza, str. 268) Prezes niedużej firmy chciał przeprowadzić kampanię reklamową. Do opracowania strategii, planu marketingowego i koncepcji spotów reklamowych, Wynajął specjalistów. Celem zampanii było zwiększenie sprzedaży produktu. Agencja przygotowała kilka pomysłów, a o tym który zostanie zrealizowany miały rozstrzygnąć wyniki badań. Podczas tzw. grup focusowych, na których klientki wypowiadały się o poszczególnych reklamach, jednogłośnie wybrana została reklama X. Prezes uznał jednak, iż ma przeczucie co do reklamy Y, iż będzie lepsza. Mimo, iż zatrudnieni specjaliści próbowali wpłynąć na decyzję Prezesa, pozostał on przy realizacji reklamy Y. Tym samym w efekcie Prezes był zadowolony chwaląc się znajomym reklamą, ale sprzedaż nie wzrosła.
(cytat, str. 44) Badania świadomości i zapamiętywania reklamy. Mają one na celu pomiar świadomości marki, świadomości reklamy oraz zdolności przypominania sobie treści reklamy przez istniejących i potencjalnych klientów. Obejmują też najczęściej ustalenie postaw wobec różnych konkurujących ze sobą firm, marek lub produktów oraz ich wizerunku ukształtowanego w umysłach klientów.
(cytat, str. 140) W badaniach dla potrzeb reklamy wyróżnić można następujące etapy postępowania badawczgo: -ustalenie celu i budżetu reklamy, -ustalenie adresatów reklamy, -badanie środków przekazu reklamy, -badania służące określeniu treści i formy ogłoszenia reklamowego.
(cytat, str. 71) pozyskiwanie nowych klientów przez przedsiębiorstwo oznacza konieczność prowadzenia działań promocyjnych: pośrednich, jak reklama czy artykuły sponsorowane, lub bezpośrednich jak wysyłka ofert czy tez poprostu, sprzedaż osobista.
(cytat, str. 15) Reklama to narzędzie marketingu służące bezpośredniej lub pośredniej sprzedaży bądź generujące inną, oczekiwaną przez nas akcję.
Każda reklama powinna być skierowana do konkretnej grupy docelowej. Powinna też być "mierzalna" - tj. dawać możliwość ustalenia, jaki procent jej odbiorców zareagował w sposób dla nas korzystny.
Istnieje również reklama budująca świadomość marki, jednak tego typu reklam nie powinny stosować firmy, których nie stać na zorganizowanie intensywnej kampanii reklamowej w wielu mediach w tym samym czasie.
Słowa kluczowe:marketing, reklama Komentarze i źródła pierwotne: James P. Lewis - Project Planning, Scheduling & Control
(cytat, str. 17) Publicity czyli "darmowa reklama". Publicity, po polsku "rozgłos", to efekt stosowania niepłatnych środków promocji - najczęściej jest to informacja prasowa wysyłana do mediów, które nieodpłatnie przekazują ją odbiorcom jako ciekawy news. Publicity można również uzyskać, stosując marketing wirusowy.
Słowa kluczowe:reklama, publicity Komentarze i źródła pierwotne: autor: Renata Pajewska
(cytat, str. 17) Copywriting to tworzenie skutecznych, tj. generujących oczekiwane przez nas akcje (np. zakup), tekstów do reklam, mailingów, ofert czy innych materiałów marketingowych - łącznie ze scenariuszem reklam audiowizualnych.
Cel copywritingu jest tożsamy z zasadą AIDA: reklama najpierw musi zwrócić uwagę (ang. Attention), następnie zainteresować klienta (ang. Interest), potem wzbudzić w nim pożądanie (ang. Desire) związane ze sprzedawaną ideą (produkt, usługa - cokolwiek), a następnie wywołać akcję (ang. Action), na której nam zależy. Pominięcie któregokolwiek z tych elementów bardzo często sprawia, że copywriting staje się sztuką dla sztuki.
Copywriting to narzędzie sprzedaży bezpośredniej lub pośredniej (wielostopniowej).
Słowa kluczowe:reklama Komentarze i źródła pierwotne: autor: Zdzisław Jasiński
(cytat, str. 181) W wyniku agresywnych i powszechnych reklam współczesna rodzina spędza popołudnia, szczególnie weekendowe, nie na wspólnym spacerze w parku czy na miejskim deptaku, wizycie u przyjaciół, w teatrze lub kinie, ale właśnie na zakupach w supermarkecie. W supermarketach, w odróżnieniu od ulicy, jest ciepło, jasno i bezpiecznie. Tutaj nic nie dzieje się przypadkowo. Ekspozycja towarów, lokalizacja stoisk, sposób oświetlenia i muzyka są podporządkowane jednemu celowi: wyciągnięciu z kieszeni klienta jak najwięcej pieniędzy. Zróżnicowana muzyka na pewnych stoiskach z promocją określonych towarów, liczne kafejki, McDonaldy, pizzerie, niespodzianki dla dzieci tworzą klimat ekscytującego festynu. Zawsze można w nich spotkać tysiące ludzi. Często stosuje się manipulowanie światłem. Odpowiednio dobrane oświetlenie może zmniejszyć częstotliwość mrugania powieką z 32 razy nawet do 14 razy na minutę. Klient wprowadzany jest w ten sposób w senny nastrój i ma ograniczoną samokontrolę. Również umiejętnie dobrana muzyka, sącząca się ze sklepowych głośników, wprowadza klientów w odpowiedni nastrój. Melodie harmonijne i wyciszone działają na ludzi relaksująco. Wydłużając pobyt klientów w sklepie, mają ich skłaniać do zrobienia większych zakupów. Zdaniem psychologów muzyka podkreśla również uroczysty charakter samego aktu zakupu. Rytmy bardziej dynamiczne zwiększyłyby tempo poruszania się po sklepie i doprowadziłyby w rezultacie do zrobienia mniejszych zakupów.
(cytat, str. 342) długi ogon kieruje nas na powrót do podstaw międzyludzkiej wymiany informacji - jeszcze przed pojawieniem się mediów, a potem mass mediów, jedyną metodą wymiany informacji był właśnie marketing szeptany, czyli przekaz informacji z ust do ust.
(cytat, str. 332) W jakim celu poświęcam tu miejsce liczbie linków przychodzących jako formie pomiaru skali wpływu? Ponieważ jest to najlepsza z wymyślonych dotąd metod pomiaru intensywności marketingu szeptanego.
(cytat, str. 355 - 356) trzy typy przebojów rynkowych (...). Hity należące do pierwszych dwóch grup zaliczają się do systemu tradycyjnego (...). Z kolei typ 3 to nowa grupa, w której decyzje nie płyną z góry na dół, lecz z dołu do góry (...). Typ 1. Czystej postaci przeboje struktury góra-dół - znakomite produkty, generujące wielką liczbę odbiorców (popularny serial, wielkie wydarzenie sportowe). Są to zjawiska, których silna pozycja i popularność trwa i pozostaje niezagrożona. Typ 2. Sztuczne przeboje struktury góra-dół - kiepskie produkty, od samego początku do końca objęte kampanią marketingową (...). Te zjawiska są popularne w pierwszej fazie po wejściu na rynek, by jednak szybko tą popularność tracić. Typ 3. Przeboje o strukturze pionowej dół-góra, których popularność rodzi się na fali marketingu szeptanego i autentycznego zaangażowania i sympatii grup konsumentów. W tym przypadku popularność w początkowej fazie jest ograniczona, ale stopniowo rośnie.
(cytat, str. 113) Wydawanie książek ze świadomością, że nie przynoszą one dochodów, może być w pewnym sensie lukratywne. Książka nie jest sama w sobie produktem, na którym można się dorobić, lecz stanowi reklamę dla potencjalnego źródła przychodów, jakim staje się sama osoba autora. Książki nie nastawione na zysk postrzega się częstokroć jako narzędzia marketingowe, ukierunkowane na umacnianie pozycji autora w świecie nauki, propagowanie jego osoby jako potencjalnego doradcy, reklamę autora jako ciekawego wykładowcy (co przekłada się na dochód)m a czasem mają tylko stanowić ślad po autorze w historii literatury. Wydawanie takich książek nie przynosi dochodów, a jedynie pozwala podzielić się z czytelnikami swoimi przemyśleniami i poglądami.
(cytat, str. 149) W przypadku, gdy lansowany utwór spotyka się z reakcją słuchaczy Yahoo!, czyli otrzymuje os nich oceny, jest odtwarzany coraz częściej. W przeciwieństwie do zwykłego radia nadawca posiada dość szeroką wiedzę o odbiorcach, którzy pozytywnie ocenili utwór - firma posiada ich kod pocztowy, informacje dotyczące płci, wieku i dogłębną wiedzę o ich gustach muzycznych. Rozsądne wykorzystywanie posiadanych informacji stanowi podstawę do rozwijania nowych metod marketingu muzycznego, do których można zaliczyć marketing szeptany wzmocniony efektem sprzężenia wtórnego rekomendacji adaptacyjnej.
(cytat, str. 317) Zauważa się przy tym zjawisko, że do korzystania z telewizji na żądanie i podobnych nowinek technicznych, pozwalających pomijać przerwy na reklamy, bardziej skłonne są osoby o wyższych dochodach,m co z punktu widzenia reklamy stanowi kolejny czynnik niekorzystny.
(cytat, str. 145) Wchodzimy w okres, który charakteryzuje się radykalną przemianą w sposobach funkcjonowania marketingu. Wiara w reklamę i siłę płatnej promocji ulega osłabieniu na rzecz coraz powszechniejszego przekonania, że siła przekonywania tkwi w jednostkach - ludzie wierzą w to, czego dowiadują się bezpośrednio od innych.
(cytat, str. 110) W ogonie, gdzie koszty dystrybucji i wytwarzania są niskie (dzięki upowszechnieniu się technologii cyfrowej), często kwestie zysku i zarobku ulegają zepchnięciu na drugi plan, ustępując miejsca innym motywacjom do tworzenia, jak potrzebie ekspresji, rozrywce, chęci spróbowania czegoś nowego itp. Jeśli w ogóle można taki system nazwać w jakimś sensie gospodarczym, to jedynie dlatego, że występuje tu motywacja równie silna jak chęć zysku, mianowicie reputacja i uznanie w oczach innych. Czynniki te mierzone zainteresowaniem, jakie dany, wytworzony przez jednostkę element oferty wzbudza u innych, mogą procentować w postaci innych wartości, jak dobra praca, synekura, zainteresowanie i wszelkie inne lukratywne oferty.
(cytat, str. 243) Reklama jest płatną i bezosobową formą oddziaływania tych, którzy oferują towary lub usługi, na motywy i postępowanie potencjalnych nabywców.