Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 384 - 386) 1. Metoda zgodności; jeżeli P zjawia się w warnkach A, B i C jeżeli P zjawia się w warunkach A, B', C' - to wtedy A jest przyczyną P
2. Metoda różnicy jeżeli A, B i C pociągają za soba P, a A', B, C nie posiągają za soba P, to A jest przyczyną P
(cytat, str. 66) .... badanie koncepcji wyjaśniania i przyczyny jako takich nie dostarcza oczywistych świadectw postępu intelektualnego dokonującego się tak wyrażnie w nauce, z której koncepcje te się wywodzą.
(cytat, str. 6) krytyka, opiera się na założeniu, że mechanizmy przyczynowo-skutkowe leżące u podstaw zmian decyzji uczestników rynku nie mogą być w pelni zrozumiałe dla nikogo, nie wyłączając ekonomistów i samych uczestników rynku.
(cytat, str. 19) Do obiektywnych czynników stresogennych zaliczamy te, które oddziałują na nasz organizm (ducha i ciało) niezależnie od naszego świadomego postrzegania. Bardzo wysokie (lub niskie)temperatury, uraz fizyczny, trujące dymy wywołają w naszym organizmie zarówno pewne swoiste, charakterystyczne skutki (np. oparzenie czy odmrożenie tkanki), jak i nieswoiste- w postaci znanych już symptomów stresu.
(cytat, str. 55) Odróżnia się analizę elementarną, czyli opisową od analizy funkcjonalnej czyli przyczynowo-skutkowej. Analiza elementarna polega na opisie przedmiotu badań i jego elementów bez poszukiwania między nimi związków i zależności.
(cytat, str. 25) Przyczyna : - jako oddziaływanie przekazujące energię. Na tym polega energetyczne pojęcie przyczyny, ściśle zachowane z zasadą zachowania energii, - przyczyna jako oddziaływanie przekształcające potencjalną możliwość w rzeczywistość, - przyczyna jako oddziaływanie przekazujące informację. - współdziałanie elementów systemu jako przyczyna zmian, - naprężenia - różnica potencjałów - jako przyczyna zaistnienia procesu wyrównania strumienia
(cytat, str. 44) Koncepcję przyczyny i skutku rozwinąl Poincare. Uświadomił on, jak wyglądałby świat bez zasady przyczyny i skutku. Bieg historii zostałby odwrócony i pomieszancy. Wyglądałoby na to, że wszystkie zdarzenia pogrążone sa w chaosie, a nawet są skutkiem chaosu.
(cytat, str. 193) "Diagramy przyczynowo-skutkowe Ishikawy, zwane też "diagramami rybich szkieletów" (fishbone diagrams), odzwierciedlają problemy dotyczące negatywnego wyniku i pozwalają analizować je w kontekście licznych przyczyn (a także przyczyn tych przyczyn)."
Słowa kluczowe:diagram, przyczyna, skutek Komentarze i źródła pierwotne: J. M. Juran, F. M. Gryna, Juran's Quality Control Handbook, 4th edition, New York 1988, s. 2.2-2.4.