Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 55 - 56) Rodzaj poządanej miary wydajnośći, zależy od tego, czy z danym wynikiem związane są określone rozmiary nakładu oraz (lub) efektu. Są 4 różnie możliwości:
1. Efekty i nakłady ustalone (nie odgrywają roli). W tym przypadku miarą wydajności jest prawdopodobieństwo że wynik nastąpi,
2. Efekty ustalone a nakłady zmianne. Alternatywne sposoby działania są oceniane ze względnu na nakłady potrzebne do osiągnięcia określonego efektu
3. Efekty zmienne a nakłady ustalone. Sposoby działania są oceniane ze względu na rozmiary efektów, do których prowadzą.
4. Efekty i naklady zmienne. Miarę wydajnośći jest ich różnica lub stosunek. Sposób działania, który prowadzi do największej różnicy między efektem a nakładem, uważamy za najbardziej wydajny.
(cytat, str. 83) Skutkiem cła jest więc zmiana struktury amerykańskiej gospodarki. Pod jego wpływem w każdej gałęzi zmienia się liczba miejsc pracy, rodzaj miejsc pracy, jej względna wielkość w porównaniu z innymi branżami. W jego wyniku wzrastają te gałęzie, w których jesteśmy stosunkowo mało wydajni, kurczą zaś te, w których jesteśmy stosunkowo wydajni. Zatem w ostatecznym rachunku amerykańska wydajność zmniejsza się — jak również zmniejsza się wydajność w krajach, z którymi w innych warunkach prowadzilibyśmy większą wymianę. W długich okresach — niezależnie od wszystkich argumentów za i przeciw — zagadnienie cła jest nieistotne dla problemu zatrudnienia. (To prawda, że nagłe zmiany cła, zarówno w górę, jak i w dół, mogą wytwarzać czasowe bezrobocie, ponieważ wymuszają one odpowiednie zmiany w strukturze produkcji. Takie nagłe zmiany mogą nawet wywoływać recesję). Jednak cło jest istotne dla problemu płac. W długich okresach zwykle powoduje ono spadek płac realnych, ponieważ zmniejsza wydajność, produkcję i bogactwo.
(cytat, str. 100) WTO definiuje wydatki na turystykę jako całkowite wydatki konsumpcyjne poniesione przez odwiedzającego lub na jego rzecz, na podróż i podczas jej trwania oraz podczas pobytu w miejscu docelowym.
(cytat, str. 205) "Ludzie o różnych temperamentach i typach osobowości nie tylko nadają się do działań innego rodzaju, ale też odmiennie reagują na podobne bodźce. Dotyczy to również menedżerów, którzy nie tylko różnie się zachowują, ale też skuteczność ich działań nie jest taka sama. Wydajność może zmieniać się w zależności od stanowiska, wieku, ukierunkowania firmy, rodzaju zadań, które muszą realizować. Wiele z tych parametrów może się różnić nawet w poszczególnych fazach tego samego projektu."
(cytat, str. 100) Kiedy ludzie mówią o wydajności (efficiency), to zwykle chodzi o systemy i procedury, a więc o sposób w jaki działania są wykonywane.
(cytat, str. 94) Wydajność teoretyczna dźwignic zależy od następujących czynników: ciężaru podnoszonego ładunku, sumy czasu manipulacji ładunkowych, długości dróg przemieszczania ładunków, prędkości przemieszczania ładunków. Im krótsze są czasy manipulacji ładunkowych (np. zawieszenia i zdejmowania ciężaru, zaczerpywanie materiałów sypkich), im krótsze są drogi oraz im większe prędkości przemieszczania ładunków, tym większe są wydajności dźwignic.
(cytat, str. 85) Każdy proces zarządzania wydajnością wymaga, by menedżerowie rozmawiali i dyskutowali z każdym członkiem zespołu. Proces ten, zwany często Zarządzaniem Wydajnością, jest usystematyzowanym podejściem gwarantującym, że najważniejsze zadania zostaną wykonane. Jest to sposób na określenie: - Oczekiwań, jakie ma wobec ciebie twoja organizacja i przełożeni. - Ról menedżera i każdego członka zespołu. - Twoich potrzeb szkoleniowych i rozwojowych.
(cytat, str. 92) Aby ludzie wiedzieli, jaka jest ich wydajność, menedżerowie muszą regularnie oceniać ich pracę. Każda ocena powinna być jednak oparta na uzgodnionych wcześniej celach i standardach wydajności. Tylko poprzez regularne monitorowanie wydajności pracownika możemy określić jego prawdziwą efektywność.
(cytat, str. 37) "Wydajność środków własnych (ROE) Stosunek zysków netto, po potrąceniu kosztów finansowych i podatków, do środków własnych akcjonariuszy, tj. do wniesionego kapitału zakładowego i zysków reinwestowanych. Następujący wzór przedstawia istotne relacje: ROE+ROA+FLE, gdzie: FLE=D/EROA-Kd(1-t); D/E-stopa zadłużenia (należy zauważyć, że D+E=aktywa ekonomiczne); Kd-koszty zadłużenia (koszty finansowania zadłużenia długoterminowego); t-oficjalna stawka podatkowa obowiązująca przedsiębiorstwo."
(cytat, str. 27) Współcześni programiści, konstruktorzy czy projektanci zawdzięczają Taylorowi analityczne i procesowe podejście do pracy jako sekwencji czynności oraz zdarzeń. To właśnie on, uznał, że wydajność jest konsekwencją dobrej organizacji pracy, której podstawą są: podział zadań, dobór narzędzi, szkolenie i kontrola.
(cytat, str. 21 - 22) W 1912r. Emerson wydał swoją podstawową pracę:Dwanaście zasad wydajności. Do zasad warunkujacych uzyskiwanie wysokiej wydajności zaliczał: jasno określony cel, zdrowy sąd, kompetentna radę, dyscyplinę sprawiedliwe postepowanie, dokładne sprawozdania, porządek w przebiegu dziłania, wzorce i normy, odpowiednio przystosowane warunki, wzorcowe sposoby działania, instrukcje pisemne i nagrodę za wydajność.
(cytat, str. 296) Żaden menedżer nie może uczynić pracownika wydajnym. Menedżerowie spełniają rolę katalizatorów. Mogą przyspieszyć reakcje pomiędzy talentami pracowników i potrzebami firmy.
(cytat, str. 49) Ocena wydajności środiwska DSS: - czas reakcji na zapytania, - liczba zabytań obsługiwancyh w ciągu mintury, - czas wykonania raportu, - maksymalna liczba komórek danych, - sposób operowania tablicami o niewielkim wypełnieniu, - czas ładowania danych, - wydajność odświeżania przyrostowego, - sposobu obliczeń, - sposoby reorganizacji.
(cytat, str. 9) W 1912 roku Emerson wydał swoją podstawową pracę pt. "Dwanaście zasad wydajności". Do podstawowych zasad gwarantujących wysoką wydajność Emersona zaliczył: - jasno określony cel, - zdrowy sąd, - kompetentną radę, - dyscyplinę, - sprawiedliwe postępowanie, - dokładne sprawozdanie, - porządek w przebiegu działania, - wzorce i normy, - warunki przystosowane, - wzorcowe sposoby działania, - instrukcje pisemne, - nagrody za wydajność.
Słowa kluczowe:wydajność Komentarze i źródła pierwotne: J. Więsek, Analiza stanowiska zawodowego: urzędnik sądowy w sądzie powszechnym.
(cytat, str. 66) Wydajność gotówkowa aktywów ogółem to informacja o stopniu pokrycia tychże aktywów przez gotówkę wygenerowaną w toku działalności operacyjnej przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 60) Wydajność pracy jest efektem użytecznym pracy żywej, wydatkowanej w sferze produkcji materialnej łącznie z tzw. usługami materialnymi (produkcyjnymi). Poziom wydajności pracy wyraża się najogólniej stosunkiem ilości wartości użytkowych wyprodukowanych w określonym czasie do poniesionych w tym okresie niezbędnych nakładów pracy produkcyjnej lub ilością produktów wytworzonych przez jednego pracownika w jednostce czasu.
Słowa kluczowe:praca, wydajność Komentarze i źródła pierwotne: (patrz ramka „Łączenie się przez WI-FI w rozdziale 3. „Urządzenia bezprzewodowe)
(cytat, str. 53,65) Realizując zadania pogrupowane np. według formuły A, B, C, należy uwzględnić poziom wydajności psychofizycznej w zależności od pory dnia. Określeniu predyspozycji w ciągu dnia służy Krzywa REFA, zmian zamiennie Dobową Krzywą Wydajności lub Indywidualnym Rytmem Aktywności (IRA). Obrazuje ona zmieniającą się wydajność intelektualną oraz poziom koncentracji w zależności od pory dnia. (…) Pierwszy, tzw. przedpołudniowy, przypada na godziny 6.00 – 12.30. Podczas niego najlepiej działa pamięć krótkoterminowa. Wtedy należy wykonywać zadana nowe i trudne – słowem wymagające kreatywności. Drugi wyż – popołudniowy – zaczyn Asię około 15.30 i warto wówczas wykonywać zadania niewymagające twórczego myślenia. Istnieniu wyży towarzyszą oczywiście niże: pierwszy między 13.30 a 15.30, drugi z kolei pomiędzy 2.00 i 4.00 w nocy. Wówczas chęć do pracy jest najmniejsza.(…) Każdy z ludzi posiada inną krzywą wydajności, dlatego metoda ta jest równie ważna co skuteczna.
(cytat, str. 52) Wydajność pracowników w przedsiębiorstwie jest funkcją warunków wydajności ludzkiej, takich jak zdolność produkcyjna i gotowość do pracy: Wydajność pracy = f(zdolność produkcyjna, gotowość do pracy)
(parafraza, str. 100) Niektóre sposoby poprawy wydajności zespołu: - Stawianie mu klarownych celów - tyczy się także poszczególnych pracowników. - Dbanie o właściwy skład - w skład zespołu powinny wchodzić osoby o specjalizujące się w tematach związanych z zadaniem do wykonania, często o różnych osobowościach. - Wspieranie przejrzystości - otwarte dyskutowanie o problemach. - Dbanie o to, by konflikty były należycie rozwiązywane - kooperacja i otwartość mogą zmniejszyć skutki konfliktów lub zapobiec ich eskalacji. - Dbanie o regularne podsumowania pracy zespołu.