Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 57) Czynnością nazywa się tę cześć operacji, która odnosi się do jednych i tych samych elementów, na przykład: określonej obrabianej powierzchni, narzędzia pracy, sposobu pracy, urządzenia technicznego.
(cytat, str. 62) Czynności to poszczególne działania i systemy organizacyjne stosowane przez specjalistów ds. kadr i menedżerów liniowych w celu realizacji zadań.
(cytat, str. 56) Podział czynności procesu informacyjnego na te, które zwiększają wartość, oraz te, które są źródłem kosztów, ułatwia wyznaczenie wartości informacji zgodnie z przyjętą formułą. Pozwala również na określenie działań umożliwiających uzyskanie wartości dodanej informacji.
(cytat, str. 92) Czynność decyzji jest dosyć prosta - oznacza, iż w każdym przypadku, gdy zachodzi konieczność wyboru, trzeba zapytać o zdanie kierownika wybranej komórki, któremu przyznano prawo do decydowania.
(cytat, str. 92) Czynność nadzoru z odpowiedzialnością jest bardziej złożona. W przypadku każdej procedury ktoś musi być odpowiedzialny za współprace ludzi i zespołów, ktoś musi uzgadniać terminy, doprowadzać do uzgodnień pomiędzy stronami, żądać sprawozdań, analizować i kontrolować przebieg całego procesu, np. przygotowania i realizacji zamówień eksportowych, opieki socjalnej lub realizacji inwestycji.
(cytat, str. 92) Czynność wykonania wcale nie jest taka oczywista, ponieważ w przypadku zadań kluczowych wykonanie najczęściej jest podzielone i odbywa się w kilku komórkach. Oznacza to, że trzeba zdecydować, w jakiej kolejności odbywać się będzie praca. Trzeba ustalić, czy każda komórka koordynuje i kontroluje swoją część procesu wykonawczego, czy też komórka pełniąca nadzór z odpowiedzialnością przejmuje na siebie ustalenie sekwencji działań i sposobu kontroli.
(cytat, str. 92 - 93) Czynność uzgodnienia jest przepływem informacji. Komórki i ludzie muszą się informować na bieżąco i okresowo o tym, co i jak robią. W przeciwnym razie dochodzi do dublowania, powtarzania tych samych czynności oraz wszelkiego rodzaju sprzeczności.
(parafraza, str. 79) Z punkt widzenia zaangażowania woli człowieka wyodrębnia się cztery grupy czynności: - czynności wykonywane automatycznie - czynności wykonywane przy normalnym zaangażowaniu woli - czynności wykonywane przy dużym zaangażowaniu woli - czynności wykonywane przy nadzwyczajnym napięciu woli
(cytat, str. 284) Czynności tworzą zbiór działań wynikających z celów i są domeną samego układu, zależną od zaprojektowanej struktury, ponieważ realizują je podukłady tworzące składniki struktury.
Słowa kluczowe:układ, czynność Komentarze i źródła pierwotne: Rozdział 2 Skutki rozwoju gospodarki opartej na technologiach informacyjnych Autor: Bogusława Urbaniak Uniwersytet Łódzki
(cytat, str. 183) Każde, nawet indywidualne działanie zorganizowane musi obejmować zarówno planowanie jak i organizowanie. Motywacja jest konieczna do uruchomienia każdej indywidualnej działalnośći. Wykonanie czegoś zawsze podlega samokontroli lub kontroli kogoś z zewnątrz.
W ten sposób rzekome funkcje kierownicze są po prostu funkcjami występującymi w każdej działalności zorganizwoanej.
(cytat, str. 127) Definiowanie czynności projektu obejmuje następujące kroki postępowania: - określenie pożądanych rezultatów poszczególnych czynności projektu i wskaźników ich pomiaru, - określenie wymagań odnośnie do wykonawców poszczególnych czynności projektu, - określenie pracochłonności i czasu realizacji poszczególnych czynności projektu, - określenie wyposażenie i materiałów dla poszczególnych czynności projektu, - określenie kosztów poszczególnych czynności projektu, - opis pakietów roboczych projektu, - zatwierdzenie pakietów roboczych przez kierownictwo projektu.
(cytat, str. 171) (Nowicki, Burkot) Skutkiem realizacji czynności jest akcja, która prowadzi do zmiany stanu systemu. Czynność może być zlożona i dekomponowana na inne czynności. Czynnośc jest realizowana przez określonego aktora, a obszar czynności związanych z nim zaznaczony jest torami. Do głównych elememntów diagramów aktywności należą: zdarzenia, czynności, akcje, przepływy sterowania, węzły decyzyjne i poąłczeń, rozwidlenia i złączenia. Każdy proces musi się rozpocząć bodźcem inicjującym. Realizacja czynności lub akcji jest uruchamiana w wyniku zajścia warunków umożliwiających przepływ sterowania do niej.