Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 131) Język jest kluczem do zrozumienia większości ludzkich interakcji, a także systemem symbolicznym pozwalającym nadawać i ustalać znaczenie.
(cytat, str. 126) Ludzkie postrzeganie to ludzkie rozymienie. To co "widzimy" jest w nieunikniony sposób warunkowane przez język, którego używamy; nasze przestrzenne, czasowe i społeczne usytuowanie (kulturowe, historyczne i statusowe); specyfikę naszego zawodu i zajęcia oraz wiele innych czynników, a zwłaszcza dyscyplinę akademicką, w ramach której prowadzimy badania.
(cytat, str. 70 - 71) Nawet jeśli badani otrzymali najbardziej precyzyjne i szczegółowe wyjaśnienie celu i procedur badania, jakie może tylko przedstawić badacz, to i tak nie zrozumieją wszystkich pojęć badawczych w taki sposób, jak badacz. Użyte pojęcia moają dla nich odmienne konotacje, kontekst ich doświadczenia rózni się, prawdopodobnie inne są również koncepcje celów obu stron.
(cytat, str. 107) Język merytoryczno-formalny - to wszelki taki i tylko taki język, który składa się zarówno z wyrażeń merytorycznych, jak z wyrażeń formalnych oraz ewentualnie z wyrażeń złożonych z wyrażeń merytorycznych i formalnych.
(cytat, str. 108) Nadawanie znaczeń pojęciom przy użyciu definicji. Pojęcia można definiować wyłącznie przy użyciu innych pojęć, których znaczenia są dane. Jeżeli znaczenia tych drugich pojęć są znane dzięki definicjom, to - gdy znaczenia pewnych terminów nie są znane w jakiś innych sposób - wyniknie stąd regres w nieskończoność.
(cytat, str. 226) Użycie litery lub slowa jest w nie mniejszym stopniu pomiarem niż użycie liczby, pod warunkie, że podamy wyraźnie - a obowiązuje nas to również w przypadku liczb - jakich operacji należy dokonac na symbolach.
(cytat, str. 181) Symbole w modelu symbolicznym przedstawiają zmienne, stałe oraz relacje zachodzące między nimi.
Model w swej postaci symbolicznej podaje jedynie strukturę problemu i objętych nim zjawisk. Model nabiera znaczenia, czyli treści, dopiero wtedy, kiedy symbole i rzeczy przez nie przedstawiane zostają zdefiniowane.
Zdefiniowanie zmiennych i stalych jest niezbędne do tego, aby można się nimi skutecznie posługiwać...
... brak definicji sprawia, że model i to, co się z niego wyprowadza, trudno jest zrozumieć, i zacierają się kryteria związków z danymi doświadczalnymi.
(cytat, str. 145) Język statyczny to taki i tylko taki język,którego alfabet,zasób leksykalny,repertuar reguł gramatycznych,syntaktycznych,semantyka i pragmatyka są ustalone i niezmienne.
Słowa kluczowe:język Komentarze i źródła pierwotne: źródło pierwotne: R. Falk, Regionalism and World Order after Cold War, [w:] B. Hettne (eds.) Globalization and New Regionalism, New York 1999, s. 226
(cytat, str. 207) Język do odwzorowywania informacji mikroekonomicznych nie nadaje się do opisu procesów makroekonomicznych i nie powinien być do tego celu stosowany.
Słowa kluczowe:język Komentarze i źródła pierwotne: * M.Jedlińska,U.Szubert-Zarzeczny,Gospodarka turystyczna,Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wrocław 1992,s.63
(cytat, str. 170) Często mamy do czynienia z językami wąskospecjalistycznymi,które nie podlegają centralnej koordynacji.
Słowa kluczowe:język Komentarze i źródła pierwotne: Według UNWTO (Światowa Organizacja Turystyki)
(cytat, str. 156) Język uniwersalny to taki i tylko takie język,który służy określonej zbiorowości użytkowników do opisu wielu różnych systemów,do konstruowania wiadomości obiegających w wielu różnych systemach.
Słowa kluczowe:język Komentarze i źródła pierwotne: Kompendium wiedzy o turystyce, red. G. Gołembski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Poznań 2002, s.21
(cytat, str. 154) W zależności od złożoności struktury języka mamy do czynienia z językami sekwencyjnymi,czyli jednowymiarowymi,lub z językami wielowymiarowymi.
Słowa kluczowe:język Komentarze i źródła pierwotne: A. Moravcsik, The choice for Europe: Social Purpose and State Power from Messina to Maastricht, London 1998, s. 483
(cytat, str. 145) Język statyczny to taki i tylko taki język,którego alfabet,zasób leksykalny,repertuar reguł gramatycznych,syntaktycznych,semantyka i pragmatyka są ustalone i niezmienne.
Słowa kluczowe:język Komentarze i źródła pierwotne: źródło pierwotne: Stefanowicz J., Ład międzynarodowy. Doświadczenie i przyszłość, Warszawa 1996, s. 135 - 138, 165 - 173
(cytat, str. 148) Między językami a systemami społeczno - gospodarczymi występują następujące relacje: - język jest metasystemem względem danego systemu społeczno - gospodarczego - język jest zewnętrznym systemem służącym do konstruowania wiadomości opisujących system społeczno - gospodarczy - język jest wewnętrznym podsystemem służącym do konstruowania wiadomości obiegających w tym systemie
(cytat, str. 10) Każda z teorii oferowanych przez logikę, w tym teorie najbardziej nawet formalne, może być traktowana jako teoria języka naturalnego. Dla każdej z nich bowiem można łatwo wskazac jakis fragment któregoś z języków etnicznych, do których teoria ta nieźle się stosuje.