Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: sektor informacyjny (0 - 16 z 16)
(cytat, str. 43) Do sektora informacyjnego zalicza się wszystkie podmioty realne, które realizują przynajmniej jedną z tych funkcji jako podstawowy rodzaj swojej działalności.
Słowa kluczowe:sektor informacyjny Komentarze i źródła pierwotne: H. Raffee, F. Forster, W. Fritz, Umweltschmutz im Zielsystem von Unternehmen, W: Handbuch des Umweltmanagements, Munchen 1992, s. 243
(cytat, str. 285 - 286) "Przez sektor informacyjny rozumiemy sektor, w którym jednym z podstawowych rodzajów działalności jest realizacja procesów informacyjnych i projektowanie, wdrażanie lub eksploatacja systemów i zasobów informacyjnych."
(cytat, str. 70 - 71) Badanie stopnia rozwoju sektora informacyjnego w gospodarce ma istotne znaczenie z punktu widzenia ekonomii. Według M. Rubina 1983 w najbardziej rozwiniętych krajach świata: -duża część nakładów inwestycyjnych jest przeznaczana na sektor informacyjny; -znaczna część wydatków na sferę informacyjną jest finansowana przez państwo; -sektor informacyjny przynosi społeczeństwu duże korzyści, nie tylko tym, którzy bezpośrednio korzystają z jego efektów; -produkcja niektórych typów wiedzy jest ograniczona z uwagi na brak wykwalifikowanej kadry, co wskazuje na konieczność zastanowienia się nad realokacją środków w gospodarce; -produkcja tylko jednego z typów wiedzy - technologii - powoduje zmiany w metodach produkcji wielu towarów i usług; -można wysnuć hipotezę, iż nowa wiedza w sferze technologii i techniki powoduje przesunięcie popytu na rynku pracy w stronę pracy umysłowej; -widoczna jest systematyczna zmiana w strukturze zatrudnienia, polegająca na wzroście zatrudnienia w sektorze informacyjnym w stosunku do innych sfer gospodarki; -pokutuje przekonanie, że niekiedy wzrost zatrudnienia w sferze informacyjnej jest zgodny z prawem Parkinsona, wskazującym. że biurokracja ma tendencję do stwarzania pracy dla samej siebie; -z drugiej strony formułowana jest hipoteza, że wzrost zatrudnienia w sferze produkującej wiedzę jest bezpośrednio związany ze zwiększaniem wydajności pracy i rozwoju gospodarczego.
Słowa kluczowe:sektor informacyjny Komentarze i źródła pierwotne: E. Bombińska, Konkurencyjność gospodarki polski w świetle międzynarodowych rankingów.
(cytat, str. 93) Podstawowe mierniki, oceniające sektor informacyjny jako całość: - liczba zatrudnionych lub pracujących, lub czynnych zawodowo, - wielkość zmian PKB lub PNB, - dynamika zmian PKB (PNB) i zatrudnienia, - wielkość PKB per capita, - produktywność.
Słowa kluczowe:sektor informacyjny Komentarze i źródła pierwotne: Cytat rozwinięty w przypisie na tej samej stronie.
(cytat, str. 67) (...) sektor informacyjny to całokształt działalności gospodarczej służącej produkcji, użytkowaniu, ochronie, gromadzeniu, przechowywaniu, przekazywaniu i przesyłaniu informacji.
(cytat, str. 68) (...) Kling (1990: 1-2): " Na sektor informacyjny składają się te prace (jobs), w których ludzie nagrywają, przetwarzają lub komunikują informacje - jako znaczną część czynności pracy (information processing as a large fraction of work). Ponieważ każde nieomal zajęcie wymaga choćby elementarnego kontaktu z informacją (np. przyjmowanie poleceń) - określenie "praca informacyjna" (information word) jest zwięzłą charakterystyką czynności, w których informacja jest kluczowym produktem (key product) i/lub na komunikowanie, czytanie, szukanie informacji przypada znaczna część czasu pracy".
(cytat, str. 72) Pierwszy sposób pomiaru sektora informacyjnego, wyrażany w wartościach pieniężnych, polega na ustaleniu udziału dochodu sektora informacyjnego w wytwarzaniu PKB.
(cytat, str. 97) Tabela 8. Metodyka wydzielania struktury sektora informacyjnego na podstawie KGN 1. Producenci informacji Produkty informacyjne (przemysł elektroniczny, elektrotechniczny, precyzyjny, papierniczy i poligraficzny) 2. Nauka i technika Dystrybutorzy informacji Oświata i wychowanie Kultura i Sztuka 3. Użytkownicy informacji Wtórny sektor informacyjny (zatrudnieni na stanowiskach nierobotniczych w sferze produkcji materialnej (np. menedżerowie, pracownicy administracyjno-biurowi) Administracja państwowa i wymiar sprawiedliwości Finanse i ubezpieczenie 4. Obsługa infrastruktury informacyjnej Poczta i telekomunikacja (łączność) Źródło: Dziuba 1998: 87.
(cytat, str. 36) Sektor informacyjny w gospodarce to całokształt działalności gospodarczej służącej produkcji, użytkowaniu, ochronie, gromadzeniu, przechowywaniu, przekazywaniu i przesyłaniu informacji, jej kontroli i zarządzania, czy też jej handlu.
(cytat, str. 46) Sektor informacyjny obejmuje zarówno: -wytwarzanie produktów informacyjnych, np. przemysłu elektrotechnicznego, elektronicznego i precyzyjnego, papierniczego, produkcję komputerów itp.; -jak i realizację usług informacyjnych, np. przetwarzanie informacji, usługi telekomunikacyjne, pocztowe, konsultacyjne, działalność wywiadowi gospodarczych itp.
(cytat, str. 106) Zaproponowano następujące podstawowe mierniki, oceniające sektor informacyjny jako całość: liczba pracujących (zatrudnionych, czynnych zawodowo); wielkość PKB lub PNB; dynamika zmian PKB (PNB) i zatrudnienia; wielkość PKB per capita.
(cytat, str. 108) Do określania udziału sektora informacyjnego w gospodarce proponuję i inne metody, związane na przykład z określaniem: -czasu pracy (związanego z działalnościami informacyjnymi); wiele zawodów i specjalności staje się coraz bardziej zależnymi od informacji (information-intensive); -kosztu pracy konkretnych działalności pracowników lub stanowisk, a także -kosztu określonych działań i procesów gospodarczych, w szczególności związanych z przetwarzanie informacji.
(cytat, str. 138) W szerokim rozumieniu, tak jak w tej pracy, do sektora informacyjnego zaliczam: -edukację, -przemysły papiernicze i wydawnicze (np. książek, gazet i czasopism), -przemysły elektroniczne, produkcję komputerów i oprogramowania, -"dystrybutorów informacji" - radio i telewizję, pocztę i telekomunikację, -sferę usług filmowych, usług związanych z muzyką, radiem i TV, reklamą, -użytkowników i "producentów informacji" ze sfery przemysłu, finansów, handlu i obsługi nieruchomości, a także administracji, -zbiór różnorodnych usług, w których dominują działalności informacyjne - np. usługi konsultacyjne (biznesowe, inwestycyjne), usługi oferowane przez wywiadownie gospodarcze itp.
(parafraza, str. 137) Wąskie podejście do określania rozmiarów sektora informacyjnego polega m.in. na wydzielaniu: -tylko wybranych segmentów przemysłu oraz usług komputerowych i komputerowo wspomaganej pracy biurowej; -tylko pracowników wiedzy; -tzw. sektora info-komunikacyjnego.
(parafraza, str. 140 - 141) Niektóre sfery "silnie" informacyjne nie poddają się statystykom. Takimi obszarami są np.: -systemy sfery militarnej -rozrywka -szara strefa.