Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: Gospodarka rynkowa (0 - 17 z 17)
(cytat, str. 194 - 195) Istnieje jednak nie tylko jeden model rynkowy. Różnice między japońską wersją systemu rynkowego a jego wersją niemiecką, szwedzką czy amerykańską są uderzające. Jest kilka krajów mających dochód na mieszkańca porównywalny z dochodem w Stanach Zjednoczonych, w których nierówności są mniejsze, ubóstwa jest mniej, a wskaźniki zdrowotności i odnoszące się do innych aspektów poziomu życia są wyższe (przynajmniej w odczuciu mieszkańców tych krajów). Chociaż rynek zajmuje centralne miejsce zarówno w szwedzkiej, jak i w amerykańskiej wersji kapitalizmu, to jednak państwo odgrywa w nich całkiem odmienną rolę. W Szwecji państwo przyjęło na siebie znacznie większą odpowiedzialność za opiekę społeczną: stale zapewnia o wiele lepszą publiczną służbę zdrowia, o wiele lepsze ubezpieczenia na wypadek bezrobocia i o wiele lepsze emerytury niż w Stanach Zjednoczonych. Mimo to model ten przynosił takie same sukcesy nawet w kategoriach innowacji kojarzonych z "nową gospodarką".
(cytat, str. 17 - 18) Funkcja zakupów w gospodarce rynkowej ma na celu porządkowanie (koordynowanie) działań przedsiębiorstwa związanych z zakupami:działalność ta powinna funkcjonować jako centrum (ośrodek) zysku, a nie jak o centrum kosztów. Przekształcenia w gospodarce skłaniają przedsiębiorstwa do zaprzestawania wytwarzania takich produktów, które mogą znaleźć na korzystnych warunkach w otoczeniu. Zakupy stały się więc strategicznym środkiem działania przedsiębiorstwa. Aby osiągnąć powodzenie na tej drodze, nabywca musi działać w czterech płaszczyznach: technicznej, handlowej, przemysłowej i administracyjnej.
(cytat, str. 16) W gospodarce rynkowej optymalny koszt własny staje się więc celem. Sprawne przedsiębiorstwa właśnie w tym celu stosują tzw. koncepcje kosztów uzasadnionych (obiektywnych).
Słowa kluczowe:koszt utraconych możliwości, koszt uzasadniony, Gospodarka rynkowa Komentarze i źródła pierwotne: J. Kodz, H. Harper, S. Dench, Work-Life Balance: Beyond the Rhetoric, "IES Report", 2002, nr 384, Institute for Employment Studies, Brighton.
(cytat, str. 51) Gospodarka rynkowa jest formą systemu funkcjonowania podmiotów gospodarki narodowej, które większość swoich transakcji dokonują na rynku. Mechanizm rynkowy jest głównym regulatorem ich decyzji.
(cytat, str. 113) Gospodarka zamknięta to taka gospodarka, która nie utrzymuje kontaktów z innymi gospodarkami. Nie uczestniczy ona zwłaszcza w międzynarodowej wymianie handlowej dobrami i usługami, a także nie bierze udziału w międzynarodowych przepływach kapitału. Rzeczywiste gospodarki są oczywiście gospodarkami otwartymi, co oznacza ze są powiązane z innymi gospodarkami świata.
(cytat, str. 387) Gospodarka rynkowa jest to taki system gospodarczy, w którym motywacją przedsięnbiorcó jest zysk warunkowany rynkowymi prawami popytu i podaży a podmioty gospodarcze są samodzielne w podejmowaniu decyzji.
(cytat, str. 388) Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż społeczna gospodarka rynkowa oparta jest na wolności działalności gospodarczej i własności prywatnej, a ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.
(cytat, str. 58) Gospodarka rynkowa swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim temu, że podstawowym regulatorem i koordynatorem procesów gospodarczych jest rynek, rozumiany jako samoczynnie działający mechanizm wpływający na zachowania podmiotów gospodarczych i ich decyzje.
(cytat, str. 60) Nowoczesna gospodarka rynkowa rozwija się w kierunku łączenia w sobie cech wolnego rynku, niezbędnego do wyzwalania ludzkiej inicjatywy, z rozumnym sterowanie pożądanych kierunków rozwoju.
(cytat, str. 58) W gospodarce rynkowej szczególne znaczenie ma rynek pracy, na którym relacje między popytem a podażą określają zapotrzebowanie na pracę.
(cytat, str. 24) W gospodarce rynkowej ogromną rolę odgrywa możliwość pozyskiwania taniego kredytu i na dogodnych warunkach spłaty, niezbędnego dla finansowania działalności przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 8) W gospodarce rynkowej występują miliony podmiotów, m.in. gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa wytwarzające towary i świadczące usługi, banki, administracja lokalna i państwowa.
(cytat, str. 153) Gospodarka rynkowa- gospodarka oparta na prywatnej własności przedsiębiorstwa, która pozostawia określenie strategii przedsiębiorstwa czynnikom rynkowym, takim jak podaż i popyt.
(cytat, str. 93) Obecne uwarunkowania gospodarki rynkowej zmuszają do produkowania szerokiego asortymentu wyrobów w krótkich partiach, dostosowanych do indywidualnych upodobań klienta.