Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 245) Marże pokrycia służą do zredukowania ryzyka strat równego wysokości kosztów gotowości, których ponoszenie jest nie zbędne do wykonania produkcji pozwalającej zrealizować założony poziom sprzedaży.
(cytat, str. 60) (...). Zyskiem jest dodatnia różnica (nadwyżka) między przychodami a kosztami oraz nieekwiwalentny przyrost składników majątkowych, tzw. Zysk nadzwyczajny. Stratą jest ujemna różnica między przychodem a kosztem oraz nieekwiwalentny ubytek składników majątkowych, tzw. Strata nadzwyczajna. Zysk ustalany jest jako nadwyżka przychodów nad kosztami i nie może być utożsamiany z nadwyżką wpływów środków pieniężnych nad ich rozchodami. Dla określenia tej ostatniej służy rachunek przepływów środków pieniężnych w banku. (...).
(cytat, str. 15) W efekcie decyzji kształtujących działalność operacyjną przedsiębiorstwo realizuje przychody ze sprzedaży dóbr i usług oraz ponosi koszty związane z tą działalnością. Rentowność działalności operacyjnej wpływa na kształtowanie wyniku operacyjnego - zysku lub straty z działalności operacyjnej. Po uwzględnieniu przychodów i kosztów finansowych, zysków i strat nadzwyczajnych oraz obciążeń podatkowych powstaje wynik finansowy netto - zysk lub strata netto.
(cytat, str. 237) Prawidłowo zaplanowane działania zapobiegawcze powinny przyczyniać się do zmniejszania potencjalnych strat. Zwiększanie nakładów na te działania jest równoznaczne ze zmniejszaniem się ryzyka wystąpienia straty.
Słowa kluczowe:ryzyko, strata Komentarze i źródła pierwotne: autor m. in. O "brzytwie Ockhama"
(cytat, str. 51) "Strategia negocjacyjna jest skoncentrowana na realizacji długofalowych celów i interesów. Jej zadaniem jest osiągnięcie satysfakcji w negocjacjach przez zaangażowane w nie strony. Dawanie satysfakcji nie stanowi przesłania moralnego - "ludzie działają na rzecz przyjemności innych!". Negocjator jest rozliczany za skuteczność! Nie stoimy na stanowisku, że cel "uświęca środki", lecz proponujemy kalkulację konsekwencji podejmowanych działań."
Słowa kluczowe:strata, strategia negocjacji Komentarze i źródła pierwotne: E.Gołębska, D. Kempy, J. Witkowski, Eurologistyka w zarządzaniu międzynarodowym, PWN, Warszawa 2005
(cytat, str. 62) Zysk (strata) netto stanowi wynik finansowy netto roku obrotowego wykazany w rachunku zysków i strat jako opodatkowana różnica wszystkich przychodów i kosztów danego okresu.
(cytat, str. 152 - 153) Jeśli cena, jaką można uzyskać za wyprodukowany wyrób, jest mniejsza od kosztu jego wytworzenia, to wykonanie takiego wyrobu jest działaniem przynoszącym stratę. Nie należy podejmować takiej działalności i w ten sposób uniknąć straty. Ale uniknięcie straty będzie możliwe tylko wtedy, gdy zamiast nieopłacalnego zlecenia zakład będzie mógł przyjąć do wykonania inne, korzystniejsze. Jeśli takich zleceń nie ma i alternatywą dla produkcji przynoszącej stratę jest bezczynne oczekiwanie na lepszego klienta, które wiąże się z nieuchronnym powstaniem straty. Zupełne uniknięcie straty jest niemożliwe, bo zaprzestając wykonywania produkcji, przestajemy ponosić koszty zmienne, ale nie jesteśmy w stanie powstrzymać narastania kosztów stałych.
(cytat, str. 185 - 186) Straty ilościowe i jakościowe towarów, które powstają podczas transportu, w czasie magazynowania i sprzedaży, ogólnie nazywamy ubytkami. Ze względu na przyczyny rozróżnia się: - ubytki naturalne, - ubytki (niedobory) nadzwyczajne. Ubytkiem naturalnym nazywa się utratę pewnej ilości towaru (zmniejszenie jego początkowej masy, objętości lub wymiaru) wywołana czynnikami naturalnymi, których przy obecnym poziomie wiedzy i techniki nie można uniknąć. Ubytki naturalne wynikają przede wszystkim z właściwości fizykochemicznych i biochemicznych samych towarów, a także od warunków magazynowania i transportu. () Od ubytków naturalnych należy odróżnić straty, zwane ubytkami nadzwyczajnymi, które wynikają z niewłaściwego opakowania, niestarannego przechowywania, niewłaściwego obchodzenia się z towarami, niestosowania środków zapobiegawczych, a także spowodowane wypadkami losowymi (awariami, włamaniami, powodziami).
(cytat, str. 59) Czynnikiem zwielokrotniającym ponoszone przez inwestorów straty jest także to, że w okresach załamania cen na rynkach finansowych dywersyfikacja portfeli papierów wartościowych przestaje być czynnikiem zmniejszającym ryzyko. Zapewniający poczucie bezpieczeństwa w typowych warunkach rynkowych klej niskich korelacji zmian cen aktywów finansowych okazuje się zbyt słaby, ponieważ wszystkie ceny spadają.
(cytat, str. 62) Stosowanie zleceń automatycznej sprzedaży aktywów, których cena spadła do określonego poziomu (stop loss) jest metodą ograniczania nadmiernych strat w sytuacji, gdy wahania cen na rynkach finansowych są nieprzewidywalne, w związku z czym nie wiadomo, czy i kiedy nastąpi odwrócenie spadkowego trendu cenowego.
(cytat, str. 30) Rachunek wyników ukazuje, jaki zysk osiągnięto lub jaką stratę poniesiono przy danym przedsięwzięciu w danym okresie obrachunkowym, lecz nie ukazuje zmian w zasobach środków pieniężnych.
(cytat, str. 149) Zasady kontroli strat: 1. Ogłoś wszystkie złe nowiny jako pierwszy, tak żeby nie zostało już nic, co mógłby odkryć ktoś inny. 2. Twoje rewelacje powinny być uczciwe i prawdziwe. 3. Przyjmij całkowitą odpowiedzialność za swoje występki, nie zrzucając winy na innych ani na okoliczności.
(cytat, str. 271) Straty na brakach zewnętrznych (Cdz) są to straty generowane przez te wadliwe jednostki produktu, które przeniknęły do sfery obrotu. Oprócz wszystkich składników strat na brakach wewnętrznych obejmują one dodatkowo: -starty spowodowane utratą nabywców, -koszty obsługi strumienia reklamacji jakościowych, -odszkodowania za straty poniesione przez konsumentów w związku z użytkowaniem reklamowanego produktu.
(cytat, str. 271) Straty na brakach wewnętrznych (Cdw) są to straty generowane przez te wadliwe jednostki produktu, które zostały wykryte przez zakładowe służby sterowania jakością i które przeniknęły do sfery obrotu. Straty obejmują w szczególności: -straty surowców, materiałów, energii i robocizny zużytej do wytworzenia braków nienaprawialnych, -koszty złomowania braków nienaprawialnych, -koszty przeróbek i napraw braków naprawialnych, -koszty badan i oceny jakości po przeróbkach i naprawach.
(parafraza, str. 97 - 98) Straty informacji w procesie zarządzania projektami występuję ze względu na rodzaje: - filtr techniczny - filtr syntaktyczny - filtr semantyczny - filtr pragmatyczny
(cytat, str. 266) Zarządzanie ryzykiem będzie więc polegać na takim wykorzystaniu możliwości stwarzanych przez sam rynek kapitałowy, które ograniczy prawdopodobieństwo strat z tytułu dokonanych inwestycji.
(cytat, str. 35) O ryzyku spekulacyjnym mówimy wtedy, gdy występuje prawdopodobieństwo zarówno osiągnięcia korzyści, jak i poniesienia strat lub wówczas, gdy wprowadzone innowacje okazują się nietrafne, przynoszą straty, które wyrównuje firma ubezpieczająca, co w sumie może przynieść zysk przedsiębiorstwu.