Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Korzyści w wdrożenia CRM: 1. Mierzalne - zmiany podstawowych wskaźników: wzrost sprzedaży, zysk w przeliczeniu na klienta, koszty sprzedaży, wzrost odpowiedzi na prowadzone kampanie i akcje reklamowe, wzrost marży na pojedynczej transakcji, szybszy czas odpoweidzi na problemy klientów, identyfikacja mocnych i słabych stron 2. Niemierzalne - wzrost lojalności klienta, pozyskanie nowych, zadowolenie pracowników, poprawa wizerunku, stworzenie zbioru danych, odkrycie niszy rynkowej i sposobu uzyskania przewagi.
Straregiczne/Operacyjne
(Domańska-Szaruga B. (red.) 2009, s. 143-144)
Geneza koncepcji zarządzania relacjami z klientami w wymiarze praktyki gospodarczej należy szukać w starożytnej MEzopotamii, gdzie nadwyżka produkowanej przez gospodarstwa rolne żywności była przedmiotem obrotu handlowego. W X wieku p.n.e. kupcy zaczęli prowadzić na kamiennych tablicach dokładne rejestry handlowe, pozwalające śledzić jakie produkty były sprzedawane w jakich ilościach i kiedy.
(Domańska-Szaruga B. (red.) 2009, s. 203)
dla jednych CRM jest to program komputerowy dla innych sposób zarządzania kluczowymi klientami, a dla wielu "filozofia biznesu"
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 17)
CRM musi być wyposażony w dwa narzędzia ułatwiające utrzymanie więzi z klientami: moduł utrzymania więzi z klientami oraz moduł badań marketingowych. Moduł utrzymania więzi z klientami podpowiada odpowiedzialnym za klienta osobą w firmie, jakie działania powinni wykonać w odpowiednim czasie oraz ułatwia prowadzenie korespondencji seryjnej.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 76)
Identyfikacja kluczowych klientów jest pierwszym krokiem w konstruowaniu strategi CRM. Teraz można dopiero rozpocząć budowę programów lojalnościowych, zastanowić się nad zmianą sposobu obsługi poszczególnych klientów, czy też odpowiednio zakwalifikować ich w bazie danych.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 45)
To, że dany klient generuje dla firmy stosunkowo duży przychód wcale nie oznacza, że jesteśmy dla niego kluczowym dostawcą.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 32)
Do korzyści strategicznych możemy zaliczyć: uzyskanie efektu synergii ze współpracy między przedsiębiorstwem a wybranymi kluczowymi klientami, zwiększeni9a zysku firmy dzięki ograniczeniu inwestycji w nierentownych, nie perspektywicznych klientów, zwiększenie lojalności klientów dzięki poprawie ich satysfakcji, zwiększenie sprzedaży.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 117)
przyczyną jest bieżący stan, z którego jesteśmy niezadowoleni, zaś cel to stan, który chcemy osiągnąć
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 167)
Potrzeby najważniejszych klientów są indywidualnie badanie i zaspokajane zgodnie z ich życzeniami
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 20)
CRM to świadome zarządzanie klientami i ich obsługą w celu zbudowania lojalnej grupy stałych klientów przedsiębiorstwa przez satysfakcjonujące zaspokajanie i przekraczanie ich oczekiwań oraz indywidualnych preferencji
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 19)
CRM można rozpatrywać w dwóch aspektach: jako całokształt działań w stosunku do klienta oraz jako narzędzie informatyczne wspomagające te działania
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 19)
Koncepcja CRM zakłada, iż najważniejsza nie jest maksymalizacja zysku z pojedynczej transakcji lecz zbudowanie trwałych związków- relacji z klientami.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 18)
CRM to pewna filozofia działania firmy, to pewien sposób działania ludzi i podejmowania decyzji, to po prostu pewna strategia, która ma doprowadzić do osiągnięcia postawionych celów.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 109)
Etap samooceny jest dość ważny, bowiem przygotowywacze on zbiór informacji przydatnych do budowy strategi CRM oraz będzie bardzo pomocny w trakcie konfiguracji rozwiązania CRM
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 175)
Systemy CRM nie ograniczają możliwości gromadzenia informacji wyłącznie do klientów przedsiębiorstwa. Mogą równie dobrze magazynować dane na temat dostawców, podwykonawców, konkurentów czy też partnerów przedsiębiorstwa,
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 281)
Zarządzanie kontaktami- gromadzi historie wszelkich kontaktów miedzy przedsiębiorstwem a jego kontrahentami wraz z uwzględnieniem ustaleń, kosztów, poświęconego czasu, wymienionych dokumentów czy przekazanych prezentów.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 94)
W trakcie budowy samej strategi firma musi skupić się na wyeliminowaniu słabych stron i ograniczeniu zagrożeń oraz na wzmocnieniu stron silnych i wykorzystaniu możliwości.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 181)
Wizja przyszłości określa, jak będzie funkcjonowało przedsiębiorstwo po wdrożeniu strategii customer relationship management. W proces tworzenia wizji przyszłości powinni być zaangażowani kluczowi pracownicy wszystkich działów, mający jakikolwiek kontakt z klientami, oraz najważniejsi klienci.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 181)
Wdrożenie systemu klasy CRM nie jest tanie, zaś rozpiętość cen na licencje systemu jest ogromna, od kilkudziesięciu dolarów do nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów na licencje na jedno stanowisko.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 116)
CRM powinien umożliwiać planowanie, prowadzenie i raportowanie profesjonalnych badań marketingowych. Powinien posiadać wbudowane narzędzia do tych czynności. Użytkownik powinien również dysponować profesjonalnym narzędziem do budowy własnych kwestionariuszy i rozmaitych raportów
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 77)