Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 1) Zarządzanie ... każdy epoka, stulecie, a nawet każda dekada ma to małe słówko ukute w trakcie dysput naukowych, które tkwi w nim jak pestka w środku jabłka. Każda epoka, stulecie i dekada jest nadmiernie zachwycona przez krótki czas, błyskotliwym młdocianym człowiekiem który manipuluje bieżącą terminologią w odpowiednio dobranym momencie aby wywołać właściwe wrażenie na tych, którzy są trochę starci, mniej inteligentni i znacząco mniej ostrożni.
(cytat, str. 94) Powszechnym gambitem otwarcia większości tekstów na temat etyki biznesu jest sugestia, pośrednia lub bezpośrenia, że obecnie występuje jakiś kryzys etyki. Mowiąc wprost, jest to diagnoza że obecna epoka w porównaniu z przeszłością jest znacząco gorsza.
(cytat, str. 76) ... stowarzyszenia i społeczności są obiektem definicji interdubiektywnej. Jeżeli czujesz się jak członek danej społęczności, jesteś uznawany członkiem przez innych, to prawdopodobnie jesteś nim. Organizacje i państwa są obiektem definicji prawnych, nie ma znaczenia jak bardzo czujesz się obywatelem danego państwa, wystarczy że spełnione są odpowiednie kryteria formalne.
(cytat, str. 13) Analiza systemowa jest formalnym i jawnym badaniem wspomagającym działanie osób odpowiedzialnych za decyzje lub linię postępowania w określonej sytuacji charakteryzującej się niepewnością. Ma ona na celu określenie pożądanego działania lub linii postępowania przez rozpoznanie i rozważenie dostępnym wariantów oraz porównanie ich przewidywanych następstw.
(cytat, str. 339) Model - pojęcie niejednoznaczne. Zazwyczaj przez model rozumie się pewne odwzorowanie, lub pewien wzorzec. Czasami model utożsamiany jest z pewnym bardzo szeroko rozumianym sposobem działania.
Model systemu - przedstawienie interesująych nas istotnych właściwośći rzeczywistego (lub tworzonego) systemu w dogodnej dla nas postaci. Model systemu jest z reguły uproszczeniem rzeczywistości. Powinien zewnętrznie zachowywać się podobnie jak system, aczkolwiek może mieć innąstrukturę wewnętrzną. Modele: - koncepcyjne albo jakościowe, - fizyczne, - komputerowe, - matematyczne.
(cytat, str. 371) Przez eksperyment rozumie się serię doświadczeń, umożliwiającą utworzenie opisu matematycznego (modelu matematycznego) bądź poprawienie działania rozważanego systemu. Eksperyment ma umożliwić identyfikację bądź optymalizację badanego systemu.
(cytat, str. 180) Spotkanie jest to mały system społeczny powstajacy wtedy, gdy co najmniej dwie osoby są bezpośrednio fizycznie obcene i starają się utrzymać pojedyncze (potocznie mówiąc) ognisko wzajemnego zaangażowania.
(cytat, str. 214) struktura społeczna, stanowi jeden z kamieni węgielnych dyscypliny
Okreścla się ją jako wzory interakcji i współzależności, powiązania relacyjne, sieci powiązań, sieci więzi społecznych między jednostkami, grupami, wspólnotami czy narodami, które wprowadzają pewien zakres ładu i porządku. Dokładniej można o niej pomyśleć jako o zorganizowaniu relacji ludzi, grup, wspólnot i/lub narodów w sposób zapewniający pewien stopień przewidywalności i uporządkowania.
(cytat, str. 215) Definicja procesu zawiera 4 pojęcia przydatne w myśleniu o procesach: - stadium - jest okresem lub etapem w procesie, aktywnośći, rozwoju" lub jednym z kilku okresów, których początek i koniec zazwyczaj odznaczają się istotną zmianą struktury, - etap - jest stadium w stopniowym, regularnym lub uporządkowanym procesie, - okres - jest odcinkiem czasu o nieokreslonej długości, ale posiadającym dystynktywny, określony charakter" lub "jednostką czasu, w której coś zostaje zakończone i przygotowane do tego, by toczyć się dalej w tym samym porządku" - faza - jest etapem lub odcinkiem w trakcie rozwoju czy cyklu, szczególnym zjawiskiem lub stadium regularnie powtarzającego się cyklu zmiany"
(cytat, str. 178) Praktyki to powtarzające się sposoby mówienia i działania, na których koncentruje się obserwator z powodu ich analitycznego znaczenia.
Ponieważ są powtarzalnymi i często regularnymi elementami życia codziennego, ptaktyki te są w większości postrzegane są przez zaangażowanych w nie ludzi jako rutynowe i niezauważalne.
(cytat, str. 41) Obserwacja uczestnicząca oznacza proces, w którym badacz ustanawia i podtrzymuje adekwatne sytuacyjnie i wielostronne relacje z różnorodnymi związkami/grupami społecznymi w ich naturalnych układach w celu poszerzenia rozumienia tych związków grup społecznych z perspektywy nauki.
(cytat, str. 222 - 223) 1. Model eksperymentalny - w ramach tego podejścia przyczynowość jest stwierdzana na podstawie pomiaru zmian zmiennej zależnej i pomiaru wystąpienia, niewystąpienia lub róznych stopni występowania zmiennej niezależnej w ściśle kontrolowanym kontekście i przy zachowaniu zasad doboru losowego.
2. Model statystyczny - istnienie relacji przyczynowych stwierdza się na podstawie statystycznej analizy kolrelacji i następwstwa czasowego w obrębie próby losowej badanych
3. Model kontekstowy - występują wnim czynniki kontekstualne, które przyczyniły się do powstania zjawiska. Wymienione warunki nie mają charakteru koniecznego ale podwyższają prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska
4. Model porównywania przypadków - wskazuje się w nim konfigurację czynników występujących i nieobecnych, które odpowiadają za zaistnienie lub brak okreslonych stanów lub rezultatów.
5. Model etapów procesu - ustalenie etapów doświadczenia lub realizacji określonego stanu lub warunku
6. Model analizy przypadków negatywnych - wniosek o przyczynowości, wysuwa się na podstawie systematycznego poszukiwania przyadków negatywnych, i dzięki temu wprowadzaniu poprawek do wyjasnienia przyczynowego, aż do momentu, kiedy wyjaśnia ono wszystkie znane przypadki.
(cytat, str. 38) Zasadniczym celem badacza est zebranie możliwie najbogatszych danych. Przez bogate dane rozumiemy szeroki i zróżnicotwany zakres informacji gromadzonych w określony i systematyczny sposób przez relatywnie długi okres. Najlepioej, jeśli takie dane umożliwiają uchywycenie znaczeń bezpośrednio związanych z działaniami badanych osób oraz gdy pozwalają zrozumieć konteksty w których one zachodzą.
(cytat, str. 184) Grupę społeczną tworzy kilka osób, które wchodzą ze sobą w interakcje w mniej lub bardziej regularny sposób przez dłużczy czas, które pojmują siebie jako odrębny byt społeczne (jako "my") i które posiadają jakieś kryteria lub sposób rozumienia rozstrzygający o przynależnosci do grupy.
(cytat, str. 136) ... nawet najbardzie trafne i dokładne studia terenowe nie są w stanie oddać całkowicie badanego świata społecznego. A zatem, gdy mółimy o prawdzie, mamy bardziej na myśli "dokładne przybliżenia" empirycznego świata niż "opisową dokładność" . Im dokładniejsze przybliżenie, tym prawdziwsza i przypuszczalnie bardziej interesująca będzie praca etnograficzna.
(cytat, str. 269) Analiza jest procesem, w trakcie którego surowe dane przekształcają się w "wyniki" i "wioski".
Obejmuje ona na poziomie podstawowym sortowanie danych według szerokich kategorii a na wyższym poziomie podążanie ścieżką systematycznych procedur celem wyróżnienia najważniejszych właściwości i relacji współgrających z materiałem opisowym.
(cytat, str. 131) Język jest kluczem do zrozumienia większości ludzkich interakcji, a także systemem symbolicznym pozwalającym nadawać i ustalać znaczenie.