Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: transformacja gospodarcza (0 - 9 z 9)
(cytat, str. 129) Przejście od komunizmu do gospodarki rynkowej było czymś więcej niż tylko eksperymentem ekonomicznym - było transformacją społeczeństw oraz społecznych i politycznych struktur. Jednym z powodów ponurych skutków transformacji ekonomicznej było nierozpoznanie kluczowego znaczenia tych pozostałych składników.
(cytat, str. 164 - 165) Polska szybko pojęła, że terapia szokowa dobrze się nadaje do zmniejszenia hiperinflacji, lecz jest zupełnie niewłaściwa do dokonania zmian społecznych. Prowadziła gradualistyczną politykę prywatyzacji, budując jednocześnie podstawowe instytucje gospodarki rynkowej, takie jak banki, które naprawdę pożyczają pieniądze, oraz system prawny zmuszający do wywiązywania się z umów i przeprowadzania uczciwych postępowań upadłościowych. Polska zrozumiała, że bez tych instytucji gospodarka rynkowa nie może funkcjonować.
(cytat, str. 165) Kraj ten Polska nie robił tego, co zalecał Międzynarodowy Fundusz Walutowy - nie zaangażował się w szybką prywatyzację i nie przedkładał obniżania inflacji do coraz niższego poziomu nad inne kwestie makroekonomiczne. Kładł natomiast nacisk na pewne sprawy, do których MFW nie przywiązywał dostatecznej wagi - takie jak zdobycie demokratycznie wyrażanego poparcia dla reform, które pociągało za sobą starania o utrzymanie niskiego bezrobocia, zapewnienie zasiłków dla tych, którzy utracili pracę, waloryzowanie emerytur na podstawie wskaźnika inflacji oraz stworzenie instytucjonalnej infrastruktury potrzebnej do funkcjonowania gospodarki rynkowej.
(cytat, str. 11) W krajach rozwiniętych następuje stopniowe przesuwanie się siły rynkowej od producentów do pośredników handlowych. Pozycję, która handel w tych krajach musiał długo zdobywać, polski uzyskał bez większego wysiłku i to niemal z dnia na dzień. Był to rezultat rozpoczęcia systemowej transformacji.
(cytat, str. 3) Na przełomie dekady, w momencie rozpoczęcia transformacji systemowej, było oczywiste, że kryzys zadłużeniowy Polski ma charakter strukturalny a nie jest jedynie kryzysem płynności. W przypadku występowania nadmiernego zadłużenia wskaźniki ilustrujące obciążenia długiem (współczynnik obsługi długu, relacja zadłużenia do PKB i do eksportu) kształtują się niekorzystnie, nawet pogarszając pomimo wysiłków kraju dłużniczego zwiększania obsługi zobowiązań.
Słowa kluczowe:kryzys, transformacja gospodarcza Komentarze i źródła pierwotne: Model tworzenia i transferu wiedzy w organizacji oparty na procesie organizacyjnego uczenia się - SCHEMAT str. 96
(cytat, str. 3) Jedynym rozwiązaniem, zapewniającym zmniejszeni obciążenia długiem gospodarki polskiej - co traktowano jako niezbędny warunek powodzenia procesu transformacji - okazała się redukcja zadłużenia. Stosowne porozumienia - zawierające poza zwykłym elementem restrukturyzacji znaczny element redukcji - zawarte zostały z Klubem Paryskim w 1991 r., a z Klubem Londyńskim w 1994 r.
(cytat, str. 95) Transformacja gospodarki miała istotny wpływ na stan środowiska. Zaczęto dostrzegać skutki nadmiernej eksploatacji surowców naturalnych, zanieczyszczenia atmosfery, wody, gleby itp. Jednym z najistotniejszych elementów polityki ekologicznej państwa okazała się szybka likwidacja ekstremalnych zagrożeń środowiska.
(cytat, str. 32) W roku 1989 rozpoczęła się w Polsce transformacja gospodarcza, która zapoczątkowała powrót do rozwiązań rynkowych. Rynek stał się kluczowym mechanizmem pozwalającym dokonywać podstawowych wyborów ekonomicznych3. Wraz z tymi przekształceniami nastąpiły zmiany w postrzeganiu marketingu. Marketing zaczął pełnić coraz ważniejszą funkcję w każdym przedsiębiorstwie. Rozwój marketingu w Polsce w okresie transformacji ekonomicznej był determinowany przez trzy czynniki: 1) zmiany w strukturze podmiotowej gospodarki, 2) odbudowanie powiązań rynkowych: produkcja - handel - konsumpcja, 3) rozwój edukacji ekonomicznej i menadżerskiej.
(cytat, str. 231) Transformacja gospodarcza Polski dokonująca się w ciągu ostatnich dziesięciu lat, która polega na dostosowaniu polskiego systemu gospodarczego do rozwiązań gospodarki rynkowej, przyczyniła się również do ogromnych zmian i powstania właściwie od nowa rynku ubezpieczeniowego po prawie 50-letniej przerwie.