Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 51) System informatyczny jest to wyodrębniona część systemu informacyjnego, która jest z punktu widzenia przyjętych celów skomputeryzowana.
(cytat, str. 390) Systemem informatycznym wspomagającym funkcjonowanie handlu elektronicznego jest CRM (Customer Relationship Managment) tłumaczony jako "zarządzanie relacjami z klientem" lub "zarządzanie kontaktami z klientem".
(cytat, str. 199 - 200) Systemem informatycznym wewnątrz organizacji nazywamy zintegrowany zespół ludzi, środków i metod zbierania, kodowania, dekodowania, przechowywania, przetwarzania, odnajdywania i komunikowania, a także aktualizacji i użytkowania danych potrzebnych kadrze kierowniczej do podejmowania decyzji i kierowania.
(cytat, str. 240) System informatyczny to zespół współpracujących ze sobą urządzeń, programów, procedur przetwarzania informacji i narzędzi programowych zastosowanych w celu przetwarzania danych.
(cytat, str. 27) System informatyczny - to zastosowanie komputerów w procesach informacyjnych przy takim doborze sprzętu i kompozycji oprogramowania, aby uwzględniając wymagania otoczenia i możliwości zespołów ludzkich z określonych stanów wejść, za pomocą odpowiednich metod (algorytmów i organizacji zbiorów danych),uzyskać stany wyjść, osiągające cel procesu informacyjnego.
(cytat, str. 27) Systemem informatycznym nazywa się system informacyjny realizowany przy wsparciu komputerem. Informatyka jest dziedziną wiedzy o konstrukcji i stosowaniu sprzętu z oprogramowaniem w procesach informacyjnych. Procesy informacyjne w informatyce są rozpatrywane nie ze względu na ich konkretną treść, lecz na formę, w jakiej się ona przejawia. Przedmiotem informatyki w zastosowaniu gospodarczym są strumienie danych, przepływające i magazynowane w strukturze techniczno-programowej komputera.
(parafraza, str. 237) Wdrażanie systemu informatycznego polega na przeprowadzeniu dwóch podstawowych grup czynności: - dostosowaniu systemu do potrzeb organizacji (nazywanego kastomizacją systemu) - przeprowadzeniu zmian w organizacji mających na celu efektywne wykorzystanie możliwości wnoszonych przez system informatyczny. Pierwsza grupa czynności (kastomizacja) jest silnie związana z technicznymi możliwościami, w które system został wyposażony w celu nadania mu odpowiedniej elastyczności. Druga grupa czynności (zmiany w organizacji) wiąże się z możliwością wykorzystania faktu wdrożenia systemu informatycznego do poprawy efektywności funkcjonowania organizacji.
Słowa kluczowe:wdrożenie, system informatyczny Komentarze i źródła pierwotne: O charakterystyce każdego z czynników można przeczytać na str.224-225
(cytat, str. 238) "Metodyka tworzenia systemu to zbiór zasad, reguł, sposobów, wytycznych, wskazówek, przepisów i algorytmów prawidłowego wykonania dzieła użytkowego, którym jest system informatyczny. Poszczególne metodyki mogą znajdować zastosowanie wyłącznie na jednym z etapów omawianego modelu cyklu życia bądź obejmować wiele etapów. Najbardziej ogólny podział wyróżnia: - metodyki ukierunkowane na tworzenie systemu informatycznego, - metodyki ukierunkowane na zarządzanie przedsięwzięciem informatycznym."
(cytat, str. 56) Motorem napędowym przedsiębiorstwa jest dzisiaj system informatyczny. Dzięki niemu przedsiębiorstwo może szybko reagować na potrzeby rynku. Niekiedy nawet jego rola jest większa - przedsiębiorstwo istnieje i może poprawnie działać wyłącznie dzięki systemowi informatycznemu.
(cytat, str. 31) Zgodnie z definicją podaną przez Keena i Scott Mortona 1978, DSS to interaktywny system informatyczny, którego zadaniem jest integrowanie danych i modeli celem poszukiwania rozwiązania dla słabo strukturalizowanych problemów decyzyjnych.
Słowa kluczowe:system informatyczny Komentarze i źródła pierwotne: Strategia push została zobrazowana na rysunku na str. 48
(cytat, str. 43) W oparciu o sieci komputerowe pracują różne systemy informatyczne sprzyjające wirtualizacji działalności przedsiębiorstw. Do najważniejszych należy zaliczyć: - Systemy zarządzania przepływem pracy (workflow). - Systemy pracy grupowej (np. listy dyskusyjne). - Systemy zarządzania wiedzą ( np. LMS, CMS, LCMS). - Tele- i wideokonferencje. - Systemy zarządzania kontaktami i klientami (CMS). - Systemy klasy MRPII/ERP ( szczególnie moduły wspomagające e- bznes) Systemy "czwartej generacji" ( np. "inteligentni" agenci, systemy ekspertowe, eksploracja danych, sztuczne sieci neuronowe, itp.). - Systemy dedykowane organizacjom wirtualnym. - Portale informacyjne (np. portal korporacyjny). - Systemy informatyczne związane z rozpoznawaniem mowy i pisma. - Inne.
(cytat, str. 340) System informatyczny oraz jego elementy nie mogą być traktowane przez SZJ jako "specjalne" elementy systemu produkcyjnego. Są one takim samym obiektem, jak na przykład urządzenie produkcyjne i w związku z tym, musza podlegać takim samym procedurom kontrolnym, oczywiście z uwzględnieniem wszelkich odmienności, wynikających ze specyfiki ich pracy i zastosowania.
(cytat, str. 343) "System informatyczny to system informacyjny, w którym do przesyłania i przetwarzania oraz gromadzenia informacji wykorzystuje się techniki komputerowe."
(cytat, str. 136 - 140) Do najbardziej rozpowszechnionych systemów należą: ARIS, iGrafx, Adonis.
ARIS (Architektury Zintegrowanych Systemów Informacyjnych; ang. Architecture of Integrated Information Systems) - metoda analizy i modelowania procesów gospodarczych, prowadzącą do stworzenia w przedsiębiorstwie zintegrowanego systemu przetwarzania informacji.
Inne narzędzia to ARIS Process Event Monitor, który umożliwia monitoring w czasie rzeczywistym i skonsolidowane przeglądy dostępne dzięki pulpitom ("dashboards"), automatycznie rozpoznanie nieprawidłowości w procesie, zapewniając tym samym dłuższy czas na działania zapobiegawcze.
ARIS Process Portal to narzędzie umożliwiające udostępnianie i wspomaganie zarządzania procesami biznesowymi w organizacji.
iGrafx* to zestaw graficznych programów służących do modelowania, symulacji, analizy i zarządzania procesami biznesowymi oraz ich dokumentacją.
Adonis** jest to system wspomagający projektowanie, pozyskiwanie, analizę, optymalizację, dokumentację oraz zarządzanie procesami biznesowymi w organizacji.
(cytat, str. 59) Z formalnego punktu widzenia "systemem informatycznym" nazywamy skomputeryzowaną część systemu informacyjnego danej organizacji (), przy czym pojęciem "system informacyjny" określamy zbiór wszystkich elementów i relacji mających związek z przepływem informacji. Przykładowo elementem systemu informacyjnego są: zbiór użytkowników systemu, zbiór informacji o sferze realnej (czyli zasoby informacyjne), formuła zarządzania organizacją, zbiór metainformacji (to jest informacji o systemie), czy komputery osobiste pracowników z zainstalowanym na nim oprogramowaniem. Elementami systemu informatycznego będą z kolei: firmowe komputery, drukarki, czy oprogramowanie systemowe i użytkowe.
(cytat, str. 72) Systemy informatyczne można rozpatrywać na czterech poziomach. Poziom norm odpowiada normom, przepisom prawa, zwyczajom i łączy świat zewnętrzny z właściwym systemem. Funkcje przedstawiają działanie dopuszczalne przez reguły i ograniczenia. Poziom struktur odnosi się do składników systemu i powiązań pomiędzy nimi. Struktura będzie wyznaczała działanie, które wykonywane jest na poziomie składników i jest uważane za potencjalną pojemność systemu.
(cytat, str. 143) W projektowaniu i rozwoju systemu informatycznego powinno uwzględniać się następujące czynniki: - rozwój funkcjonalny - wzrost liczby użytkowników - wymagania aplikacji programowych - elastyczność i dużą efektywność użytkowania sieci - przyrost ilości danych - rozwój przedsiębiorstwa - konieczność wymiany danych z zewnętrznymi organizacjami - zmiany technologii informatycznych - koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury