Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 78) "W sferze prawa spółek są to dwa współzależne rynki: rejestracji spółek oraz centrów zarządzania (market for corporate chartes, market for management locations). Istotny jest nie tylko ład korporacyjny(oddziaływanie akcjonariuszy i interesariuszy na sprawy spółki), ale także szeroki kontekst regulacji zachowań korporacyjnych(prawo: upadłościowe, bankowe, rynku kapitałowego czy pracy)."
(cytat, str. 42) Europejska Spółka Akcyjna jest pierwszą ponad narodową formą spółki kapitałowej, umożliwiającą przedsiębiorstwom europejskim połączenie ich potencjałów gospodarczych lub reorganizację działalności w skali całej Wspólnoty, przy pełnym wykorzystywaniu prawa rynku kapitałowego i prawa spółek.
Słowa kluczowe:UE, spółka Komentarze i źródła pierwotne: Białecki K., Operacje handlu zagranicznego, PWE, Warszawa 2002, s.189.
(cytat, str. 29) Cechy spółki, m.in.: możliwość łączenia kapitału wielu osób, ograniczenie wysokości strat tylko do wysokości wniesionego kapitału, rozdzielenie osób dostarczających kapitał od zarządzających nim, spowodowały, że spółka stała się bardzo rozpowszechnioną formą działalności gospodarczej w krajach o ogospodarce rynkowej.
Słowa kluczowe:spółka Komentarze i źródła pierwotne: Jahrman F.U., Ausshandel, Kiehl Verlag, Ludwigshafen-Kiel 1991, s.49-50.
(cytat, str. 71) W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych profesjonalne kluby sportowe od dawna znajdują się w fazie rozwoju rynkowego i funkcjonują jako spółki kapitałowe. Można wyróżnić trzy rodzaje klubów sportowych ze względu na własność kapitału klubu jako spółki: - klub sportowy - spółka mająca jednego właściciela, - klub sportowy - spółka mająca kilku właścicieli, - spółka kapitałowa mająca wielu właścicieli i notowania na giełdzie papierów wartościowych.
(cytat, str. 140) W Polskim systemie prawnym można wyróżnić dwa podstawowe typy spółek: -spółki cywilne (regulowane przepisami kodeksu cywilnego z 1964r. z późniejszymi zmianami oraz ustawą z dn. 19 listopada 1999r. - Prawo działalności gospodarczej), -spółki handlowe (działające na podstawie przepisów kodeksu handlowego).
(cytat, str. 118) Spółki jawne i komandytowe są w znaczeniu prawnym spółkami osobowymi, w których wspólnicy uczestniczą osobiście i ponoszą pełną i solidarną odpowiedzialność za ryzyko gospodarcze całym swoimi majątkiem (tym, który ulokowali w spółce, i tym, który posiadają poza spółką).
Michał Trocki,
Outsourcing. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2001, ISBN: 83-208-1340-9 (62+0)
(cytat, str. 175 - 176) Pierwszą czynnością wdrożeniową jest sporządzenie aktu założycielskiego spółki w formie aktu notarialnego. Następnie powoływane są władze nowo utworzonej spółki, tzn. rada nadzorcza lub komisja rewizyjna i zarząd.
(cytat, str. 55) Spółka jest to przedsięwzięcie gospodarcze należące do dwóch lub więcej osób i przez nie zarządzane. Spółki są bardzo zróżnicowane w zależności od liczby partnerów i sposobu podziału odpowiedzialności między nimi. Z prawnego punktu widzenia spółka jest przede wszystkim umową, w ramach której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, określonego w umowie, oraz wniesienia wkładów.
(cytat, str. 30) Istotną cechą funkcjonowania przedsiębiorstw w formie spółek jest możliwość tworzenia powiązanych własnościowo łańcuchów przedsiębiorstw. Wynika to z faktu, że spółka może być kolektywnym akcjonariuszem w innej spółce, a ta z z kolei w następnej itd. W związku z tym jeszcze bardziej się zwiększa możliwość centralizacji kapitału.
(cytat, str. 56) Jak wspomniano wcześniej, w polskim prawie wyróżnia się następujące rodzaje spółek: cywilną, jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością,akcyjną. Rozróżnienie to jest oparte na przepisach kodeksu spółek handlowych i kodeksu cywilnego.
(cytat, str. 169) Są to formy organizacyjne, w których występuje z jednej strony spółka dominująca (kontrolująca), z drugiej zaś spółka lub spółki zależne (kontrolowane). Dwie podstawowe odmiany holdingów to spółki o dominacji kapitałowej i o dominacji personalnej.
(cytat, str. 166) Spółki kooperacyjne dotyczą takiej kooperacji gospodarczej, która polega na trwałym, kompleksowym i komplementarnym współdziałaniu dwu lub więcej podmiotów gospodarczych.
(cytat, str. 165) Spółki okolicznościowe to takie wspólnoty interesów, których istotą jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć produkcyjnych, handlowych itp.
(cytat, str. 58) Spółka(czyli przedmiot prawny posiadający firmę, czyli nazwę) to umowny związek dwóch lub więcej osób zawarty dla osiągnięcia wspólnego celu najczęściej gospodarczego. Powstała już w formie niewolniczej; największy rozwój gospodarczy i różnorodność form przeżyła w gospodarce wolno konkurencyjnej.
(cytat, str. 278) Do oceny zdolności spółki co do wywiązywania się z bieżących zobowiązań służy wskaźnik bieżącej płynności finansowej i tzw. wskaźnik szybki (Quick Ratio lub Acid Test Ratio). Wskaźnik płynności bieżącej dostarcza informacji o tym, ile razy bieżące aktywa pokrywają bieżące zobowiązania, czyli zobowiązania wobec dostawców, pracowników, budżetu, instytucji publicznoprawnych.
(cytat, str. 14) Spółka stanowi formę współdziałania kilku (co najmniej dwu) osób. Osoby te dla łatwiejszego osiągnięcia celu zawierają umowę określającą wewnętrzne stosunki obowiązujące w spółce. Forma spółki stanowi strukturę organizacyjną wielu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Istotą spółki jest połączenie środków, a także obliczanie nakładów i rozliczanie efektów według ustalonego klucza. Wydzielone środki stanowią podstawę przedsiębiorstwa spółki (przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym), to jest wszelkie niezbędne rzeczy i prawa umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Zatem spółkę stanowią: - wspólnicy, którzy ją tworzą, - przyjęty cel, - mechanizm organizacyjno-zarządczy, - środki przeznaczone przez każdego ze wspólników na realizację założonego celu.
(cytat, str. 116) Z prawno-organizacyjnego punktu widzenia można wyróżnić następujące rodzaje spółek: 1. Spółki osobowe: - spółki cywilne, -spółki jawne, - spółki partnerskie, - spółki komandytowe, - spółki komandytowo-akcyjne. 2. Spółki kapitałowe: - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, - spółki akcyjne.