Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 125 - 126) " Metaplan- Oznacza jeden ze sposobów syntetycznej prezentacji wyników dyskusji zespołu. Strukturyzacja problemu oceny jest uzyskiwana w wyniku dyskusji z udziałem zaproszonych uczestników. Kluczową rolę w tej metodzie odgrywa osoba prowadząca dyskusję tzw. moderator. Od jego umiejętności w kierowaniu dyskusją w dużym stopniu zależą jej wyniki. Postać tablicy (klasycznej lub elektronicznej) odzwierciedla przebieg toczącej się dyskusji. Końcowym efektem zastosowania tej metody jest wizualizacja rozważań uczestników w skróconej formie. Uporządkowane i przedstawione syntetycznie informacje mają wskazywać rozwiązanie problemu, którym może być, na przykład, określenie zgodności celów projektu z potrzebami regionu i priorytetami UE. Dobór uczestników spotkania także odgrywa dużą rolę.
Słowa kluczowe:m-marketing, metaplan Komentarze i źródła pierwotne: Jerzy Niemczyk, Zachowania strategiczne przedsiębiorstw działających w klastrach.
(cytat, str. 147) Metaplan jest określeniem zarejestrowanym przez niemieckie przedsiębiorstwo 1979, Oznacza ono jeden ze sposobów syntetycznej prezentacji wyników dyskusji zespołu. Strukturyzacja problemu oceny jest uzyskiwana w wyniku dyskusji z udziałem zaproszonych uczestników. Kluczową rolę w tej metodzie odgrywa osoba prowadząca dyskusję, tzw. moderator. Od jego umiejętności w kierowaniu dyskusją w dużym stopniu zależą jej wyniki. Na tablicy (klasycznej lub elektronicznej) odzwierciedla się przebieg dyskusji. Końcowym efektem zastosowania tej metody jest wizualizacja rozważań uczestników w skróconej formie. Uporządkowane i przedstawione syntetycznie informacje mają ułatwiać rozwiązanie problemu, którym może być np. określenie zgodności celów projektu z potrzebami regionu i priorytetami UE. Dobór uczestników spotkania także odgrywa dużą rolę. Cykl tworzenia metaplanu pokazano na rysunku 3.8.
Przebieg dyskusji jest następujący: Moderator umiejętnie zadając pytania stara się uzyskać odpowiedzi uczestników spotkania, stanowiące podstawę, np. do określania celów projektu i jego oddziaływania. Cele te powinny wiązać się z problemami, z jakimi ma do czynienia dany region. Ich identyfikacja pozwala na ocenę, czy w ramach danego projektu zostają podjęte działania i uruchomione instrumenty strukturalne sprzyjające przezwyciężaniu tych trudności i mogą być wykorzystane istniejące szanse rozwojowe.
(cytat, str. 150) Ogólne zasady przeprowadzania metaplanu są następujące: -podstawowym problemem jest wybór odpowiedniego moderatora, -moderator powinien zdefiniować problemy do oceny oraz trzy etapy z pytaniami dla uczestników oraz związane z tym wyjaśnienia: poczynając od pierwszego pytania wprowadzającego do trzeciego służącego pogrupowaniu "ważonych" odpowiedzi, -przed rozpoczęciem spotkania moderator przygotowuje tablicę i jednakowe kartki papieru, -plakat składający się z kartek przyczepianych do tablicy sporządza niewielka grupa - 4-8 osób, -uczestnicy spotkania mogą udzielić dowolnej liczby odpowiedzi na zadawane przez moderatora pytania, -osoby biorące udział w dyskusji powinny nadawać swoim kolejnym odpowiedziom odpowiednie wagi, -każda odpowiedź (wraz z odpowiadającą jej wagą) jest zapisywana na jednej kartce papieru, -pojedyncze odpowiedzi zapisywane na osobnych kartkach nie mogą zajmować więcej niż dwa do trzech wierszy tekstu, -odpowiedzi powinny być pisane wyraźnie, drukowanymi literami, najlepiej kolorowymi flamastrami.
Dla klasycznego sposobu wizualizacji przebiegu dyskusji wystarczą następujące przedmioty: -tablica papierowa (lub inna) z możliwością łatwego wbijania pinesek (może być metalowa z zestawem magnesów), -pineski lub magnesy do przytrzymywania kartek papieru, -kartki papieru do zapisywania odpowiedzi uczestników lub do przeprowadzania głosowania.
(cytat, str. 152) Metaplan, w odróżnieniu od zwykłej dyskusji, odznacza się następującymi zaletami: -moderator porządkuje rozważania i nie pozwala na chaotyczną dyskusję "o wszystkim i o niczym", -uczestnicy są zmuszeni do syntetycznej, skróconej formy wypowiedzi na piśmie w formie pojedynczych zdań pisanych na osobnych kartkach, -większość osób uczestniczy w dyskusji, przełamywane są bariery nieśmiałości i obaw przed publicznymi wystąpieniami, -nie ma dominacji osób narzucających swoje zdanie innym, -nie ma natychmiastowej krytycznej oceny opinii uczestników, w następnych etapach osądy mniej istotne mają nadawane mniejsze wagi, -skrajnie różne opinie nie wywołują dużych kontrowersji po ich zapisaniu na kartkach papieru, -selekcja wyników może odbywać się na zasadzie głosowania.