Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 129) Dane ... nie mogą być analizowane, tj. rozbierane na elementy, gdyż każda analiza upraszcza swój przedmiot, czyni go statycznym, dzieli go na części i opracowuje za pomoca kategorii ilościowych i mechanicznych. Metoda analityczna zależy od jakiejś uprzednio obranej perspektywy, a także jest pośrednia, ponieważ korzysta z symbolizmy.
Rzeczywiste dane świadomości muszą być ujmowane inaczej, mianowicie przez intuicję.
(parafraza, str. 86) Intuicja i przeczucia świadczą o zdolności wyczuwania sygnałów płynących z magazynu naszej pamięci emocjonalnej − naszego własnego rezerwuaru mądrości i rozsądku. Zdolność ta jest sednem samoświadomości, ta zaś istotną umiejętnością podstawową, na której nadbudowują się trzy kompetencje emocjonalne: - świadomość emocjonalna, - poprawna samoocena, - wiara w siebie,
(cytat, str. 86) Neurobiolodzy podejrzewają, że sekret szybkości intuicji społecznej spoczywa właśnie w tych komórkach wrzecionowatych. To dzięki nim szybko dokonujemy oceny.
(cytat, str. 145) "Badania przeprowadzone przez Charlesa Forda wykazały, że w postawie wobec podejmowania decyzji być może najbardziej charakterystyczną cechą odróżniającą osoby kierujące się intuicją od innych jest skłonność tych pierwszych do podejmowania decyzji w dużym stopniu ryzykownych".
Słowa kluczowe:ryzyko, decyzja, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: Strategie wymienione wyżej, szerzej omówione i opisane zostały na stronach 170 -176.
(cytat, str. 208) "Psycholodzy zajmujący się zagadnieniem intuicji zgadzają się generalnie, że ważnym sposobem wzmacniania zdolności intuicyjnych jest tworzenie "grup wsparcia", składających się z przyjaciół i kolegów, z którymi można się dzielić swymi przeżyciami".
Słowa kluczowe:intuicja Komentarze i źródła pierwotne: J. Walkowiak, Misja a etyka biznesu, Centrum Informacji Menedżera, Warszawa 1998, s.49.
(cytat, str. 208) "Goldberg powiada, że intuicja będzie pracować bardziej efektywnie, jeśli problem, który mamy rozwiązać, będzie precyzyjnie zdefiniowany. Poleca on w tym kontekście spisywanie myśli, robienie sobie "burzy mózgu" z samym sobą lub pozwalanie intuicji na generowanie alternatyw".
Słowa kluczowe:problem, efektywność, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: M. Srebrny, Technologie podpisu elektronicznego w produktach oferowanych na polskim rynku, Warszawa 2002
(cytat, str. 206) "Wielu dyrektorów wskazywało, że wykorzystuje intuicyjne umiejętności niczym badacze. Podejmując decyzję dotyczące przyszłości organizacji, starają się oni przewidzieć właściwą ścieżkę, którą należałoby podążyć, wobec czego maksymalnie "popuszczają cugli" intuicji, gdyż tylko w ten sposób można wygenerować niezwyczajne możliwości i nowe opcje, które normalnie, tj. na podstawie analizy danych dotyczących przeszłości lub innych tradycyjnych technik postępowania, nie mogły być wygenerowane".
Słowa kluczowe:decyzja, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: M. Parzydło, Nowy wymiar, Businessman Magazine 2001, styczeń
(cytat, str. 212) "można stwierdzić, iż w zasadzie nie ulega wątpliwości, że intuicja jest istotnym czynnikiem podnoszenia menedżerskiej efektywności".
Słowa kluczowe:menedżer, efektywność, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: J. Unold, Systemy informacyjne marketingu, AE Wrocław 2001, s. 205 A, Sznajder, Marketing wirtualny, jw., s.85.
(cytat, str. 274) " istnieją pewne okoliczności i sytuacje, w których odwołanie się do intuicji stanowi najbardziej przydatną albo wręcz jedyną podstawę podejmowania decyzji (na przykład na najwyższym szczeblu zarządzania, podczas kryzysów, w przypadku nagłych zmian i tam, gdzie liczba faktów jest ograniczona)".
Słowa kluczowe:decyzja, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: Poziom sprzedaży i zysk w cyklu życia produktu Rys.4.4 s.91
(cytat, str. 149) "Gdy ilościowe dane są niedostępne, kierownicy wyższych szczebli muszą dokonywać analiz sytuacji wykorzystując swoją intuicję zarówno na etapie oceny sytuacji, jak i na etapie generowania rozwiązań".
Słowa kluczowe:analiza, ocena, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: rozwinięcie w tablicy 7 na str. 77 - tworzenie submarek
(cytat, str. 148) "jak długo korporacje istnieją w świecie gwałtownych i nieprzewidywalnych zmian, tak długo intuicja będzie odgrywać ważną rolę w procesie podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów".
Słowa kluczowe:decyzja, intuicja, zmiana Komentarze i źródła pierwotne: rozwinięte na rysunku na str. 67 - Macierz P.Doyle'a nadawanie marek w aspekcie wyboru strategii pozycjonowania
(cytat, str. 148) "Intuicja nie jest przeciwieństwem analiz ilościowych ani też próbą ich wyeliminowania. Potrzeba zrozumienia i stosowania intuicji istnieje dlatego, że niewiele strategicznych decyzji w biznesie odnosi korzyści z kompletnych, dokładnych i aktualnych informacji".
Słowa kluczowe:analiza, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: Aaker D., Managing Brand Equity, The Free Press, New York, 1991, str. 22-27
(cytat, str. 146) "intuicja przydaje się nie tylko przy poszukiwaniu odpowiedzi na gnębiące pytania, lecz także w ich formułowaniu, a przede wszystkim w dostrzeganiu spraw, o które należy zapytać".
Słowa kluczowe:intuicja Komentarze i źródła pierwotne: rozwinięte na rysunku 14 na stronie 73.
(cytat, str. 282) "Dobrym sposobem uczenia się przez organizacje korzystania z potencjału intuicyjnych zdolności ich menedżerów jest tworzenie personalnego i organizacyjnego środowiska, w którym zdolności te są wspierane, doceniane i praktykowane na co dzień przy podejmowaniu decyzji".
Słowa kluczowe:decyzja, intuicja, potencjał Komentarze i źródła pierwotne: Krupa R., Stanuch S.: ABC komputerowo-drukarsko-wydawnicze. Sponsor, Kraków 1994
(cytat, str. 274) " intuicja jest ważną zdolnością, bardzo pomocną w przywództwie i zarządzaniu, i że może być ona wykorzystywana do zwiększenia osobistej i organizacyjnej produktywności".
Słowa kluczowe:zarządzanie, przywództwo, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: Elementy procesu komunikacji marketingowej Rys.7.1 s.201
(cytat, str. 88) "Intuicja ani nie wartościuje, ani nie decyduje; czyni to racjonalna analiza, której intuicja dostarcza jedynie możliwości".
Słowa kluczowe:analiza, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: Więcej w Martinet i Marti 1999, s.12
(cytat, str. 69) "Intuicja na poziomie umysłowym jest wielce przydatna w formułowaniu nowych teorii i hipotez w każdej dziedzinie, gdyż umożliwia wyciąganie właściwych wniosków na podstawie ograniczonych informacji".
Słowa kluczowe:informacja, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: Szerzej klasyfikacje metod zbierania informacji opisane są na stronach 96-103, oraz zaprezentowane zostały schematycznie na wielu rysunkach: Rys 4.1 Rodzaje metod zbierania informacji (s. 97) Rys 4.2 Klasyfikacja ankietowych metod zbierania danych (s.98) Rys 4.3 Klasyfikacja wywiadów bezpośrednich (s.98) Rys 4.4 Klasyfikacja metod obserwacji (s.99) Rys 4.5 Klasyfikacja metod eksperymentu (s.100) Rys 4.6 Klasyfikacja metod produkcyjnych (s.101) Rys 4.7 Schemat dobory metod zbierania danych w diagnozie organizacji (s.103)
(cytat, str. 54) "Intuicja często wiąże się z tym, że ma się przeczucie bądź silne poczucie, iż doskonale się wie, co się niechybnie zdarzy. Poczucia te są zazwyczaj niewyraźne, a ponieważ rzadko bywają zapisywane, rzadko też pozwalają się zweryfikować".
Słowa kluczowe:intuicja Komentarze i źródła pierwotne: Wspomniane etapy zostały omówione na stronach 87-88
(cytat, str. 50) "Intuicja i osąd - a przynajmniej dobry osąd - to po prostu analizy przekształcone w utrwalone nawyki i w umiejętność błyskawicznego reagowania na podstawie rozpoznania".
Słowa kluczowe:intuicja, osąd Komentarze i źródła pierwotne: Więcej w Martyniak 1999 s 242
(cytat, str. 49) "Nawyk reagowania na problemy poprzez poszukiwanie rozwiązań może i powinien stać się intuicyjny, i musi być wyzwalany sygnałem obecności samego problemu. Styl rozwiązania problemów jest składnikiem zestawu intuicji, której nabywa menedżer, jest jednym z kluczowych składników skutecznego zachowania menedżerskiego".
Słowa kluczowe:problem, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: Na tej samej stronie podane są również inne definicje systemu informacyjnego wg różnych autorów.