Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 119) Struktura podziału pracy, określana mianem hierarchicznej struktury działań prowadzących do uzyskania określonych produktów. Po wyróżnieniu najważniejszych grup zadań dekomponuje się je na zadania bardziej szczegółowe , aż do uzyskania potrzebnego poziomu szczegółowości. Diagram powinien koniecznie uwzględniać wszystkie czynności ryzykowne, niosące zagrożenia projektu, jak też związane z wykonawcami zewnętrznymi (np. poddostawcami, użytkownikiem).
() Stroną ujemną struktury jest pewien brak możliwości wskazania sekwencyjności zadań.
(parafraza, str. 42 - 48) Na tych stronach jest przedstawiona struktura organizacji pracy- WBS. Opisane są jej formy, takie jak plan w postaci punktów, drzewko lub diagram. WBS jest również podzielona na odrębne funkcje.
Słowa kluczowe:struktura organizacyjna, wbs Komentarze i źródła pierwotne: M. Ciesielski, Rynek usług logistycznych, Difin, Warszawa 2005
(cytat, str. 157) Struktura podziału pracy to metoda służąca do identyfikowania zadań, których wykonanie jest niezbędne do osiągnięcia zamierzonego celu. WBS opiera się na systematycznym dzieleniu celu głównego na coraz mniejsze, bardzo szczegółowe zadania. W zależności od preferencji wyniki tej metody przedstawione mogą być w postaci hierarchicznej lub postaci listy.
(cytat, str. 30) "Cały projekt rozpisz w formie struktury podziału pracy (work break-down structure, WBS), to znaczy podziel go na główne zadania, a następnie każde z nich na pomniejsze zadania."
(cytat, str. 30) "Cały projekt rozpisz w formie struktury podziału pracy (work break-down structure, WBS), to znaczy podziel go na główne zadania, a następnie każde z nich na pomniejsze zadania."
(cytat, str. 61) Struktura podziały pracy (WBS) jest całkiem prostą metodą określania i klasyfikowanie treści pracy projektu w racjonalny i łatwy do zrozumienia sposób. Jej celem jest definiowanie odrębnych porcji pracy, tak aby: - mogły być jednoznacznie rozpoznane, - można było określić ich wkład do całego projektu, - można było je monitorować i kontrolować pod kątem czasu, kosztu i treści, - można było wyznaczyć osoby odpowiedzialne za ich wykonanie i wydajność, - można było uzyskać znaczące dane historyczne na zakończenie projektu. Wszystkie te warunki są istotne z punktu widzenie całego projektu, więc stworzenie odpowiedniego WBS jest pierwszym istotnym krokiem w zarządzaniu dowolnym złożonym projektem.
(cytat, str. 61 - 62) WBS określa jedynie pracę, jaka ma być wykonana, nie podając kolejności, w której ma być wykonywana.() Podstawową cechą WBS jest rozsądne uporządkowanie zadań, które definiują pracę na najniższym, właściwym do kontroli poziomie. Ponadto uporządkowanie to musi pozwalać na sumowanie najniższego poziomu w górę do szerszych obszarów powiązanych czynności lub odpowiedzialności.
(cytat, str. 66 - 67) Aby struktura podziału pracy była efektywna w praktycznych projektach, muszą być spełnione cztery kryteria. WBS musi: 1. narzucać racjonalność na dane projektu - struktura musi mieć dostrzegalną i zrozumiałą logikę, 2. zawierać hierarchiczną strukturę kodowania - musi być możliwość sumowania niższych poziomów danych w górę bez strat w dokładności lub tożsamości danych, 3. uzupełniać istniejące systemy zbierania danych - struktura nie może wymagać większej precyzji niż dane, z którymi ma współpracować, aby mogła być użyteczna, 4. dostosować się do narzuconych na nią wymagań - musi pozwalać na generowanie właściwych danych w użytecznej formie.
(cytat, str. 26 - 27) Struktura WBS reprezentuje pracę nad wytworzeniem indywidualnych komponentów i pracę nad integracją komponentów w projekt. Głównym celem struktury WBS jest przejrzysta i adekwatna do rodzaju projektu organizacja powiązań i współdziałania wytwarzanych produktów zmierzających do osiągnięcia celu projektu. Umożliwia graficzne wyobrażenie i sprawdzenie czy dany projekt ma szanse realizacji. Wszystko to, co znajduje się w projekcie musi się znajdować w strukturze WBS. Jeśli czegoś nie ma uwzględnionego w WBS, to oznacza, że nie ma tego w projekcie. WBS może być strukturą hierarchiczną drzewa. Począwszy od korzenia do liści, wzrasta stopień szczegółowości opisu WBS. Komponentami WBS mogą być zarówno produkty, jak i usługi 26, 32. Plan projektu powinien być dokładny, zawierać wszystkie zadania, czynności niezbędne do osiągnięcia zamierzonych celów projektu. Struktura WBS powinna to umożliwiać.
(cytat, str. 61) Najlepiej znanym w praktyce przykładem planowania i zarządzania projektami jest tzw. wykres Gantta opracowany przez Henry'ego L. Gantta. Podstawą sporządzenia wykresu jest zbiór zadań, który przedstawia całkowity zakres projektu otrzymany np. w wyniku zastosowania struktury podziały pracy (WBS). Struktura podziału pracy (WBS) to narzędzie planowania projektu, którego celem jest zdefiniowanie zakresu pracy poprzez wygenerowanie skończonego (zamkniętego) zbioru zadań składającego się na projekt. Zgodnie z definicją przyjętą przez Project Management Institute, struktura podziału pracy (WBS) to narzędzie grupujące elemnty projektu, które organizują i definiują jego zakres; czynności nie objęte WBS traktowane są jako zadania leżące poza projektem. (...) Bezpośrednim efektem wykonania WBS jest wstępne określenie całego zakresu zadaniowego projektu, który następnie staje się podstawą do szacowania czasów poszczególnych czynności i przypisywania zasobów.
(cytat, str. 63) W praktyce zasadniczym celem struktury WBS jest: - logiczne podzielenie skomplikowanej pracy na mniejsze prace łatwiejsze do zarządzania (kontrola wykonania), - podzielenie zadań na grupy ułatwiające zrozumienie celu projektu (komunikowanie zawartości projektu jego uczestnikom i udziałowcom), - kontrola kosztów.
(cytat, str. 64) Prawidłowe podejście przy tworzeniu WBS polega na próbie zorganizowania prac projektowych według obszarów, które jesteśmy w stanie kontrolować i na których kontrolowaniu tak naprawdę nam zależy.
(parafraza, str. 64 - 65) Przy tworzeniu WBS warto przyjąć zasady: - szczegółowe rozpisywanie zadań cząstkowych ma jedynie sens przypadku konieczności kontrolowania tych zadań, - delegujemy realizację skomplikowanych zadań na doświadczonych członków zespołu na zasadzie kontraktu, - w dużych projektach unikamy zbyt szczegółowego definiowania struktury podziału prac, - członkowie merytoryczni projektu powinni być zaangażowani w tworzenie WBS.
(cytat, str. 114) Struktura hierarchiczna projektu (ang. work breakdown structure - WBS) określa relację nadrzędności, podrzędności i współrzędności części składowych projektu. Nadrzędność części składowych projektu wynika z faktu, że na ich realizację składa się wykonanie określonych części składowych o mniejszej złożoności. Te części składowe są w związku z tym określane jako podrzędne. Wobec siebie są częściami współrzędnymi.