Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: partnerstwo spo��eczne (0 - 5 z 5)
(cytat, str. 292 - 294) ... można wskazać te zasadnicze okoliczności i warunki, których spełnienie zdecydowało o powodzeniu umowy społecznej jako węzłowej formy zinstytucjonalizowanego współdziałania głównych sił społecznych w Austrii. Doświadczenia tego kraju dowodzą, że: - partnerstwo społeczne nie jest wynikiem realizacji jakiegoś planu, ustrojowego projektu, lecz następstwem długotrwałego oddziaływania różnych sił społecznych, społecznych interakcji, dla zaistnienia których warunkiem sprzyjającym jest rozpowszechniony w społeczeństwie sposób myślenia, określona mentalność wynikająca z historycznych doświadczeń oraz naturalnych warunków; - interesy klas i warstw społecznych nie uczestniczących bezpośrednio w negocjacjach mogą być systematycznie naruszane, co grozi zdyskredytowaniem idei partnerstwa społecznego. Dlatego powinny być one reprezentowane choćby pośrednio, a realne korzyści poszczególnych grup społecznych nie mogą być osiągane na cudzy koszt, a więc tylko w wyniku redystrybucji; - podstawowi partnerzy umowy społecznej muszą być zorganizowani na szczeblu centralnym i realnie dysponować monopolem przedstawicielskim; - partnerzy umowy społecznej muszą dysponować lojalnością swego społecznego zaplecza, bowiem umowa społeczna określa nie tylko prawa i przywileje, ale tez obowiązki i wyrzeczenia, które nie mogą być zbiorowo odrzucane; - przedmiotem centralnych negocjacji nie mogą być problemy, których poprzez porozumienie i consensus rozstrzygnąć nie sposób. Aby ich rozwiązywanie nie było całkowicie blokowane, powinny one podlegać parlamentarnej procedurze i rozstrzyganiu na podstawie woli politycznie weryfikowanej większości.
(cytat, str. 30) Zakłada się, że dążenie do partnerstwa społecznego w zakładzie pracy jest trwałą cechą nowego korporacjonizmu w zbiorowych stosunkach pracy regulowanych "Paktem o przedsiębiorstwie" oraz znowelizowanym Kodeksem Pracy. Służy to celom transformacji nowego ładu gospodarczego i interesom obu stron pozostających w stosunku pracy.
(cytat, str. 102) We współczesnym świecie, w dobie kapitalizmu "cywilizowanego", już w połowie XX wieku podstawą stosunków przemysłowych stało się "partnerstwo społeczne", wyrażające się w negocjacjach dwustronnych pomiędzy stronami - pracodawcami i pracownikami, lub trójstronnych z udziałem państwa. Model trójstronności w stosunkach przemysłowych znalazł odzwierciedlenie już w koncepcji i trójczłonowej strukturze (rządy, pracodawcy i pracownicy) utworzonej w 1919 r. - w Traktacie Wersalskim - Międzynarodowej Organizacji Pracy, której dorobek normatywny obejmuje już 177 międzynarodowych konwencji pracy (Polska dotychczas ratyfikowała 81 konwencji) oraz 184 zalecenia, powstałe w oparciu o filozofię "partnerstwa społecznego" organizacji pracowników i pracodawców, przy wydatnej roli państw.
(cytat, str. 150) partner społeczny - zbiorowy uczestnik stosunków pracy posiadający sformalizowane uprawnienia, które są uznawane przez innych partnerów; relacje między partnerami społecznymi cechuje orientacja na negocjacje i układy.
(cytat, str. 7) Reprezentatywność partnerów społecznych jest ważnym problemem zbiorowych stosunków pracy. Z doświadczeń demokratycznych krajów zachodnioeuropejskich wynika, że określenie zasad i kryteriów reprezentatywności partnerów społecznych jest warunkiem skutecznego dialogu społecznego.