Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 14 - 15) Obecnie za organizacje reprezentatywne dla strony związkowej uznaje się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" (NSZZ "S"), Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) oraz Forum Związków Zawodowych (FZZ). Organizacje reprezentatywne dla strony pracodawców to: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP), Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP), Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) oraz Związek Pracodawców Business Centre Club (ZP BCC).
(cytat, str. 16) Upraszczając można powiedzieć, że niektórzy związkowcy oczekiwaliby od państwa zadekretowania ich uprzywilejowanej pozycji wobec "nieludzkich" pracodawców, a pracodawcy chcieliby, aby państwo stanęło na pozycji obrońcy racjonalności ekonomicznej i zabezpieczyło ich przed roszczeniową postawą związków zawodowych.
(cytat, str. 52) Różne lokalne związki zawodowe malarzy nakładały ograniczenia na użycie rozpylaczy do farby, ograniczenia w wielu przypadkach pomyślane wyłącznie po to, by zwiększać ilość miejsc pracy w wyniku wolniejszego tempa nakładania farby pędzlem. Lokalny związek kierowców domagał się, by każda ciężarówka wjeżdżająca na teren metropolii Nowego Jorku miała dodatkowego lokalnego kierowcę — oprócz kierowcy już zatrudnionego. W licznych miastach związki elektryków żądały, by w przypadku użycia przy budowie dowolnego tymczasowego urządzenia dostarczającego światła lub mocy zatrudniano do jego konserwacji pełnoetatowego elektryka, któremu nie byłoby wolno podejmować jakichkolwiek prac na budowie. Przepis ten, według Edwardsa, „często oznacza wynajęcie człowieka, który spędza dzień czytając lub stawiając pasjanse i nie robi nic poza tym, że na początek i na koniec dnia wciska przełącznik”. Można by przywoływać podobne praktyki stosowane w wielu innych dziedzinach. W kolejnictwie związki domagały się, by zatrudniać strażaków przy takich rodzajach lokomotyw, które ich nie potrzebują. W teatrach związki żądały zatrudniania pracowników do zmiany dekoracji nawet przy sztukach, w których dekoracji w ogóle nie było. Związki muzyków domagały się zatrudniania tak zwanych „stałych” muzyków, a nawet całych orkiestr, w wielu przypadkach, w których potrzebne były jedynie nagrania płytowe.
(cytat, str. 44 - 45) Chociaż niemieckie i japońskie modele współdziałania pomiędzy zarządem a pracownikami wewnątrz przedsiębiorstwa są do siebie podobne w porównaniu z "typowymi" brytyjskimi czy tez amerykańskimi stosunkami przemysłowymi 1990, to jeśli chodzi o przedstawicielstwo pracowników - tradycyjnie istniała pomiędzy tymi krajami jedna szczególna różnica organizacyjna. W Japonii związki zawodowe na szczeblu przedsiębiorstwa reprezentują pracowników we wszystkich sprawach łącznie z płacami, a mają tam jedynie mniejsze znaczenie w zakresie prawa pracy 1993. W Niemczech reprezentacja pracowników w zakładzie pracy i przedsiębiorstwie w postaci rad zakładowych działa niezależnie od układów zbiorowych regulujących płace i czas pracy, układów zawieranych na zewnątrz przedsiębiorstwa przez związki zawodowe obejmujące całe przemysły i przez stowarzyszenia pracodawców. Prawa robotników do partycypacji są szczegółowo uregulowane przepisami Ustawy o ustroju pracy, która dokonuje jasnego rozróżnienia pomiędzy prawem do współdecydowania, konsultacji i informowania. Rady zakładowe nie mają prawa do organizowania strajku, są natomiast zobowiązane przez prawo do "współpracy w duchu wzajemnego zaufania... dla dobra pracowników i firmy". Tak więc rady zakładowe nie mogą angażować się w żadnego rodzaju akcje protestacyjne. Jednakże Ustawa o ustroju pracy przewiduje procedury arbitrażowe oraz ustala rolę sądów pracy, a polityczny charakter układów zbiorowych pozwala radom zakładowym na uzyskanie od pracodawców koncesji poprzez zawieranie pakietowych porozumień w dziedzinach, w których nie posiadają one formalnych uprawnień.
(cytat, str. 96) Ustawa o związkach zawodowych posługuje się pojęciem reprezentatywności związku zawodowego w przepisach uprawniających związek zawodowy do działania wobec organów państwowych.
(cytat, str. 311) Ustawa o związkach zawodowych, jak również inna ustawa, nie zawiera katalogu informacji, które sa niezbędne do prowadzenia działalności związkowej.
(cytat, str. 102) Związek zawodowy jest organizacją tworzoną na zasadzie dobrowolności niezależnie od woli pracodawcy, działając na podstawie uchwalonego przez swoich członków statutu.
(parafraza, str. 34 - 35) Rodzaje stosunków między kierownictwem a związkiem zawodowym: - otwarty konflikt; - zbrojny rozejm; - przetarg z pozycji siły; - dostosowanie; - współpraca; - zmowa.
Słowa kluczowe:kierownictwo, związek zawodowy Komentarze i źródła pierwotne: M. Ciesielski, Rynek usług logistycznych, Difin, Warszawa 2005
(cytat, str. 35) Jeśli przedsiębiorstwo ma silną pozycję rynkową i posiada dobrą strategię rozwoju, to oczywiście istnieją zwiększające się szansę na traktowanie związkowych rewindykacji jako roszczeń możliwych do spełnienia, pod warunkiem zachowania przez firmę statusu ekonomicznego i szans wzrostu; natomiast w sytuacji kryzysu gospodarczego szansę porozumienia z oczywistych pobudek raczej maleją.
Słowa kluczowe:rozwój, związek zawodowy Komentarze i źródła pierwotne: G. Karasiewicz, Marketingowe strategie cen, PWE, Warszawa 1997, str. 16.
(cytat, str. 176) W długim okresie żądana przez związki zawodowe płaca realna musi być równa płacy realnej możliwej do wypłacenia przez firmę. Jeśli pracownicy będą naciskać na wynagrodzenia zbyt wysokie w stosunku do cen, to wystąpi zjawisko narastania inflacji, które zostanie powstrzymane jedynie przez dostosowania w obszarze zachowań uczestników targów płacowych, przede wszystkim związków zawodowych.
(cytat, str. 188) Jeżeli przyjęci do pracy będą omgli od razu uczestniczyć w procesie stanowienia płac, to nastąpi redukcja żądań płacowych i zatrudnienie wzrośnie. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że może to zwiększyć opór związków zawodowych przed zatrudnieniem nowych pracowników, a tym samym zwiększać problemy człowieka.