Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 79) Kolter, bazując na kryterium dochodu narodowego, wyróżnił następujące kategorie gospodarek: -gospodarki o bardzo niskim dochodzie na rodzinę, -gospodarki o w większości niskim dochodzie na rodzinę, -gospodarki o bardzo niskim i bardzo wysokim dochodzie na rodzinę, -gospodarki o niskim, średnim i wysokim dochodzie na rodzinę, -gospodarki o w większości średnim dochodzie na rodzinę.
1. przemysł wysokich technologii, 2. nauka i zaplecze B+R, 3. edukacja, 4. część usług biznesowych, związanych z GOW, 5. usługi społeczeństwa informacyjnego potencjału..., 2004, www.kbn.gov.pl.
(cytat, str. 156) Badanie charakterystyk informacyjnych sprzężeń zwrotnych w działalności przemysłowej, wykazuje w jaki sposób struktura organizacyjna, rozwijanie zasad polityki gospdoarczej oraz czasy realizacji (decyzja-reakcja) wpływają na powodzenie firmy. Dotyczy to powiązań między strumieniami informacji, pieniędzy, zamówień, materiałów, personelu i inwersycji w przedsiębiorstwie, branży lub całej gospodarce. Dynamika przemysłowa stanowi system pojedynczych odniesień, integrującyh funkcjonalne obszary zarządzania - marketing, produkcję, rachunkowość, badania i rozwój oraz inwestycje.
(cytat, str. 336) Gospodarka narodową nazywamy całą działalność gospodarczą prowadzona w danym kraju, związaną z oddziaływaniem ludzi na zasoby materialne w zakresie wytwarzania, obrotu towarowego i konsumpcji, a także działalność we wszystkich dziedzinach gospodarstwa krajowego.
(cytat, str. 272) "Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych jest zinstytucjonalizowaną formą współpracy przedsiębiorstw wywodzących się z różnych krajów UE. Jest to forma pośrednia między spółką osobową a spółką kapitałową."
(cytat, str. 57) "W gospodarce opartej na wiedzy większość wyzwań wpływa z nowoczesnej technologii i związanych z tym implikacji regulacyjnych. Korzystanie z internetu, hardware i software, produkty pakietowe, istnienie produktów w formie cyfrowej, indywidualizacja produktów (versioning), skrajnie krótki czas życia produktu (zjawisko konkurowania z samym sobą, by nie pozwolić konkurentom na wprowadzenie innowacji) stwarzają nowe problemy ochrony własności przemysłowej i możliwości jej udostępniania."
(cytat, str. 56) Istota funkcji alokacyjnej polega na tym, że finanse publiczne są narzędziem alokacji części zasobów w gospodarce rynkowej. Skutkiem alokacji części zasobów, którymi dysponuje gospodarka, przez system finansów publicznych jest dostarczanie towarów i usług obywatelom, społecznościom lokalnym oraz całemu społeczeństwu.
(cytat, str. 59) Podstawowym kryterium redystrybucji dochodów w aspekcie makroekonomicznym i makrospołecznym jest taki zakres (rozmiar) i taka jej struktura, które pozwalają w sposób niezakłócony funkcjonować gospodarce, a państwu wypełniać jego funkcje publiczne i społeczne.
(cytat, str. 66) Funkcja stabilizacyjna może pozostawać w sprzeczności z funkcją alokacyjną. Sytuacja taka wystąpi wówczas, gdy cele stabilizacji gospodarki będą uniemożliwiać zgromadzenie odpowiednich dochodów alokacji dóbr publicznych i dóbr społecznych.
(cytat, str. 47) Celem nadrzędnym gospodarki wodnej jest zaspokajanie uzasadnionych potrzeb użytkowników wody przez umożliwienie im, z wymaganym stopniem pewności, poboru określonej ilości wody, o określonej jakości, w określonym miejscu i czasie oraz utrzymywanie trwałej równowagi bilansu wodno-gospodarczego w poszczególnych zlewniach. Cel ten powinien być osiągnięty z zachowaniem pożądanego stanu środowiska naturalnego i przy możliwie najniższych, kontrolowanych nakładach społecznych.
(cytat, str. 92) Kevin Kelly podaje trzy cechy charakterystyczne nowej gospodarki: 1) globalny, a więc ogólnoświatowy charakter, 2) preferencja bytów niematerialnych (idee, informacje, powiązania), 3) silne wzajemne połączenia.
Słowa kluczowe:gospodarka Komentarze i źródła pierwotne: Stiglitz (1984)
(parafraza, str. 94) Kevin Kelly formułuje 10 reguł nowej gospodarki: 1) wszechobecność decentralizacji, 2) spirala korzyści, 3) wartość powszechności, 4) wartość technologii, 5) wzrost sieci, 6) obiektywizacja pozycji firmy, 7) znaczenie przestrzeni, 8) znaczenie przepływu, 9) znaczenie relacji, 10) znaczenie szansy.
Słowa kluczowe:gospodarka Komentarze i źródła pierwotne: Więcej o patologiach w administracji publicznej na str. 230-231.
(parafraza, str. 57) Koncepcja tworzenia kreatywnej gospodarki (innowacyjnej), jako nowego paradygmatu gospodarowania, wykorzystuje takie wyróżniki, jak: - akceleracja wiedzy we współczesnym świecie, - rosnace znaczenie kapitału niematerialnego, - innowacyjność jako działalność priorytetowa, - rewolucja w zasobach wiedzy.
(cytat, str. 1) Gospodarka rynkowa to taki system gospodarczy, w którym plany działalności sporządzane są przez podmioty gospodarcze w warunkach decentralizacji i autonomii, a koordynacja tych planów następuje przez zdarzenia zachodzące na rynku.
(cytat, str. 24) Kierownicy wyszukując metafor dla zarządzania wiedzą najczęściej odnoszą się do pierwszego sektora ekonomii: wiedza jest pozyskiwana, drążona, kultywowana. Nie jest "produkowana" (jak w drugim sektorze) i rzadko kiedy "dostarczana" jako usługa (jak w trzecim sektorze).
(cytat, str. 113) Gospodarka zamknięta to taka gospodarka, która nie utrzymuje kontaktów z innymi gospodarkami. Nie uczestniczy ona zwłaszcza w międzynarodowej wymianie handlowej dobrami i usługami, a także nie bierze udziału w międzynarodowych przepływach kapitału. Rzeczywiste gospodarki są oczywiście gospodarkami otwartymi, co oznacza ze są powiązane z innymi gospodarkami świata.
(cytat, str. 146) Gospodarka naturalna. W warunkach gospodarki naturalnej zdecydowana większość ludzi zatrudniona jest w rolnictwie. Kraj taki konsumuje większość swej produkcji, pozostałą część wymienia na proste narzędzia i usługi. Taka struktura gospodarki nie stwarza dla przedsiębiorstw wielu możliwości rynkowych.
(cytat, str. 9) Unia gospodarcza to unia monetarna, której towarzyszy koordynacja polityki fiskalnej. Ta forma integracji istnieje dotąd wyłącznie w państwach federacyjnych, ale nie pomiędzy niezależnymi krajami.