Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Celem rachunkowości finansowej jest gromadzenie i przetwarzanie informacji o działalności jednostki gospodarującej oraz prezentacja tych informacji w formie sprawozdań finansowych obejmujących bilans (balance sheet) i rachunek wyników (income statement), a także sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych (statement of cash flows).
(parafraza, str. 178 - 179) System informacyjny rachunkowości: - jest otwarty, - może korzystać zarówno z dokumentów opisujących operacje gospodarcze, - dzieli się na odrębne merytorycznie podsystemy: rachunkowości finansowej, rachunkowości zarządczej oraz budżetowania, - obejmuje całą sferę finansową przedsiębiorstwa, - zawiera sprzężenie zwrotne, wskutek czego odbiorcy częsci sprawozdań i raportów na wyjściu systemu mogą oddziaływać na dane na wejściu.
(cytat, str. 66) (Kowalik) Rachunkowość nie bierze pod uwagę konieczności inwestowania. Wzrost sprzedaży i wywołany nim wzrost zysku, nie musi pokrywać się z takim samym wzrostem przepływów pienięznych, gdyż większa sprzedaż przyczynia się do wzrostu aktywów obrotowych, głownie zapasów i należności.
Rachunkowość nie uwzględnia zmienności wartości pieniądza w czasie. Wzrost zysku niekoniecznie prowadzi do tworzenia wartości dla akcjonariuszy.
(cytat, str. 139) Rezerwy na kredyty stracone są kosztem uzyskania przychodów, jeśli ich nieściągalność zostanie uprawdopodobniona w sposób określony w prawie podatkowym (uprawdopodobnienie nieściągalności wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego - komornika sądowego lub orzeczenie sądu w sprawie upadłości).
(cytat, str. 135) (...). Przyjęcie zysku jako podstawy rachunku ekonomicznego pozwala na wybór najkorzystniejszego wariantu działania ale nie zawsze znajduje uzasadnienie, zwłaszcza jeśli uwzględni się ryzyko i długookresowe efekty funkcjonowania banku. (...).
(cytat, str. 29) Rachunkowość zarządcza (nazywana menedżerską) obejmuje tę część rachunkowości, która dostarcza kierownictwu banku informacji do podejmowania decyzji przyszłościowych i wykorzystywana jest dla celów zarządzania bankiem.
(cytat, str. 26) Rachunkowość bankowa jest to system ewidencji i grupowania operacji pieniężnych przeprowadzonych za pośrednictwem rachunków bankowych przez ich posiadaczy oraz własnych operacji banku.
(cytat, str. 25) Podstawową metodą stosowaną w rachunkowości jest metoda bilansowa, której istotą jest podwójne (dwustronne) rozpatrywanie majątku banku: od strony materialnej, w jakiej postaci ten majątek występuje (trwały i obrotowy), i finansowej, a więc jakie są źródła pochodzenia tego majątku (kapitały własne i kapitały obce). (...).
(cytat, str. 42) Rachunkowość jawi się jako swoisty prekursor, a często i monopolista w zakresie zasad zaopatrzenia informacyjnego i pozyskiwania informacji ekonomicznych w przedsiębiorstwach.
(cytat, str. 362) Analizując powyższe definicje rachunkowości można łatwo zauważyć, że praktycznie każda z nich zawiera takie pojęcia, jak: system lub proces, informacja finansowa, potrzeby informacyjne, użytkownicy lub odbiorcy informacji, podejmowanie decyzji.
(cytat, str. 364) Na bazie powyższych definicji przyjmijmy na potrzeby niniejszej pracy, że rachunkowość jest podstawowym systemem informacji ekonomicznej każdej organizacji gospodarczej, służącym użytkownikom do podejmowania decyzji zarządczych, zwłaszcza finansowych, oraz do analizy i oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, a także do oceny działalności kadry kierowniczej różnych szczebli zarządzania z realizacji planu finansowego (budżetu), zwłaszcza w zakresie zarządzania powierzonym majątkiem.
(cytat, str. 57) System informacyjny rachunkowości to system zajmujący się przetwarzaniem, przechowywaniem w czasie oraz raportowaniem informacji, stanowiący organizacyjny element organizacji, który gromadzi, klasyfikuje, przetwarza, analizuje i dostarcza istotne, zorientowane na sferę finansów informacje wspomagające procesy decyzyjne odbiorców zewnętrznych oraz wewnętrznych ( menedżerów).
(cytat, str. 354) Rachunkowość to pojęcie wieloznaczne: dyscyplina naukowa, międzynarodowy język biznesu, zbiór regulacji prawnych i standardów, rachunek ekonomiczny, polegający na porównywaniu nakładów z efektami, system pomiaru działalności gospodarczej. Z punktu widzenia zarządzania organizacją, rachunkowość jest szczególnym systemem informacji, który gromadzi, klasyfikuje, przetwarza, analizuje i dostarcza relewantnych informacji zorientowanych finansowo, umożliwiających realizację procesu zarządzania a zwłaszcza podejmowanie decyzji przez menedżerów.
(cytat, str. 12) W procesie analizy ekonomicznej wykorzystywany jest dorobek wielu dyscyplin naukowych: ekonomiki przedsiębiorstw, finansów, rachunkowości, marketingu itp. Najściślejsze jednak powiązania występują z szeroko pojętą rachunkowością, stąd niekiedy traktuje się analizę jako jej część składową.
(cytat, str. 12) Rachunkowość ma za zadanie odpowiednio zarejestrować operacje gospodarcze i stworzyć podstawy liczbowe do oceny stanu i wyników finansowych przedsiębiorstwa oraz jego powiązań finansowych ze światem zewnętrznym. Opracowana w jej ramach sprawozdawczość finansowa dostarcza informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.