Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 43) Globalizacja jest jednak strategią niezwykle kosztowną. Wysokie jej koszty wiążą się z dużym ryzykiem wchodzenia na nowe rynki i tendencjami regionalistycznymi w wielu krajach.
(cytat, str. 45) globalizacja stawia przed przedsiębiorstwami nowe zadania i bariery, których pokonanie jest warunkiem utrzymania się na rynku. Szansę tę mają firmy, które potrafią ulepszyć swoje funkcjonowanie w dotychczasowych obszarach działalności lub z powodzeniem wkroczyć na nowe terytorialnie i produktowo obszary działalności.
(cytat, str. 54) Zakup przedsiębiorstw pozwala na szybkie zwiększenie udziału na rynku krajowym lub globalnym i czerpanie płynących z tego korzyści skali i synergii.
(cytat, str. 12) Globalizacja jest terminem wieloznacznym, opisującym proces, dzięki któremu współczesny świat można postrzegać w kategoriach swoistego układu naczyń połączonych, dzięki czemu świat staje się w coraz większym stopniu jednym miejscem
(cytat, str. 156) Postęp techniczny i globalizacja gospodarki prowadzą do unifikacji oferowanych produktów. Nowości technologiczne rzadko są własnością danych firm i błyskawicznie rozpowszechniają się na całe kategorie produktów. Towary stają się podobne do siebie i coraz bardziej doskonałe. Dlatego chwytliwa reklama pozwala na szybszą sprzedaż określonego typu telewizora, pralki, pasty do zębów lub proszku do prania.
(cytat, str. 17) Globalizacja ekonomii (wyrażająca się m.in. w ekspansji handlu i cyrkulacji kapitału) oznacza wyzwanie dla tradycyjnych "państwowo zorientowanych" powiązań i relacji między kapitałem a pracą. Przedsiębiorstwa muszą rywalizować na rynkach międzynarodowych, a to oznacza zmianę dotychczasowych strategii. Są one znacznie mniej niż kiedyś zainteresowane "państwową" ochroną ich interesów (produktów i rynków) i zwracają się w kierunku poziomu transnarodowego.
(cytat, str. 64) Pojęciem globalizacja ogólnie określa się znaczące i złożone procesy zachodzące w skali ogólnoświatowej, które stanowią wyższy, bardziej zaawansowany i złożony etap procesu umiędzynarodowienia działalności gospodarczej i które wywierają zasadniczy wpływ na obecny i przyszły rozwój gospodarki światowej, jego kierunki i charakter.
(cytat, str. 76) Globalizacja to proces społeczny, którego cechą jest osłabienie ograniczeń geograficznych uprzednio determinujących formy organizacji społecznej i kulturowej oraz wzrost świadomości tych ograniczeń.
Słowa kluczowe:globalizacja Komentarze i źródła pierwotne: A.M. Jeszka, Sektor usług logistycznych w teorii i praktyce, Difin, Warszawa 2009
(cytat, str. 444) Globalizacja zwiększa premię płacową za umiejętności, innowacje technologiczne wywierają wpływ także na mniej wykwalifikowanych pracowników. Popyt na pracowników o średnich kwalifikacjach spada, ponieważ czynności powtarzalne są stopniowo zastępowane przez programy komputerowe. Przypominam sobie firmy architektoniczne i przemysłowe, które zatrudniały setki ludzi do projektowania najnowszych kompleksów budynków lub odrzutowców. Wszystkich tych miejsc pracy już nie ma - zastąpiły je programy. Niżej opłacani pracownicy, głownie w usługach, którzy nie są przedmiotem globalnej konkurencji, radzą sobie nie co lepiej.
(cytat, str. 178) Ze zjawiskiem globalizacji związana jest komputeryzacja MSP, przejawiająca się zwłaszcza w dostępie do Internetu. Korzystanie z Internetu na szeroką skalę umożliwia konkurowanie na globalnym rynku dzięki lepszemu dostępowi do informacji, produktów, usług (chociażby bankowych), a przede wszystkim dzięki poprawie komunikacji między uczestnikami transakcji.
(cytat, str. 7) Globalizacja sektora oznacza zasięg, w jakim działania członków danego sektora są konfigurowane i koordynowane globalnie w celu osiągnięcia wartości dodanej.
(parafraza, str. 62 - 63) Kosztowe czynniki globalizacji: 1. ekonomiki skali i zakresu, 2. krzywa doświadczeń, 3. zasilenia, 4. logistyka, 5. koszty krajowe, wydajność i umiejętności, 6. cykle życia produktu i koszty jego rozwoju.
(cytat, str. 219 - 220) Dzisiaj globalizację kwestionuje się wszędzie jak świat długi i szeroki. Budzi ona niezadowolenie, i to słusznie. Globalizacja może być siłą służącą dobru: globalizacja idei demokracji i społeczeństwa obywatelskiego zmieniła sposób myślenia, a globalne ruchy polityczne doprowadziły do umorzenia długów i podpisania traktatu o nieużywaniu min lądowych. Globalizacja pomogła setkom milionów ludzi w osiągnięciu wyższego standardu życia, znacznie wyższego od tego, który oni sami, a także większość ekonomistów, jeszcze całkiem niedawno byli w stanie sobie wyobrazić. Globalizacja gospodarki była pożyteczna dla krajów, które wykorzystały ją do znajdywania nowych rynków zbytu i przyciągania inwestycji zagranicznych. Mimo to wśród krajów, które na niej skorzystały, większość stanowiły te, które wzięły swój los we własne ręce i dostrzegły rolę państwa w rozwoju, a nie polegały na samoregulującym się rynku, który sam załatwi własne problemy
(cytat, str. 7) Jestem przekonany, że globalizacja - zniesienie barier krępujących wolny handel i ściślejsza integracja gospodarki w skali międzynarodowej - może być siłą służącą dobru i że potencjalnie może poprawić sytuację wszystkich ludzi na świecie, a w szczególności ubogich. Ale sądzę też, że aby tak się stało, sposób, w jaki jest przeprowadzana (chodzi między innymi o międzynarodowe porozumienia handlowe, które odegrały tak dużą rolę w znoszeniu tych barier, oraz politykę narzucaną krajom rozwijającym się w procesie globalizacji), powinno się gruntownie przemyśleć od nowa.
(cytat, str. 26) Globalizacja Jest to w istocie ściślejsza integracja państw oraz ludzi na świecie, spowodowana ogromną redukcją kosztów transportu i telekomunikacji oraz zniesieniem sztucznych barier w przepływach dóbr, usług, kapitału, wiedzy i (w mniejszym stopniu) ludzi z kraju do kraju. Globalizacji towarzyszyło tworzenie nowych instytucji, które obok już istniejących zaczęły prowadzić działalność przekraczającą granice państw.
(cytat, str. 34) globalizacja... dokonujący się w świecie długofalowy proces integrowania coraz większej liczby gospodarek krajowych ponad ich granicami, dzięki rozszerzeniu oraz intensyfikowaniu wzajemnych powiązań (inwestycyjnych, produkcyjnych, handlowych, kooperacyjnych) w wyniku czego powstaje ogólnoświatowy system ekonomiczny o dużej współzależnosci i znaczących reperkusjach działań podejmowanych/toczących się nawet w odległych krajach.