Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 149) Akredytywę w obrocie krajowym stosuje się rzadko. Jest to forma rozliczeń zabezpieczająca przede wszystkim interes dostawcy, chociaż uwzględnia również interes odbiorcy. Pierwszemu zapewnia natychmiastowe otrzymanie należności, drugiemu zaś pozwala uzależnić zapłatę od spełnienia przez dostawcę ustalonych warunków.
(cytat, str. 182 - 183) Akredytywa dokumentowa jest zobowiązaniem banku importera do uregulowania eksporterowi należności w zamian za złożenie dokumentów reprezentujących towar. Mimo że bank otwiera akredytywę w związku z umową kupna-sprzedaży, jest ona jego zobowiązaniem samoistnym i niezależnym od tej umowy.
(cytat, str. 71) Akredytywa dokumentowa to pisemne zobowiązanie banku, zwanego bankiem otwierającym, do zapłaty wymienionemu beneficjentowi określonej w akredytywie sumy pieniężnej w zamian za dostarczone przez niego dokumenty zgodne z podanymi w akredytywie warunkami. Zobowiązanie to przypomina zobowiązanie wekslowe: sam fakt wystawienia (otwarcia) akredytywy przez bank jest wystarczającym powodem, aby beneficjent, który spełni warunki dotyczące dokumentów, mógł żądać od banku otwierającego zapłaty, a w razie odmowy - dochodzić swoich roszczeń w sądzie. Ewentualne zarzuty i zastrzeżenia banku mogą dotyczyć jedynie dokumentów.
(cytat, str. 133) W handle zagranicznym rozróżniamy dwa rodzaje akredytywy: - revocable (odwołalna), mogąca być w każdej chwili zmieniona lub odwołana przez odbiorcę, bez zgody dostawcy, - irrevocable (nieodwołalna), jej zmiana wymaga zgody obydwu stron kontraktu.
Słowa kluczowe:akredytywa Komentarze i źródła pierwotne: J. Reykowski, Teoria motywacji a zarządzanie, PWE, Warszawa 1975, s. 185-187
(cytat, str. 50) Rozliczenie za pomocą akredytywy polega na wyodrębnieniu przez bank na wniosek dłużnika środków pieniężnych dłużnika (odbiorcy) z przeznaczeniem na regulowanie należności dostawcy po spełnieniu określonych warunków.
(cytat, str. 220) Akredytywa dokumentowa jest to pisemne zobowiązanie banku importera do zapłaty bądź do zabezpieczenia srodków finansowych przeznaczonych na zapłatę pod warunkiem przedłożenia przez eksportera prawidłowo wypełnionych dokumentów do otwartej akredytywy w terminie jej waznosci.
(cytat, str. 73) Akredytywa jest instrumentem oddziaływania przez dostawcę (wierzyciela) na opieszałego odbiorcę (dłużnika). Ta forma rozliczeń jest instrumentem gwarantującym dostawcy natychmiastowe otrzymanie zapłaty, po spełnieniu wszystkich warunków określonych w akredytywie (akredytywa dokumentowa).
(cytat, str. 172) Akredytywa dokumentowa (ang. documentary credit, letter of credit) jest zobowiązaniem banku wobec eksportera, podjętym przez bank na zlecenie importera, do wypłacenia (lub zabezpieczenia zapłaty) eksporterowi określonej sumy w zamian za złożenie przez niego, w przewidzianym terminie, dokumentów ustalonych w treści akredytywy. Zobowiązany do zapłaty z tytułu akredytywy jest bank, i to on podejmuje decyzję o zapłacie za towar eksporterowi, a nie importer.
(cytat, str. 286) Szeroko rozpowszechnioną formą zwiększającą pewność otrzymania zapłaty przez eksportera jest akredytywa dokumentowa. Oznacza ona zobowiązanie banku złożone eksporterowi na zlecenie importera, że należność będzie uregulowana po złożeniu określonych przy uruchamianiu akredytywy dokumentów. Jest to zabezpieczenie eksportera nie tylko przed odstąpieniem przez importera od transakcji, ale również zwiększenie pewności otrzymania zapłaty po wysyłce towarów i przedłożeniu dokumentów.
Słowa kluczowe:akredytywa Komentarze i źródła pierwotne: W książce powyższe dane zostały szczegółowo omówione na stronach 39-72.