Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 247) "Na podstawie badań wyłoniliśmy 17 błędów, które polscy szefowie popełniają najczęściej. Dla czytelności podzieliliśmy je na dwie kategorie: -twarde (związane zn decyzjami menedżerskimi i strategią działania firmy -miękkie (związane z kierowaniem ludźmi i kulturą organizacyjną). Uporządkowaliśmynlistę błędów od najczęściej do najrzadziej zauważanych. Błędy najczęstsze odnoszą sie do ponad trzech czwartych badanych szefów. Najrzadsze popełnia kilkanaście procent menedżerów."
(cytat, str. 132) "Twoja rola "kontrolera" nie kończy się jednak wraz z zakończeniem etapu redagowania ankiet. Musisz się również upewnić, czy podczas procesu wprowadzania danych do pamięci komputera wszystko przebiega prawidłowo. Najczęściej stosowanym sposobem na sprawdzenie tego, czy dane są właściwie transferowane, jest zatrudnienie dwóch osób, które niezależnie od siebie zajmują się wczytywaniem zakodowanych nformacji do pamięci komputera. Następnie porównuje się dane, któe zosatły "wklepane" przez pierwszą osobę z tymi, które zosatły wprowadzone przez drugą. Jedynie ten mechanizm pozwala na wychwycenie przypadkowych błędów, takich jak wpisanie przez jedną z osób "1" w miejsce gdzie powinna pojawić się cyfra "2", w sytuacji, gsy obydwa te numery kodowe znajdują się na liście ewentualnych odpowiedzi na dane pytanie. Kiedy takie różnice zostaną wykryte, można je zweyfikować i nanieść poprawki. Dzięki zastosowaniu tej metody weryfikacji danych możesz być pewien, że w Twoich danych nie ma żadnych błędów w wyniku przypadkowego naciśnięcia niewłaściwego klawisza na klawiaturze."
(cytat, str. 42) "W węższym znaczeniu błędem w badaniach marketingowych nazywamy różnicę między wartością otrzymaną w rezultacie określonej części badawczej a wartością prawdziwą lub wartością oczekiwaną przez badacza."
(cytat, str. 278) Błąd Alfa (błąd pierwszego rodzaju) to błąd zaklasyfikowania osoby fizycznej do klasy niższej (gorszej)niż rzeczywista. Błąd Beta (błąd drugiego rodzaju) to błąd zaklasyfikowania osoby fizycznej do klasy wyższej (lepszej)niż rzeczywista.
(cytat, str. 256) Wszyskie rodzaje pomiaru sa obarczone błędem i niezbędna jest ocena wartości tego błędu, aby wiedzieć, czy uzyskane wyniki pomiarów są użyteczne w danej konkretnej sytuacji badania podstawowego lub stosowanego.
(cytat, str. 267) kontrola błedu obserwacji polega na okresowym sprawdzaniu w celu ustalenia, czy wartość tego błędu zmienia się w czasie dokonywania obserwacji, między róznymi okresami obserwacji, między różnymi grupami obserwatorów itd.
(cytat, str. 90) Prawda i fałśz informacji nie mają znaczenia niezależnego od sposobu, w jaki informacja jest użytkowana. "Zgodność z rzeczywistością" nie można użyć do pomiaru błędu, dopóki rzeczywistość nie jest znana w sposób umożliwiającyy teo rodzaju obliczenie.
(cytat, str. 49) Do najbardziej żywotnych błędów ekonomicznych należy przekonanie, że maszyny w ostatecznym rachunku wywołują bezrobocie. Tysiące razy obalany, odradzał się tysiące razy z własnych popiołów, za każdym razem równie śmiały i rześki. Zawsze, gdy dochodzi do długotrwałego i masowego bezrobocia, maszyny oskarża się na nowo. Błąd ten wciąż stanowi podstawę wielu praktyk związków zawodowych. Opinia publiczna toleruje je, gdyż albo wierzy, że w zasadzie związki mają rację, albo jest zbyt zdezorientowana, dokładnie uświadomić sobie, na czym polega ich błąd.
(cytat, str. 59) Pokrewnym błędem jest przekonanie, że na świecie jest do wykonania tylko pewna ustalona ilość pracy i że, jeśli nie możemy powiększyć tej ilości, wymyślając bardziej żmudne metody pracy, możemy przynajmniej wymyślić metody, pozwalające rozłożyć ją na jak największą liczbę ludzi.
(cytat, str. 153) Gdy chodzi o błędy, trzeba uprzytomnić sobie dwa fundamentalne fakty. Po pierwsze, wszyscy je popełniamy. Po drugie, wszyscy z upodobaniem wytykamy je innym, a stajemy dęba, gdy ktoś wytyka je nam!
(cytat, str. 154) Należy zacząć od stworzenia środowiska, w którym ludzie będą otwarci na rady i konstruktywną krytykę. Należy szerzyć przekonanie, że błędy stanowią normalny element życia.
(cytat, str. 11) Podstawowym problemem jest zrozumienie, czym tak naprawdę jest błąd w doświadczeniach. Błędy bowiem nie oznaczają pomyłek. Nie sposób uniknąć części z nich poprzez zwiększenie staranności czy dokładności wykonywanego pomiaru. Są one raczej rozumiane jako niemożliwe do uniknięcia niepewności pomiarowe. Często błędem nazywamy ryzyko uzyskania nieprawidłowego wyniku w pomiarze. Jest to również różnica pomiędzy wartością wyliczoną, zamierzoną lub szacowaną a wartością teoretyczną, prawdziwą. Błędem jest również nieostrożność i niedokładność człowieka oraz odchylenia od normy spowodowane brakiem precyzji maszyn oraz narzędzi pomiarowych.
(cytat, str. 185 - 186) Błędy są skarbami − wyjaśnił mi pewien niemiecki menedżer − szansą na poprawę". Ale zaraz dodał: "Wielu menedżerów musi uświadomić sobie, że powinni być bardziej tolerancyjni wobec ludzkich błędów − nie karać za nie podwładnych, ale pomagać im wyciągać z nich nauczki".
(cytat, str. 314) Często na przeprowadzenie pomiaru składa się cały szereg operacji.
Zmienność uzyskanych ostatecznie pomiarów możemy uważać za następstwo współdziałania licznych i zróżnicowanych czynników. Niektóre operacje skladające się na proces pomiaru mogą wprowadzać duże błędy, ....
(cytat, str. 200) Niedoskonałośc informacji jest czymś, z czym musimy umieć się pogodzić. Na pewnym etapie procesu "wytwarzania" danych muszą wejść w grę wynalezione przez człowieka instrumenty pomiarowe z wszystkimi ich brakami. Nie mogąc wyeliminować w ogóle ludzkiej obserwacji, powinniśmy ... zmniejsyć do minimum szkodliwy wpływ obserwatora.
(cytat, str. 144) Wymuszanie błędów polega na stosowaniu komunikacji złożonej, którą przeciwnik uważa początkowo za prostą, a o jej złożoności przekonuje się po niewczasie.