Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 41) Obserwacja uczestnicząca oznacza proces, w którym badacz ustanawia i podtrzymuje adekwatne sytuacyjnie i wielostronne relacje z różnorodnymi związkami/grupami społecznymi w ich naturalnych układach w celu poszerzenia rozumienia tych związków grup społecznych z perspektywy nauki.
(cytat, str. 160) Notatki terenowe są tym dla obserwacji, czym zapis dla wywiadu: kluczowym rejestrem danych, z którego wyłoni się analiza. Umysł ludzki szybko zapomina o tym, co się wydarzdyło. Zapiski i notatki badaczy mają ogromną wartość, należy zatem zapisywać informacje zaraz po zakończeniu obserwacji.
(cytat, str. 48) To co obserwator widzi, czyli doznania wzrokowe, które posiada, gdy patrzy na pewien przedmiot, w części zależy od jego minionego doświadczenia, wiedzy i oczekiwań.
(cytat, str. 188) Opisy świata, zawierające byty obserwowalne, dotyczą świata rzeczywistego, ale opisy systemów, zawierających pojęcia teoretyczne, realnego świata nie dotyczą. Należy je przymować jako użyteczne fikcje, które ułatwiają obliczenia.
(cytat, str. 151) Każdą ze zmiennych należało zdefiniować tak, aby ustalić, jakie obserwacje są wymagane do sprawdzania jej związku z problemem. Tego rodzaju definicje powinny określać, w jaki sposób należy stowrzyć miary (obserwacje ilościowe) tej zmiennej.
(cytat, str. 267) kontrola błedu obserwacji polega na okresowym sprawdzaniu w celu ustalenia, czy wartość tego błędu zmienia się w czasie dokonywania obserwacji, między róznymi okresami obserwacji, między różnymi grupami obserwatorów itd.
(cytat, str. 33) Poznanie bezpośrednie jest niemożliwe dla następujących racji: 1. Rozmaite stworzenia różnie postrzegają te same rzeczy, 2. Różni ludzie postrzegają odmiennie te same rzeczy, 3. Różne zmysły dają rozmaite spostrzeżęnia, 4. Te same zmysły dają odmienne spostrzeżenia zależnie od okoliczności, 5. Percepcja niekiedy zależy od lokalizacji spostrzeganego przedmiotu, np. od jego odległości 6. Percepcja jest często zależna od ośrodka, np. powietrza 7. Percepcja może zależeć od ilości przedmiotów i ich składu, 8. Percepcja może zależeć od relacji pomiędzy spostrzegającym a spostrzeganym przedmiotem, 9. Na percepcję wpływają nasze oczekiwania, 10. Na percepcję wpływają różne okolicznośći społeczne, np. wychowanie czy religia, Tak więc poznanie bezpośrednie nie dostarcza wiedzy.
(cytat, str. 69) a) nigdy nie przyjmuj czegokolwiek za prawdę bez posiadania oczywistych dowodów, b) gdy spotkasz jakiś problem, zawsze podziel jego badanie na tak wiele elementów, jak to jest możliwe, c) zawsze rozpoczynaj od najprostszych elementów, a dopiero od nich przechodź do spraw bardziej złożonych, d) upewnij się, że znalazłeć zupełny katalog problemów do rozwiązania, e) zawsze postępuj krok po kroku, a w szczególności sprowadzaj skomplikowane i niejasne sądy do prostszych elementów, a potem wracaj do punktu wyjścia, sprawdzając poszcególne kroki przez intuicje uzyskane przy rozpatrywaniu tego co najprostsze.
(cytat, str. 117) We wszelkich badaniach społecznych zjawiskiem, z którym należy się liczyć, jest zmiana zachowania się osób poddanych obserwacji, jeżeli zdają sobie one sprawę z tego, że są obserwowane. W takich przypadkach starają się one świadomie unikać postępowania, które ich zdaniem mogłoby źle o nich świadczyć, przyjmują też takie sposoby postępowania, które uważają za właściwe, chociaż nie stosują ich, gdy nie wiedzą, że są obserwowane.
(cytat, str. 18) Obserwacja - proces decyzyjny zaczyna się w momencie uświadamiania sobie potrzeb, które trzeba zaspokoić. Może to być wynik intuicji, szczęśliwego zbiegu okoliczności lub żmudnej pracy analitycznej czy badawczej
(cytat, str. 11) Dążąc do uzyskania informacji o świecie fizycznym musimy więc wykonać pewne czynnośći, dokonać pewnego wysiłku (myślowego i efektorowego) połączenego z wydatkowaniem energii, musimy bowiem: 1. Zorganizować sytuację obserwacyjną i percepcyjną, 2. Dokonać obserwacji, rejestrując i rozpoznając zjawiska lub przeprowadzić rozważania logiczne, 3. Podjąć decyzję (czyli dokonać wyboru) lub wyciągnąć wnioski.
(cytat, str. 78) Obserwacja jest to metoda gromadzenia danych polegająca na "niezauważalnym postrzeganiu jednostki badanej w naturalnych warunkach otoczenia"
(cytat, str. 80 - 81) Obserwacja jest techniką służącą do badania zachowań internautów na poszczególnych stronach np. w jaki sposób weszli na tą stronę, z jakiego miejsca, jak długo na niej przebywali, kiedy korzystali z danej strony, co ich zainteresowało na stronie. W efekcie powstające statystyki popularności stron stanowią wiarygodne źródło do opracowania oraz kontroli kampanii internetowej. Z punktu widzenia metodologii zaletą obserwacji on-line jest to, że eliminuje błąd ludzki związany z pamięcią i chęcią współpracy ze strony respondenta. Obserwacja dokonywana jest bowiem automatycznie poza świadomością internauty dzięki wykorzystaniu opcji zapisywania w rejestrze odwiedzin (log) oraz cookies (ciasteczek).
(cytat, str. 90) Z punktu widzenia teorii - korzystanie z takich pojęć, które nie mogą być ani obserwowane, ani zmierzone, często jest pożyteczne, a nawet konieczne, ale ostatecznie teoria musi również nieco mówić o obserwowalnych zdarzeniach.
Dobrym przykładem omówionej kwestii jest w ekonomii pojęcie użyteczności, którego do niedawna nikt nawet nie starał się mierzyć. Mimo to jest to podstawowe pojęcie wielu teorii ekonomicznych.
(cytat, str. 138) Obserwacja jest to planowane, zamierzone, ukierunkowane i nieingerujace postrzeganie badanej jednostki w jej środowisku. Jest to jeden z podstawowych sposobów postrzegania otaczającej nas rzeczywstości, w którym można wyróżnić trzy skłandniki: postrzeganie, zapamiętywanie, odtwarzanie.
(cytat, str. 284) W widzenie zjawisk o najbardziej nawet obserwacyjnym charakterze interweniuje cała nasza wiedza o przedmiocie i doświadczenie w jego obserwowaniu.
(parafraza, str. 10) Wyróżniamy dwa rodzaje obserwacji tzn. ciągłą i wyrywkową.
Słowa kluczowe:obserwacja Komentarze i źródła pierwotne: P. F. Drucker, Myśli przewodnie Druckera, MT Biznes, Warszawa 2002, s. 16. W rozdziale napisanym przez Włodzimierza Piotrowskiego.