Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 159) ... za wysoce błędne i niebezpiezne uważam, przekonanie jakoby człowiek potrzebował przede wszystkim równowaki ... rozumianej jako stan pozbawiony wszelkich napięć.
Tym, czego człowiek naprawdę potrzebuje, nie jest stan wewnętrznej równowagi, lecz raczej wewnętrzna walka, dążenie do osiągnięcia wartościowego dlań celu, czy realizacij swobodnie wybranego zadania. Tym czego potrzebuje, nie jest rozładowanie za wszelą cenę wewnętrznych napięć, lecz wezwanie do wypełnienia potencjalnego sensu.
(cytat, str. 158 - 159) ... podstawą zdrowia psychicznego jest pewien stopień napiecia - rozdźwięk pomiędzy tym, co już osiągnęliśmy, i tym, co jeszcze musimy osiągnąć, albo tym kim jesteśmy, a kim być powinniśmy. Tego rodzaju wewnętrzne napięcie jest nieodłączną cechą ludzkiej natury, a co za tym idzie, niezbędnym warunkiem zdrowia psychicznego.
(cytat, str. 118) Pamięć może mieć negatywny wpływ na działanie jednostki i efektywność organizacji. W przypadku jednostki może to się przejawiać pod postacią uprzedzeń przy podejmowaniu decyzji. W przypadku organizacji, pamięć może powodować dążenie do utrzymania status-quo, wymuszając pojedynczą pętlę uczenia (proces wykrywania i korygowania odchyleń)
(cytat, str. 234 - 236) MEtody psychologiczne: - test osobowości - test thomas international - hogan assessment syustems - profile xp - e-interplace m.belbina - obserwacja - wywiad diagnostyczny Metody behawioralne - panele eksperckie - ośrodki oceny - assesment center - ośrodki rozwoju - development center - wywiady behavioralne - BEI = bilans kompetencji - metoda 360 stopni - portfolio personalne - test stylu zarządzania - metoda określania typu klimatu organizacyjnego
(cytat, str. 80 - 81) Błędy popełniane przez osoby dokonujące oszacowań: - błąd bliskości, - błąd kontrastu, - błąd łagodności, - błąd tendencji centralnej, - efekt halo, - efekt pierszeństwa i świeżości.
Zjawiska zniekształcające opinie: - wpływ na ocenę wcześniej ukształtowanych opinii, - uleganie konformizmowi. - stereotypizacja ludzi spoza grupy, - zgadzanie się z rozwmówcą, - selektywne przyjmowanie informacji, - zaniżanie ocen w wypadku bliskości emochonalnej, - poszukiwanie potwierdzenia na korzyść wcześniejszego przekonania, - zależności ocen od przyjętej perpsektywy.
(cytat, str. 75 - 76) Największym błędem indywidualistycznej psychologii jest akceptacja tezy, że CZÅOWIEK myśli. Z tego błedu wynika potem ciągłe szukanie źródeł myślenia jednostki i przyczyn, dlaczego myśli ona tak, a nie inaczej. Filozofowie i teologowie wysuwają stąd różne wnioski, a nawet udzielają rad, jak człowiek powinien myśleć. Jest to łańcuch pomyłek. Po pierwsze to, co w człowieku myśli, to wcale nie jest on sam - ale jego społeczna wspólnota. Źródłem jego myślenia nie jest on sam, ale jego społeczne otoczenie, w którym życje, społeczna atmosfera w której oddycha, nie może myśleć inaczej niż to wypływa nieodzownie z koncentrujących się w jego mózgu wpływów otaczającego go społecznego środowiska.
(cytat, str. 25) Psychiczny ksozt pracy to ogół frustracji doświadczanych przez pracownika w miejscu pracy. Koszt psychiczny wpływa na sposób percepcji miejsca pracy oraz wybór strategii postępowania.
(cytat, str. 286) () psychologia kierowania wymaga zasadniczych rewizji i nowych syntez, aby przeciwstawić się dowolności rozstrzygnięć lub naiwnemu (ateoretycznemu) zbieractwu. Trzy rzeczy są jednak pewne: 1. istnieje znaczna różnorodność stanowisk kierowniczych i związanych z nimi wymagań psychologicznych, 2. różnice w zakresie tych wymagań mają relatywny charakter, ponieważ wynikają ze specyfiki interakcji w układzie kierownik - zadania - typ organizacji, 3. predykatory skutecznego kierowania ludźmi obejmują kryteria psychologiczne dotyczące całego "przekroju" regulacji, od kompetencji umysłowych i typu temperamentu do profilu cech osobowości.
(cytat, str. 20) Lista podstawowych problemów psychologii zarządzania obejmuje: - doskonalenie struktury firmy, wykrywanie błędów oraz źródeł jej dysfunkcjonalności własnej (wewnętrznej), a także blokad lub zniekształceń w stosunkach z otoczeniem; - określenie kryteriów doboru kadr i zasad polityki kadrowej dla różnych stanowisk i poziomów zarządzania oraz kształtowanie wzorów karier zawodowych; - tworzenie twórczo i wydajnie pracujących zespołów menedżerskich i pracowniczych, kształtowanie korzystnego klimatu i osobowości organizacji, zmniejszanie stresu, napięć i konfliktów; - skuteczne zarządzanie firmą, sprawne kierowanie zespołami kierowniczymi; - projektowanie skutecznego i zrozumiałego systemu motywacyjnego, stosowanie zasad motywacji oraz kryteriów oceniania pracowników odpowiednio do rodzaju pracy (zadań) i bieżąco osiąganych wyników; - podejmowanie korzystnych decyzji, w przedziale dopuszczalnego ryzyka, adekwatna ocena bieżących szans, zysków i strat; - utrzymywanie szerszej (globalnej) perspektywy działań menedżerskich poprzez myślenie strategiczne oraz działalność marketingową.
(cytat, str. 12) Psychologia to naukowe badanie zachowania organizmów; jest ona nauką, która pozwala ustalić co porusza ludźmi i jak funkcjonuje ich psychika.
Psychologia to pewien sposób myślenia o tym, jak żywe stworzenia radzą sobie ze swoim środowiskiem i jak zachowują się względem siebie.
(cytat, str. 37 - 38) Jesli sięgniamy po człowieka jako przedmiot badania psychologicznego, nie wiemy o nim nic dokładnego. Na pewno wiemy tylko jedno: brak wszelkiej gwarancji, że obiekt naszego badania będzie dokładnie taki sam wieczorem, jakim był rano, a tym bardzie że będzie taki sam za tydzień, jakim jest dziś.
(cytat, str. 46) Podstawową cechą tłumu, nazywaną "prawem jedności umysłowej" jest to, żę uczucia i myśli tłumu mają jeden kierunek. Mówiąc inaczej, tłum przeżywa jedno uczucie i opanowany jest jakąś jedną ideą.
Tłum jest nietolerancyjny. Jednolity w swoich poglądach i uczuciach, które do tego są skrajne, tłum nie potrafi tolerować poglądów innych niż własne.
(cytat, str. 85) Samoocena jest elementem wartościującym w obrazie włąsnej osoby. JEst oceną dokonywaną w punktu widzenia możliwości człowieka w dążeniu do osiągania określonych celów. Człowiek podejmuje działania celowe nie tylk owtedy, kiedy stawia się mu zadania, ale wtedy, gdy w jego subiektywnym odczuciu są realne szanse na osiągniecie celu, rozwiązanie danego zadania.
(cytat, str. 89) Samoocena człowieka jest rezultatem jego spostrzeżęń odnoszących się do własnych działań w różnych sytuacjach oraz wynikiem gromadzenia określonych ocen innych ludzi o tych działaniach.
(cytat, str. 25) Istnieje wiele możliwości zastosowania psychologi w zarządzaniu w praktyce. Jest ona dyscypliną stosowaną. W organizacjach najczęściej bywa wykorzystywana w realizacji wybranych obszarów funkcji personalnej. Są to: - opracowanie profilu kwalifikacyjnego pracownika, - rekrutacja, selekcja i wprowadzenie do pracy (związane z procedurą doboru kadr), - motywowanie do pracy, - ocena pracownicza, - troska o rozwój i doskonalenie pracowników, - zwolnienia i odejścia z pracy.
(cytat, str. 19) Psychologia w zarządzaniu zajmuje się prawidłowościami i uwarunkowaniami szeroko rozumianego zachowania człowieka w organizacji, a w szczególności przywództwem zmierzającym do zapewnienia pracownikom harmonijnej realizacji celów własnego rozwoju i celów organizacji, a także zelów zmierzających do tworzenia określonych wartości
(cytat, str. 35) Koncepcja poznawcza Zgodnie z tą koncepcją człowiek jest swoistym układem przetwarzającym informacje. Jego zachowanie jest w dużym stopniu zależne od struktur poznawczych, które modyfikują informacje płynące doń ze świata zewnętrznego.