Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 14) Jedną z najbardziej charakterystycznych cech nowoczesnej organizacji jest formalizacja. Organizacyjne doświadczenie i organizacyjna pamięć, utrwalana są w mnożących się regułach, przepisach, wszelkiego typu normach, tworzonych z myślą o koordynacji działań i regulowaniu zachowań jednostkowych.
(cytat, str. 285) Formalizować — to znaczy poszukiwać wyższości prawa pisanego nad zwyczajem i orzecznictwem. Wiele przedsiębiorstw opracowuje regulaminy, które z mniejszą lub większą precyzją opisują strukturę organizacji, funkcje, które zostały w niej wyodrębnione, powiązania między komórkami organizacyjnymi, a często nawet zadania poszczególnych pracowników i granice ich uprawnień.
(cytat, str. 51) Formalizacja to pisemne sformułowanie zasad, reguł i norm, którym obowiązkowo są poddane wyraźnie określone aspekty funkcjonowania organizacji.
(cytat, str. 52) Rygoryzm formalizacji to po pierwsze, dokładność i częstotliwość kontroli przestrzegania formalnych przepisów, a po drugie, surowość sankcji za ich nieprzestrzeganie.
(cytat, str. 87) Z punktu widzenia zarządzania formalizacja to zgodne z normami prawa określenie i ujawnienie sposobu funkcjonowania organizacji. Celem formalizacji jest określenie zarówno sposobu wewnętrznego funkcjonowania przedsiębiorstwa (np. kto ma prawo podejmować decyzje o wydawaniu pieniędzy lub zatrudnieniu pracowników), jak i ochrona otoczenia, w tym Skarbu Państwa, kontrahentów, pracowników i klientów.
(cytat, str. 658) Formalizacja jest to proces, w którym cele i strukturę instytucji utrwala się w organizacyjnych przepisach (także w postaci schematów), tworząc i wprowadzając wzorce zachowań i zależności oraz procedury działania.
(cytat, str. 190) organizacja formalna organizacja niformalna organizacja niesfromalizowana organizacja pozafrmalna Organizacja formalna i nieformalna wraz z organizacją niesformalizowaną tworzą organizację rzeczywistą. ORganizację nierzeczywistą wyznaczają natomniast tzw. martwe prepisy (nie wprowadzone w życie, nieaktualne, ale nie wyeliminowane)