Encyklopedia Zarządzania :: struktura hierarchiczna
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: struktura hierarchiczna (0 - 4 z 4)
(cytat, str. 239) Struktura hierarchiczna jest najstarszym stosowanym modelem struktury danych w bazie danych. W tym modelu struktura danych obejmuje dwa elementy: typ rekordu i związek podrzędno-nadrzędny. Typ rekordu to nazwa struktury danych, złożona ze zbioru nazwanych pól, z których każde przechowuje prosty atrybut i jest mu przyporządkowany określony tryb danych. Kluczem nazywamy jedno z pól wyróżnione jako unikalny identyfikator rekordu wśród rekordów danego typu.
(cytat, str. 107) Dane wykazują tendencje do tworzenia struktur hierarchicznych. Struktury hierarchiczne (drzewiaste) składają się z hierarchii elementów zwanych węzłami. Na najwyższym poziomie znajduje się tylko jeden węzeł zwany korzeniem. Każdy węzeł, z wyjątkiem korzenia, wywodzi się z węzła znajdującego się na wyższym poziomie, zwanego poprzednikiem. Żaden element nie może mieć więcej poprzedników niż jednego.
(cytat, str. 59) Hierarchiczna struktura informacji oznacza taki model powiązań między obiektami informacyjnymi, w którym każdy obiekt informacyjny, należący do określonej klasy obiektów, może uczestniczyć w roli podrzędnej w co najwyżej jednym powiązaniu obiektów, a w roli nadrzędnej - w dowolnej liczbie takich powiązań. Elementy hierarchicznej struktury informacji są zatem powiązane ze sobą na zasadzie logicznej nadrzędności i podrzędności. Powiązanie to może być jedno - lub wielopoziomowe.
(cytat, str. 152) Struktura hierarchiczna projektu określa relacje nadrzędności i podrzędności części składowych projektu. Nadrzędność części składowych projektu wynika z faktu, że realizuje się proces określonych części składowych o mniejszej złożoności, podrzędnych.