Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 26) Oszczędzanie jako warunek zrównoważonego wzrostu gospodarczego interesuje ekonomistów z wielu powodów, ale przede wszystkim ze względu na to, że jest to proces prowadzący do powstania majątku i tworzenia kapitału. Po pierwsze, oszczędności jako kategoria ekonomiczna stanowią podstawowe żródło akumulacji kapitału w każdej gospodarce ( niska krańcowa skłonność do oszczędzania jest hamulcem tworzenia kapitału i jego wykorzystania w procesie wzrostu gospodarczego). Po drugie, wzrost oszczędności stanowi warunek poprawy relacji kapitał-praca, a tym samym prowadzi do wzrostu wydajności pracy. Po trzecie, wzrost oszczędności krajowych zwiększa suwerenność ekonomiczną, powodując wykorzystanie krajowego kapitału w gospodarce. Po czwarte wreszcie, wzrost oszczędności tworzy warunki do utrzymania międzypokoleniowej sprawiedliwości, zapewniając w przyszłości wyższy poziom konsumpcji na każdym etapie życia.
(cytat, str. 163) Najogólniej rzecz ujmując przez oszczędzanie rozumie się powstrzymywanie się człowieka czy gospodarstwa domowego od bieżącej konsumpcji na rzecz jej zwiększania w przyszłości. Oszczędzanie to może mieć charakter dobrowolny lub przymusowy. Oszczędzanie dobrowolne oznacza świadomą, wolną od zewnętrznych nacisków rezygnację gospodarstwa domowego lub jego niektórych członków z wydatkowania części swych dochodów na bieżące cele konsumpcyjne. O oszczędzaniu przymusowym mówimy wówczas, gdy rezygnacja z wydatkowania części dochodów na konsumpcję odbywa się pod przymusem prawnym (np. obowiązkowe składki emerytalne) lub przymusem ekonomicznym (np. warunkach deficytu towarów na rynku)
Słowa kluczowe:oszczędzanie Komentarze i źródła pierwotne: autor: Marek Dudek, Zygmunt Mazur, Jacek Obrzud
(cytat, str. 17) Statystyki wskazują, iż obecnie około 50% wydatków przedsiębiorstw stanowią zakupy. A zatem przedsiębiorstwo, które osiągnie 2% oszczędności na całości zakupów, podniesie swój zysk o 1%.
Słowa kluczowe:oszczędzanie, koszt Komentarze i źródła pierwotne: Rebel G., Naturalna mowa ciała, ASTRUM, Wrocław 1999, s. 89-91.
(cytat, str. 139) Funkcja oszczędnościowa - polega na zapewnieniu potencjalnie zyskownych inwestycji podmiotom lokującym nadwyżki na rynku finansowym, związana jest z ułatwieniem transformacji oszczędności w kapitał.
(cytat, str. 136) Outsourcing to przedsiewzięcie polegające na wydzielaniu ze struktury organizacyjnej firmy (również zakładu opieki zdrowotnej)realizowanych przez nią funkcji i przekazaniu ich do realizacji innym podmiotom gospodarczym, które się w tym specjalizują. Często stosowany jest outsourcing działalności o charakterze pomocniczym i wspomagającym. Dzięki temu organizacja może skupić się na kluczowych dla uzyskania przewagi konkurencyjnej procesach.