Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 201) Planując kwotę rabatów (traktowaną jako budżet rabatów do udzielenia wyrażony wartościowo), należy optymalizować wartość sprzedaży, a przez to kwotę rabatów (założenia matematycznej zależności rabatu od sprzedaży), aby planowana do uzyskania sprzedaż gwarantowała osiągniecie zadowalającej rentowności i utrzymanie płynności finansowej.
(cytat, str. 158) Jednym z elementarnych wymogów prawidłowego zarządzania finansami gospodarstwa domowego jest utrzymanie płynności finansowej. Płynność ta to zdolność gospodarstwa domowego do pokrycia w każdej chwili zobowiązań wobec innych podmiotów gospodarujących (np. banku, dostawców towarów i usług, instytucji podatkowych, innych gospodarstwo domowych itp.). Innymi słowy, należy tak gospodarować strumieniami przychodów oraz rozchodów, aby nie powstała sytuacja niedoboru środków pieniężnych uniemożliwiająca terminowe regulowanie zobowiązań
Słowa kluczowe:płynność finansowa Komentarze i źródła pierwotne: autor: Marek Dudek, Zygmunt Mazur, Jacek Obrzud
(cytat, str. 105) Niewypłacalność organów samorządowych zdefiniować można jako stan, w którym organy te nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań, a zatem tracą płynność finansową.
(cytat, str. 116) Utrata płynności finansowej oznacza sytuację, w której środki pieniężne w dyspozycji przedsiębiorstwa nie wystarczają na pokrycie wymagalnych zobowiązań.
(cytat, str. 25) Finansowanie aktywów trwałych kapitałem stałem daje bezpieczeństwo finansowania przedsiębiorstwa w dłuższym okresie. W krótkim okresie nie występuje bowiem ryzyko braku źródeł finansowania majątku trwałego na skutek nieodnowienia podlegających spłacie zobowiązań. Ryzyko utraty płynności finansowej ulega dodatkowemu zmniejszeniu, jeżeli kapitał stały w części finansuje także aktywa obrotowe. Kapitał obrotowy netto jest wówczas dodatni, a wskaźnik bieżącej płynności, czyli relacja aktywów obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych jest większy od jedności.
(cytat, str. 23) Przez płynność finansowa rozumie się zdolność przedsiębiorstwa do terminowego regulowania zobowiązań - możliwość pokrywania wszelkiego rodzaju wydatków związanych z prowadzona działalnością. Płynność finansowa odgrywa istotną rolę w ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa finansowego, umożliwiającego dalsze jego funkcjonowanie.
(cytat, str. ) Płynność finansowa banku oznacza stałą w danym okrasie zdolność do regulowania zobowiązań w terminie, bez przymusu ponoszenia nadmiernych kosztów i stosowania specyficznych środków, w celu umożliwienia ich spłaty oraz udzielania kredytów.
Słowa kluczowe:płynność finansowa Komentarze i źródła pierwotne: Bartunek J.M. (1984), Changing Interpretive Schemes and Organizational Restructuring: The Example of Religious Order, Administrative Science Quarterly nr 29, s. 355-372.
(cytat, str. 162) W warunkach wysokiej płynności finansowej przedsiębiorstwo posiada: - pełną dostępność wariantowych rozwiązań polityki finansowej, co ogranicza koszty finansowe ewidencjonowane, ale może prowadzić do powstawania kosztów utraconych możliwości; koszty korzystania z różnych źródeł finansowania będą wyższe niż przychody z lokat wolnej gotówki; - możliwości szerszego kredytowania odbiorców i elastycznego stosowania instrumentów polityki kredytowej, co wpłynie na zdynamizowanie sprzedaży; - zdolność do wygospodarowania dodatkowego zysku i możliwość sterowania wynikiem finansowym; - pełną zdolność do terminowej obsługi długów, zwrotu kredytów, zakupów surowców za gotówkę przy wykorzystaniu opustów za płatność gotówkową; - możliwości zmniejszenia ryzyka rynkowego i wzrost szans rozwojowych.
(cytat, str. 162) Prawidłowe ustalenie poziomu płynności jest podstawą do podejmowania decyzji w zakresie sterowania zdolnością do terminowego regulowania zobowiązań bieżących. W krótkim okresie płynność decyduje o trwaniu firmy na rynku, w długim zaś o rozwoju i zdolności do przetrwania w sytuacjach kryzysowych. Utrata płynności finansowej jest pierwszym z symptomów bankructwa.
(cytat, str. 162) Płynność finansowa warunkuje utrzymanie równowagi finansowej. Nie można mówić o równowadze ani w warunkach braku płynności, ani w warunkach nadpłynności.
(cytat, str. 145) W celu utrzymania ciągłości realizowanych procesów gospodarczych przedsiębiorstwo powinno tak prowadzić swoją działalność, aby zachować płynność finansową (…). Przez płynność rozumie się najczęściej zdolność do terminowego regulowania zobowiązań bieżących.
(cytat, str. 146) Pomiaru płynności finansowej można dokonać wieloma sposobami. Najczęściej jednak służą do tego: - poziom zasobów aktywów bieżących i zobowiązań bieżących zawartych w bilansie, - strumień gotówki operacyjnej rejestrowanej w rachunku przepływów pieniężnych, - metody mieszane, w których wykorzystuje się zarówno zasoby, jak i strumienie. Do monitorowania płynności finansowej statycznie, na dany moment, wykorzystuje się pierwszą grupę wskaźników, - wskaźnik bieżącej płynności finansowej, - wskaźnik przyspieszonej płynności finansowej („wskaźnik szybki), - wskaźnik środków pieniężnych, - wskaźnik natychmiastowej płynności.
(cytat, str. 150) Do podstawowych czynników kształtujących płynność finansową należą: - struktura aktywów bieżących, - płynność aktywów bieżących, - długość cyklu operacyjnego ze specyfiki branży, - struktura źródeł aktywów, głównie struktura własnościowa (udział kapitałów własnych w kapitałach ogółem, poziom zadłużenia przedsiębiorstwa), - struktura długu (udział zobowiązań bieżących w zadłużeniu ogółem): - struktura rzeczowa i podmiotowa zobowiązań bieżących, - struktura czasowa zobowiązań bieżących (terminowe, przeterminowane).
(cytat, str. 153) Poziom płynności finansowej w przedsiębiorstwie powinien być racjonalny i dostosowany do warunków otoczenia i koniunktury gospodarczej. Oznacza to, że będzie on zmienny w czasie. Niskie wskaźniki płynności są sygnałem o zagrożeniu zdolności płatniczej przedsiębiorstwa, zaś płynność większa niż potrzeby firmy może mieć niekorzystny wpływ na jej rentowność.
(cytat, str. 161) Utrata płynności finansowej powoduje szereg negatywnych skutków ekonomicznych. Do podstawowych z nich należą: - pogorszenie pozycji rynkowej w porównaniu do konkurentów, - utrata elastyczności w podejmowaniu decyzji, - pogorszenie wyników finansowych, - ograniczenie rozwoju przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 379) Celem oceny długoterminowej płynności finansowej jest badanie prawidłowości finansowania aktywów. Zgodnie ze złotą zasadą bilansową: - aktywa trwałe w miarę możliwości powinny być sfinansowane kapitałem własnym; - jeżeli jest to niemożliwe,prawidłowym źródłem pokrycia aktywów trwałych jest długookresowy kapitał obcy, z tym jednak, że łączna wielkość kapitału stałego (kapitału własnego i długoterminowego kapitału obcego) powinna przekraczać wartość aktywów trwałych; - aktywa obrotowe mogą być pokryte nie tylko kapitałem stałym, lecz także krótkoterminowym kapitałem obcym.
(cytat, str. 31) Jak wcześniej wspomniano, najczęściej przez pojęcie płynności finansowej rozumiana jest zdolność jednostki gospodarczej do terminowego wywiązywania się z rożnych płatności i zobowiązań.
(cytat, str. 36 - 37) Płynność finansowa - "Bada się ją analizując jednocześnie aktywa i pasywa bilansu(pozioma analiza bilansu). W wyniku badań określa się relacje między składnikami majątku a źródłami ich pochodzenia(finansowania). Zależności te można wyznaczyć dla określonych grup bilansu, jak i dla wybranych pozycji stosownie do potrzeb. Wyrażają one zdolność firmy do regulowania zobowiązań zarówno długo-, jak i krótkoterminowych."
(cytat, str. 358) () kształtowanie struktury kapitałowej przedsiębiorstwa ma na celu: - z jednej strony - maksymalne wykorzystanie efektu dźwigni finansowej, a więc możliwości stwarzanych przez uzasadniony w danych warunkach poziom zadłużenia długoterminowego, - drugiej strony - zachowanie płynności finansowej i wiarygodności kredytowej przedsiębiorstwa jako podmiotu o wyraźnym potencjale wzrostu i rozwoju.