Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: si��a robocza (0 - 15 z 15)
(cytat, str. 455) Wzrost różnicy w dochodach pomiędzy pracownikami wykwalifikowanymi a niewykwalifikowanymi na całym świecie sugeruje, że deficyt wykwalifikowanej siły roboczej jest problemem globalnym. Ponieważ międzynarodowa migracja jest blokowana, "cena" za umiejętności różni się w różnych częściach globu.
(cytat, str. 88) W przypadku modelu niejawnych kontraktów z mobilną siłą roboczą płaca wynegocjowana na początku kontraktu jest rewidowana w górę zawsze wtedy, gdy występuje okres ożywienia, co powstrzymuje pracowników od porzucania pracy. Pogorszenie sytuacji gospodarczej nie spowoduje natomiast obniżki wynagrodzeń.
(cytat, str. 88) Model niejawnych kontraktów z niemobilną siłą roboczą z kolei przewidywałby, że wynagrodzenia będą uzależnione wyłącznie od sytuacji panującej w momencie zawierania porozumienia, a warunki bieżące nie wpłyną na ich wysokość.
(cytat, str. 127) Modele ujemnej selekcji, w przeciwieństwie do większości modeli opartych na płacach wydajnościowych, przyjmują założenie heterogeniczności siły roboczej, przy czym praca jest zdefiniowana nie w kategoriach liczby zatrudnionych pracowników, lecz nakładu dostarczanego przez każdego robotnika.
(cytat, str. 21) Płynność to częstotliwość zmiany miejsca pracy, natomiast mobilność siły roboczej to zdolność przemieszczania się zasobów pracy w przestrzeni ekonomicznej, geograficznej czy zawodowej.
(cytat, str. 46 - 47) Niesamowite, że aż blisko 20 lat zajęło amerykańskim producentom samochodów odkrycie przyczyn dominacji Toyoty. Toyota zaś w przeciwieństwie do swych zachodnich rywali po prostu wierzy, ze szeregowi pracownicy mogą być czymś więcej niż tylko trybikami w bezdusznej machinie produkcyjnej. Że jeśli wyposażyć ich w odpowiednie narzędzia i wiedzę, mogą rozwiązywać problemy, wprowadzać innowację, stanowić zmiany. Toyota dostrzegła w swej sile roboczej geniusz niezbędny do szybkiego, a zarazem nieustającego postępu operacyjnego.
(cytat, str. 24) Wpływ na wzrost ma nie tylko ogólny przyrost liczby ludności, który oczywiście zwiększa podaż siły roboczej, ale również zmiana struktury populacji. Zmiany rozmiarów siły roboczej i stopy zatrudnienia mogą częściowo wyjaśnić różnice poziomu wzrostu PKB w poszczególnych krajach. Ogólnie mówiąc, te gospodarki w których stopa wykorzystania siły roboczej jest niska bądź ma tendencję malejącą, doświadczyły spowolnienia wzrostu PKB per capita, co było wynikiem malejących zdolności produkcyjnych.
(cytat, str. 26) Podobną rolę jak zmiany nakładu siły roboczej zaangażowanej w procesie produkcyjnym odgrywają zmiany jej jakości, którą odzwierciedlają takie kategorie, jak wykształcenie, doświadczenie i poziom umiejętności, bezsprzecznie mające wpływ na poziom produkcji pracownika. Zmienne te są trudne do zmierzenia, a w rezultacie wpływ zmian kapitału ludzkiego na wzrost gospodarczy jest trudny do wyodrębnienia od wpływu innych czynników.
(cytat, str. 32) Polityka niektórych krajów zmierzająca do ponownej aktywizacji zawodowej pracowników o niskich kwalifikacjach doprowadziła do poszerzenia podstawy zatrudnienia i poprawy perspektyw wzrostu. Jednakże skutkiem ubocznym osiągniętego w ten sposób wzrostu poziomu zatrudnienia było chwilowe zahamowanie wzrostu wydajności.
(cytat, str. 69) Systemy, w których zyski z innowacji są dzielone między pracownikami (np. przez zwiększenie siły negocjacyjnej związków zawodowych lub powiązanie negocjacji płacowych z wynikami finansowymi przedsiębiorstwa), mogą zahamować działalność innowacyjną poprzez zmniejszenie oczekiwanej stopy zysku z innowacji. I odwrotnie, systemy, które zakładają przechwycenie zysków z nowych rozwiązań przez firmy, mogą sprzyjać innowacjom.
(cytat, str. 83) Istnieją dowody wskazujące na to, że wysokie koszty zwalniania i zatrudniania pracowników obniżają osiąganą wydajność, szczególnie wtedy, gdy nie są zrównoważone większym stopniem koordynacji rokowań płacowych i (lub) system szkoleń wewnętrznych. Stan taki powoduje suboptymalne dostosowanie siły roboczej do zachodzących zmian technologicznych i do innowacji.
(cytat, str. 111) Rola usprawnień organizacyjnych jest ściśle związana z kapitałem ludzkim. Badania dowodzą z reguły, że największe korzyści z technologii informatycznych są odnoszone wtedy, gdy inwestycje w IT są połączone z innymi usprawnieniami organizacyjnymi, takimi jak wprowadzenie nowych strategii, nowych procesów i praktyk biznesowych oraz nowych struktur organizacyjnych. W przeszłości od pracowników wymagano wykonywania określonych zadań w ramach zestandaryzowanych procesów produkcji. W dzisiejszej gospodarce często powierza im się zadania z wielu dziedzin, wymagające różnorakich kwalifikacji i umiejętności pracy zespołowej.