Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: post��p techniczny (0 - 11 z 11)
(cytat, str. 156) Postęp techniczny i globalizacja gospodarki prowadzą do unifikacji oferowanych produktów. Nowości technologiczne rzadko są własnością danych firm i błyskawicznie rozpowszechniają się na całe kategorie produktów. Towary stają się podobne do siebie i coraz bardziej doskonałe. Dlatego chwytliwa reklama pozwala na szybszą sprzedaż określonego typu telewizora, pralki, pasty do zębów lub proszku do prania.
(cytat, str. 150) Wymianę składników majątkowych, szczególnie środków trwałych, przyspiesza postęp techniczny, z zatem wchodzenie na rynek nowych generacji danego rodzaju sprzętu, o wyższych parametrach techniczno-użytkowych. Im te nowe generacje sprzętu będą lepsze od generacji użytkowanych, tym (na ogół) szybciej nastąpi ich wymiana. Dodatkowym stymulatorem modernizacji zasobu majątkowego gospodarstw domowych będzie skracanie długości życia poszczególnych generacji produktów, co jest jedną z charakterystycznych cech współczesnej produkcji.
Słowa kluczowe:postęp techniczny Komentarze i źródła pierwotne: Więcej w książce.
David Begg,
Makroekonomia. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1992, ISBN: 978-83-208-1644-0 (166+0)
(cytat, str. 336) Postęp techniczny dokonuje się przez wynalazki, czyli odkrywanie nowej wiedzy, oraz innowacje, tj. zastosowanie nowej wiedzy w procesie produkcji.
(cytat, str. 172) Postęp techniczny - proces zmian rozwojowych techniki, wyrażający się wprowadzeniem do procesu produkcji nowych, udoskonaleniem maszyn, urządzeń, narzędzi i nowych technologii oraz wykorzystaniem w sposób doskonalszy istniejących zasobów. Mieści się w nim również podejmowanie produkcji nowych wyrobów oraz doskonalenie wyrobów już wytwarzanych.
(cytat, str. 108) Postęp techniczny to wykorzystanie osiągnięć nauk podstawowych i stosowanych do procesów produkcyjnych z dążeniem do: 1) podniesienia poziomu jakości wyrobów 2) obniżenia nakładów pracy społecznej, koniecznych do wytworzenia wyrobów 3) ułatwienia pracy, poprawy jej bezpieczeństwa i ochrony naturalnego środowiska człowieka.
(cytat, str. 83) Już pod koniec lat sześćdziesiątych opisano zjawisko nazwane alegorycznie "babim latem przestarzałej techniki". Polega ono po prostu na tym, iż wczorajsi bohaterowie wyścigu innowacyjnego nie czekają bezczynnie na wyeliminowanie z rynku przez dzisiejszych przedsiębiorców.
(cytat, str. 9) Postęp techniczny jest to proces dokonywania zmian w stosowanych technologiach, wytwarzanych wyrobach oraz rzeczowym środowisku pracy. Rezultatem tych zmian musi być osiągnięcie korzyści ekonomicznych i społecznych z uwzględnieniem odpowiedniego horyzontu czasowego i możliwie pełnego obszaru oddziaływania ekonomicznego.
(cytat, str. 24) Za postęp techniczny nie uznaje się wszelkich zmian w technice, lecz tylko takie, które przynoszą korzyści ekonomiczne. Ogólną cechą postępu technicznego jest wzbogacanie znanych rozwiązań technicznych i technologicznych o nowe rozwiązania, doskonalenie od dotychczas stosowanych. Istota nowoczesnego ujęcia postępu technicznego polega na zasoleniu zadań produkcyjnych z poprawą jakości życia, w tym z zasadami ochrony środowiska.
(cytat, str. 103) (Goszczyński) PRzez postęp techniczny należy rozumieć taką zmianę organizacji pracy i produkcji oraz sposobu zarządzania, która powoduje wzrost osiąganych dotychczas efektów gospodarczych najlepiej odpowiadających itneresom przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 38) (...) globalizacja wywołuje wysoką dynamikę przepływu kapitałów między granicami państw, kształtuje nowe oblicze konkurencji, wpływa na postęp techniczny i organizacyjny całej gospodarki, a także przedsiębiorstw.