Cytaty i parafrazy dla: ekonomika (0 - 3 z 3)
Wąsowicz M. (red.),
Gospodarowanie zasobami środowiska,
Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2011
- Ekonomika ochrony środowiska (EOŚ), nazywana też ekonologią, jest młodą, interdyscyplinarną nauką, która powstała na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Przedmiotem jej badań jest racjonalne gospodarowanie zasobami środowiska naturalnego. Bezpośrednią przyczyną jej powstania jest coraz bardziej widoczne i narastające zagrożenie bytu zwiększającej się w zawrotnym tempie ludności Ziemi. Towarzyszy temu degradacja środowiska naturalnego, wywołana m.in. coraz szerszą skalą działalności gospodarczej człowieka.
(Wąsowicz M. (red.) 2011, s. 11)
Friedman M.,
Friedman R.,
Wolny wybór,
Wydawnictwo Aspekt, Sosnowiec 2006
- Zmienne stopy wzrostu zasobów pieniężnych wywołanych inflacją wprowadzają zakłócenia do informacji przekazywanych przez system cen. Zakłócenia te
przekładają się na niewłaściwe reakcje podmiotów ekonomicznych i dopiero z czasem dają się naprawić.
(Friedman M., Friedman R. 2006, s. 264)
Hamrol A.,
Zarządzanie jakością. Teoria i praktyka,
Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1998
- "Zasada ekonomiki
Działanie podmiotów w warunkach gospodarki rynkowej wywołuje potrzebę rozpatrywania jakości na płaszczyźnie ekonomicznej. Nasilenie tej potrzeby jest proporcjonalne do stopnia samodzielności podmiotów oraz rangi jakości w konkurencyjnych stosunkach rynkowych. Źródłem zasady ekonomiki jest teza o wpływie rozstrzygnięć w zakresie jakości na ekonomiczne wyniki podmiotów.
Zasada ekonomiki opiera się na badaniu relacji Re, występującej pomiędzy kategoriami jakościowymi, odnoszonymi do przedmiotu (obiektu badań - w tym produktu), a kategoriami ekonomicznymi:
Czynniki relacji Re w zależności od celów badań, mogą występować w pełnym spektrum form analitycznych i syntetycznych. Badania zmierzają do identyfikacji i formalizacji relacji Re. Wynik formalizacji przyjmuje często postać empirycznej zależności funkcyjnej lub statystycznej (F,.), w których kategorie ekonomiczne są zmiennymi objaśnianymi, a kategorie jakościowe - zmiennymi objaśniającymi:
E^Ft(Kj)"
(Hamrol A. 1998, s. 47)