Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 262) Konstrukcja kontraktu menedżerskiego musi być każdorazowo dopasowana do sytuacji, tzn. zawierać różnorodną kombinację omówionych elementów, gdyż zadaniem osoby tworzącej kontrakt jest znalezienie najbardziej efektywnego połączenia nagrody z osiągnięciem wyniku.
(cytat, str. 132) Licencje Są to kontrakty, w których licencjodawca zapewnia zagranicznym licencjobiorcom dostęp do jednego lub więcej zestawu technologii lub know-how w zamian za wynagrodzenie finansowe. Zazwyczaj licencjobiorca nabywa prawa do produkcji i sprzedaży produktu na określonym obszarze w zamian za opłatę licencyjną.
(cytat, str. 132) Kontakty zarządcze Na mocy takiego porozumienia kontrola działalności przedsiębiorstwa, która w normalnej sytuacji zostałaby powierzona zarządowi wybranemu i nominowanemu przez właściciela przedsiębiorstwa, powierzana jest odrębnemu przedsiębiorstwu, które wykonuje wszelkie niezbędne funkcje zarządcze w zamian za wynagrodzenie.
(cytat, str. 106) Kontraktu forward: 1. występują w obrocie pozagiełdowym. 2. są kontraktami niestandaryzowanymi zawieranymi na zamówienie (obie strony kontraktu ustalają ilość przedmiotu kontraktu i termin dostawy), 3. termin dostawy określany jest jako konkretny dzień, 4. prawie zawsze dochodzi do dostawy przedmiotu kontraktu, 5. zawarcie kontraktu nie wymaga wniesienia depozytu, 6. płatnośc następuje po dostawie, 7. ryzyko w kontrakcie ponoszą obie strony kontraktu.
(cytat, str. 106) Kontrakty futues: 1. występują z reguły na giełdzie, 2. są kontraktami standaryzowanymi (ściśle określa się ilość przedmiotu kontraktu i termin dostawy), 3. termin dostawy jest określony jako cały miesiąc, 4. bardzo często dostawa przedmiotu kontraktu nie występuje ponieważ pozycja przyjęt przez posiadacza kontraktu jest likwidowana przed terminem dostawy przez przyjęcie odwrotnej pozycji do kontraktu, 5. obie strony transakcji wnoszą depozyt, który stanowi określony procent ceny kontraktu, 6. kontrakty są rozliczane codziennie, 7. ryzyko w kontrakcie w większości przejmuje giełda.
(cytat, str. 103) Kontrakt futures jest umową kupna lub sprzedaży określonych aktywów (w szczególności instrumentów finansowych lub towarów) w określonym czasie w przyszłości po określonej cenie.
(cytat, str. 122) W przypadku większych, poważniejszych zamówień lub w przypadku przedsięwzięć o dużych wartościach, nie wystarczy tylko zamówienie i jego potwierdzenie lub bezpośrednia realizacja. W przypadku dużych planowanych inwestycji podpisuje się list intencyjny, zwłaszcza, gdy dochodzi do porozumień państwowych lub na szczeblu jednostek samorządów lokalnych.
Michał Trocki,
Outsourcing. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2001, ISBN: 83-208-1340-9 (62+0)
(cytat, str. 38) Outsourcing kontraktowy jest przedsięwzięciem restrukturyzacyjnym polegającym na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego części jego działalności gospodarczej i przekazaniu jej po wykonania niezależnemu podmiotowi gospodarczemu na podstawie kontraktu.
(cytat, str. 122) Kluczowe postanowienia kontaktów projektu czyli umów, które spółka celowa może zawierać oprócz umowy porjektu. Zaliczamy do nich umiwy takie jak: - kontrakt na budowę (kontrakt GRI) - kontrakt na eksploatację i remonty (kontrakt na zarządzanie) - kontrakt na dostawe paliwa lub innych materiałów produkcyjnych - pozwolenia - same w sobie nie sa kontraktami, ale stanowią fundament wszystkich konttraktów projektu - umowa o pomocy rządowej - polisa ubezpieczeniowa - umowy bezpośrednie, które wiążą kredytodawców z kontaktami projektu
(cytat, str. 82) Umowa projektu może występować w dwóch podstawowych modelach: - kontraktu na odbiór, na mocy którego spółka celowa wytwarza produkt i sprzedaje go odbiorcy, - umowy koncesyjnej, na mocy której spółka celowa śiwadczy usługi podmiotowi publicznemu lub bezpośrednio ludności.
(cytat, str. 67) Termin "kontrakt psychologiczny" oznacza wzajemne,zazwyczaj niepisane oczekiwania pracodawcy i pracownika. Podobne wzajemne oczekiwania występują między organizacją a jej klientami, emerytami, inwestorami, dostawcami - wszystkimi najważniejszymi grupami zainteresowanymi działaniem organizacji.
(cytat, str. 118) Kontrakt jest określeniem typowym dla handlu zagranicznego i oznacza umowę główna transakcji, zawartą między eksporterem i importerem, zawierającą prawa i obowiązki stron dotyczące konkretnego przedmiotu umowy. Bardzo często kontrakty określają prawa i obowiązki stron wynikające z kupna-sprzedaży towaru, ale mogą również dotyczyć np. najmu, leasingu, wykonawstwa robót, czy też innych umów nazwanych bądź nie nazwanych.
(cytat, str. 258) Kontrakt jakości to swoiste porozumienie, na mocy którego organizacja konsumentów zapewnia przedsiębiorstwu swoją przychylność w zamian za wprowadzenie określonych udoskonaleń produktu. Jest to sytuacja daleka od praw rynku, gdzie każdy konsument reaguje indywidualnie na ofertę przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 151) Kontrakt określający zakres świadczonych usług, czy to gwarancyjnych czy dodatkowo płatnych, na pewno będzie zawierał klauzule dotyczące spodziewanego poziomu obsługi (SLA - Service Level Agreement), np. czasu reakcji na zgłoszenie awarii itp.
(cytat, str. 54) Specyficznym przypadkiem kontraktów o stałej cenie są przetargi publiczne regulowane przez Prawo Zamówień Publicznych. Każdy potencjalny oferent przed złożeniem oferty musi zaznajomić się ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), która opisuje szczegółowo wszelkie kwestie dotyczące sposobu składania oferty oraz aspekty techniczne. Ustawa opisuje tryb zadawania pytań i udzielania odpowiedzi do tego dokumentu, a kluczową filozofią jest pełna jasność całego procesu.
(cytat, str. 139) Zmiany kontraktu mogą nastąpić wtedy, gdy są one niezbędne ze względu na zmianę początkowych wymagań lub gdy dokumentacja kontraktu nie jest odpowiednia. Sposób postępowania w przypadku zmian stanowi część kontraktu.
(cytat, str. 135) Kontrakt powinien obejmować: -zakres pracy, -hierarchię klienta, -hierarchię konsultanta, -wymogi odnośnie do sprawozdawczości, -procedury zatwierdzenia, -rozbicie kosztów, -sposób finansowania kontraktu, -procedurę postępowania w przypadku odstępstw, -wypłaty: kiedy mają następować i jaka ma być ich forma, -ramy czasowe-daty rozpoczęcia i zakończenia kontraktu oraz istotne terminy w trakcie realizacji kontraktu, -kary za niedotrzymanie terminu zakończenia kontraktu, -klauzulę katastrofową pozwalającą obu stronom na przedterminowe odstąpienie od warunków kontraktu, -zastępstwo konsultanta, -zastrzeżenie o poufności informacji odnośnie do organizacji po zakończeniu kontraktu.
(cytat, str. 133) Kontrakt jest elastycznym dokumentem roboczym z wbudowanym weń mechanizmami monitoringu i kontroli. Jest to ważny dokument w przypadku powstania kwestii spornych.
(parafraza, str. 54) Proces budowy kontraktu na produkty i usługi informatyczne: 1. Utworzenie zespołu 2. Opracowanie: a. Zapytania o informacje dostawczy b. Zapytania ofertowego lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia c. Zaproszenie do przetargu d. Kryteria oceny ofert 3. Ocena ofert. Negocjacje z dostawcą 4. Prezentacje działania systemów informatycznych 5. Ocena ostateczna kontraktu i jego ratyfikacja.