Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 92) Konsorcjum jest specyficzną formą aliansu polegającą na łączeniu zasobów i umiejętności więcej niż dwóch firm dla realizacji wspólnego celu w formie spółki joint venture kilku uczestników lub bez powoływania odrębnej jednostki gospodarczej.
(cytat, str. 33) "W konsorcjum nie występuje transfer kapitału z jednego do drugiego podmiotu gospodarczego. Wchodzące w skład konsorcjum przedsiębiorstwa pozostają, w sensie gospodarczym i prawnym, wyłącznymi właścicielami swoich majątków. Uczestnicy konsorcjum zmierzają jak w każdym związku kooperacyjnym, do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, jakim może być realizacja inwestycji."
(cytat, str. 125) "Konsorcjum bankowe stwarza możliwość skorzystania z kredytów kilku współdziałających banków. Konsorcja bankowe mogą tworzyć wszelkie banki państwowe, spółdzielcze i prywatne. Konsorcja organizują zazwyczaj wiarygodne i znane na rynku banki. Nie istnieją żadne formalne ograniczenia co do ilości podmiotów uczestniczących w konsorcjum. Konsorcja tworzą zwykle 3-4 banki, a dopiero potem przyłączają się do nich kolejni uczestnicy(niekoniecznie banki czy instytucje finansowe), odkupując część kredytu. Jest to tzw. underwritting, zwany tez syndykacją kredytu."
(cytat, str. 29) Knsorcja eksportowe są tworzone przez samodzielne pod względem ekonomicznym i prawnym podmioty w celu realizacji określonego przedsięwzięcia za granicą.
(cytat, str. 139) Konsorcja powstały wskutek zrzeszania się niezależnych mniejszych agencji, jako reakcji na konkurencyjne działanie megaagencji. Konsorcjum jest grupą, która stawia sobie za cel jak najlepsze wykorzystanie zasobów zrzeszonych członków. Niezależnie od ponoszenia opłat za członkostwo, warunkami przyjęcia do zrzeszenia bywają też stopa zyskowności i stopień nowoczesności bazy materialnej. Konsorcja mogą mieć zasięg regionalny, krajowy lub światowy4. Zapewniają członkom różne korzyści, jak uzyski¬wanie rabatów, wymianę informacji, organizację promocji, organizację giełd turystycznych itp.
(cytat, str. 352) Konsorcjum jest to specjalna forma organizacyjna współdziałania kilku organizacji w celu realizacji wspólnego projektu. Ma ona, podobnie jak inne formy organizacji projektowej, charakter tymczasowy, funkcjonuje w okresie realizacji przedsięwzięcia, a po jego zakończeniu jest likwidowana.
(cytat, str. 102) Konsorcjum jest spółką przedsiębiorstw zawartą na określony okres w celu przeprowadzenia wspólnej operacji wymagającej dużych nakładów. Jeden z członków konsorcjum pełni rolę kierowniczą a wszystkie działania dokonywane są na wspólny rachunek.
(cytat, str. 39) W obrocie międzynarodowym pojawiają się czasem przedsięwzięcia wymagające zaangażowania się wielu różnorodnych podmiotów. Tworzą one wtedy samodzielny podmiot gospodarczy - konsorcjum (towarzystwo), którego celem jest realizacja określonego projektu za granicą. Konsorcja takie są powoływane do realizacji przedsięwzięć zakrojonych na szeroką skalę, lecz zwykle tymczasowych, związanych z: -inwestycjami w przemyśle i/lub usługach (np. budową centrum przemysłowego, handlowego, finansowego, badawczo-rozwojowego); -inwestycjami z infrastrukturą krajową lub styku krajów (np. sieć autostrad, transgeniczny czy podmorski gazociąg); -eksploracją zasobów naturalnych (np. poszukiwanie złóż, wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej, kamieni i metali szlachetnych, wyrąb lasów syberyjskich czy tropikalnych i przerób drewna oraz handel drewnem i wyrobami drewnianymi); -projektami naukowo-badawczymi (np. poszukiwanie przyczyn epidemii oraz sposobów jej zwalczania i zapobiegania nawrotom, międzynarodowe prace nad sposobami leczenia różnych chorób, międzynarodowe projekty badawcze z dziedziny archeologii i ratowania dziedzictwa kulturowego).
(cytat, str. 16) Konsorcjum to porozumienie stworzone najczęściej przez banki do realizacji określonego celu w zasadzie nie związanego z nową organizacją, czyli czysty związek kapitałowy. Po zrealizowaniu celu konsorcjum dzieli się zyskami i przestaje istnieć lub przekształca się w związek innego typu.
(cytat, str. 64) Jest to czasowy związek dwóch lub więcej dużych (często wielonarodowych) organizacji (przedsiębiorstw, banków itd.), utworzony w celu wspólnego ubiegania się o jakiś specyficzny kontrakt (budowy autostrady, elektrowni, tamy itd.), czy w przypadku banków - sfinansowania wyjątkowo kosztownego projektu.
(cytat, str. 28) Konsorcjum jest to powiązanie stworzone w celu osiągnięcia określonego celu. Nie jest ono w zasadzie związane z nową organizacją, ponieważ jest to relacja kapitałowa, przy czym przedsiębiorstwa wchodzące w skład konsorcjum są niezależne przy realizacji swojej działalności niezwiązanej z celem konsorcjum. Po osiągnięciu celu konsorcjum dzieli się zyskami i przestaje istnieć lub przekształca się w innego typu związek.