Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: Struktura liniowa (0 - 8 z 8)
(cytat, str. 92) Zhierarchizowanym rozszerzeniem struktury prostej jest struktura liniowa, nazwana tak ze względu na sposób przekazywania decyzji. Występuje ona w postaci ciągu (linii) decyzji, które ukazują hierarchie poziomów zarządzania. Struktura ta może opisywać sytuację przedsiębiorstwa o średnio zróżnicowanej działalności. Jej wyróżnikiem jest stabilność i zrutynizowany rodzaj działalności. Charakteryzuje się ograniczonymi możliwościami rozwoju.
(cytat, str. 290) Struktura liniowa- Na wszystkich szczeblach występuje więź służbowa, możliwe jest również występowanie więzi funkcjonalnej wspomagania. Struktura liniowa ma następujące zalety: -jedność kierowania -indywidualna,ściśle określona odpowiedzialność -szybkość decyzji -możliwość dużej inicjatywy na każdym szczeblu
Wady: -brak kompetentnej rady -możliwość zupełnego pozbawienia inicjatywy kierowników niższego szczebla
(cytat, str. 51) Struktura liniowa może występować w czystej formie albo ze stanowiskami sztabowymi. Stanowiska sztabowe nie posiadają kompetencji decyzyjno - rozkazodawczych, jednak wspomagają kierowników w realizacji zadań koordynacji i nadzoru.
(cytat, str. 66) Dla struktury liniowej charakterystyczne jest istnienie dwóch rodzajów stanowisk organizacyjnych: kierowniczych i wykonawczych (robotniczych).
(cytat, str. 69) W strukturze liniowej więzi funkcjonalne pokrywają się z więziami strukturalnymi, co sprawia, że każdy kierownik - jako przełożony służbowy - jest jednocześnie organem doradczym (funkcjonalnym).
(cytat, str. 58) Sktruktura liniowa jest oparta na generalnej zasadzie jedności rozkazodawstwa, sformu;owanej przez H.Fayola. Tak więc każdy z wykonawców podporządkowany jest poleceniom jednego i tylko jednego bezpośredniego przełożonego, znajdującego się na kolejnym, wyższym szczeblu hierarchi. Konsekwentnie, każdy z wykonawców przekazuje sprawozdania i meldunki tylko jednemu kierownikowi, który jest jego bezpośrednim przełożonym. Obowiązuje zatem droga służbowa w kontaktach między szczeblami organizacyjnymi.
(cytat, str. 87 - 88) "Struktura liniowa Najstarszy z typów struktury organizacyjnej, akcentujący hierarchiczne powiązania jednostek organizacyjnych w ujęciu pionowym - od naczelnego szefa po najniższy poziom wykonawczy. "Linie" w tym typie struktury wyznaczają drogę dominujących, pionowych więzi służbowych w układzie: przełożony - podwładny. Przełożony każdego szczebla sprawuje pełnię przypisanej mu władzy względem jednostek podporządkowanych. Taka struktura sprzyja autorytarnemu stylowi kierowania. Do zalet struktury liniowej należy jednoosobowe kierownictwo (każda jednostka czy pracownik w organizacji podlega tylko jednemu kierownikowi, który w pełni i samodzielnie odpowiada za realizację zadań), jednolitość kierownictwa (brak sprzeczności programów i wydawanych poleceń), możliwość szybkiego podejmowania decyzji, łatwość ustalania zakresów uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności. Do wad tej struktury należy izolacja pionów organizacyjnych i niedostatek komunikacji poziomej, sztywność i mała podatność na zmiany, nadmierna smukłość i wieloszczeblowość, podatność na centralizację zarządzania, niewielka innowacyjność oraz konieczność wszechstronnego przygotowania kadry kierowniczej."
(cytat, str. 92) Struktury liniowe są oparte wyłącznie na więziach hierarchicznych (służbowych). Każdy pracownik ma jednego zwierzchnika, ściśle określonego linią podporządkowania; tylko od niego odbiera polecenia i tylko przez niego jest rozliczany z realizacji zadań.