diagram ryby

Z Encyklopedia Zarządzania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Portal moze zapisywać w przeglądarce uzytkownika informacje związane z logowaniem oraz statystykami oglądalności. Jeśli nie zgadzasz się z tym, opuść stronę.

Przeglądanie katalogu

Przeglądaj katalog według:
Autorzy  Tytuły  Słowa kluczowe

Wyszukiwarka pełnotekstowa

Wpisz słowa kluczowe oraz modyfikatory. W razie potrzeby, skorzystaj z instrukcji obsługi wyszukiwarki. Instrukcja wyszukiwarki (ukryj)
 

Cytaty i parafrazy (0 - 3 z 3)
Andrzej Gajewski, Wstęp do zarządzania jakością. , Wydawnictwo Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, Tarnów 2007, ISBN: 978-83-89879-07-3 (25+18)
 • (parafraza, str. 192) Diagram przyczynowo skutkowy (zwany także diagramem Ishikawy lub diagramem ryby, czasem schematem jodełkowym) jest sposobem prezentacji możliwych przyczyn wad w postaci prostego rysunku. Jest ot rodzaj podsumowania czynników oddziałujących na proces, przydatnych w działaniach mających na celu poprawę jakości. Ogólna idea wykresu jest prosta - istotą jest graficzna prezentacja analizy wzajemnych powiązań przyczyn wywołujących określony problem. Ogólny obraz schematu symbolizuje:
  - głowa ryby - skutek, czyli analizowany problem
  - kręgosłup skupia promieniście rozłożone przyczyny - ości
  - ości - przyczyny powodujące dany skutek.
 • Słowa kluczowe: diagram rybyTony Proctor, Zarządzanie twórcze. , Gebethner & Ska, Warszawa 1998, ISBN: 83-85205-68-3 (20+10)
 • (parafraza, str. 191 - 192) Za twórcę diagramu ryby uznaje się profesora Ikishawa z Uniwersytetu Tokijskiego (Majaro, 1991). Diagram ten służy identyfikacji wszystkich możliwych przyczyn danego problemu.
  Zastosowanie diagramu rozpoczyna się od umieszczenia analizowanego problemu w polu znajdującym się tam, gdzie głowa ryby. Na końcach żeber szkieletu (nachylonych pod kątem 45 stopni w sosunku do głównego kręgosłupa ryby) zaznaczamy każdą możliwą przyczynę problemu. Na odnóżach żeber (też pod kątem 45) zaznaczamy poszczególne elementy przyczyn zasadniczych.
  Tak utworzony diagram jest podstawą do dyskusji w grupie. Zazwyczaj rozpoczyna się ją od analizy najprostszych związków i przebiega w kierunku narastającym.
 • Słowa kluczowe: tworzenie pomysłów, diagram ryby
  Komentarze i źródła pierwotne: Rozwinięte na str. 307-308.Barbara Kożusznik, Marek Adamiec, Zarządzanie zasobami ludzkimi. Aktor - kreator - inspirator, Akade, Katowice 2000, ISBN: 83-7287-000-4 (49+17)
 • (cytat, str. 70) Diagram ryby
  technika ta jest użyteczna w wielu różnych sytuacjach. Do praktyki wprowadził ją K. Ishikawa.
 • Słowa kluczowe: diagram ryby
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Widok
Działania
cytaty