Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
venture capital. Forma finansowania własnego zewnętrznego, jest to tzw. Kapitał podwyższonego ryzyka. Venture capital może być definiowane w dwojaki sposób, jako: - finansowanie nowych przedsięwzięć o znacznym poziomie ryzyka, - finansowanie przedsiębiorstw o znacznym potencjale wzrostu, ale niskim standingu ekonomiczno-finansowym.
(Rzeczycka A. 2010, s. 40)
Kapitał wysokiego ryzyka, czyli venture capital, jest bardzo typowym rodzajem kapitału finansującym pierwszą fazę cyklu życia przedsiębiorstwa, zarówno na etapie tworzenia - finansowanie "zasiewów" (seed financing) i "startu" (start-up financing), jak i początkowego rozwoju firmy (first-stage financing).
(Duliniec A. 2007, s. 108)
Zasadniczym celem inwestycji typu venture capital jest wypromowanie danego projektu, wprowadzenie go w bardziej dojrzały etap istnienia i sprzedaż innemu inwestorowi.
(Mikołajczyk B. 2006, s. 183)
Venture capital (kapitał podwyższonego ryzyka) jest jedną z form zewnętrznego finansowania rozwoju przedsiębiorstw. W odróżnieniu od commercial papers jest to kapitał średnio lub długoterminowy inwestowany w papiery wartościowe o charakterze właścicielskim przedmiotów gospodarczych, których walory nie są przedmiotem publicznego obrotu ppierami wartościowymi z zamiarem ich późniejszej odpsrzedaży w celu wycofania zaangażowanego kapitału oraz realizacji zysków, których podstawowym źródłem jest pzyrost wartości przedsiębiorstwa.
(Tarczyński W., Zwolankowski M. , s. 229)
Historia venture capital (skrót: VC) liczy kilkadziesiąt lat, jednakże w szerokim ujęciu "kapitał wysokiego ryzyka" istnieje od tysiącleci. W historii gospodarczej świata nie trudno wskazać na wspieranie innowacyjnych ryzykownych inwestycji, np. finansowanie wypraw kupieckich.
(Szablewski A. 2009, s. 168)
"Aby jasno wyodrębnić zakresy odpowiedzialności, mierniki efektywności oddziałów podlegających szefom regionalnym, ośrodki innowacji i ośrodki usług, rozpoczęto od dokładnego zdefiniowania parametrów jednolitych dziedzin działalności. Ustalono także stałe ceny sprzedaży wewnętrznej. Po długotrwałych debatach przyjęto jako główny wskaźnik efektywności wytworzona wartość ekonomiczną (Valeur Economique Cree - VEC), liczoną według następujących formuł: VEC= (rentowność kapitału zaangażowanego - koszt kapitału zaangażowanego) x kapitał zaangażowany."
(Brilman J. 2002, s. 47)
Poprzez pojęcie venture capital można rozumieć finansowanie o charakterze udziałowym średnio- lub długoterminowym. Celem venture capital jest dostarczenie kapitału przez inwestorów indywidualnych, duże przedsiębiorstwa lub fundusze inwestycyjne głównie małaym i średnim przedsiębiorstwom, nie notowanym na giełdzie papierów wartościowych, a posiadającym znaczny potencjał rozwoju.
(Porada-Rochoń M. (red.) 2009, s. 131)
Venture Capital to kapitał wprowadzany przez instytucje finansowe lub indywidualnych inwestorów w ryzykowne przedsięwzięcia, najczęściej tzw. nowe technologie.
(Czaja I. 2003, s. 24)
"W takiej sytuacji wkład własny może być finansowany za pomocą venture capital. Przez to pojęcie należy rozumieć formę finansowania zewnętrznego kapitałem średnio- lub długo-terminowym, inwestowanym przez wyspecjalizowane instytucje o charakterze funduszowym w papiery wartościowe danego podmiotu."
(Dylewski M., Filipiak B. 2009, s. 106)
"Firmy VC różnią się między sobą tym, że realizują zróżnicowany wachlarz usług oraz udzielanej pomocy. Jedne są zainteresowane pewnym, bezpiecznym ulokowaniem kapitału z możliwością szybkiego i dobrego zwrotu. Inne pomagają kredytobiorcy w uzyskaniu jak najlepszych wyników poprzez konsultacje, szkolenia, poszukiwanie rynków zbytu, rozwiązywanie problemów podatkowych, a nawet wyszukiwania właściwych menedżerów."
(Chrościcki Z. 1999, s. 61)
" 'Venture capitalistis są to zawodowi inwestorzy lokujący kapitał w ryzykowne przedsięwzięcia i specjalizujący się w inwestowanie w małe firmy.' Decyzje podejmują bardzo ostrożnie, dlatego dokładnie penetrują wszystkie obszary działalności potencjalnego petenta."
(Chrościcki Z. 1999, s. 60)
Fundusze venture capital oraz private equity na przestrzeni ostatnich trzech dekad przekształciły się w ważną klasę aktywów i często stanowią bardzo ważną część portfela inwestycyjnego wielu instytucji finansowych oraz inwestorów prywatnych na całym świecie. Dynamiczny rozwój funduszy oraz wielkość pozyskanych przez nie kapitałów sprawił, iż ich inwestycje osiągnęły światowy zasięg oraz zanotowały szybki przyrost wartości aktywów będących pod ich zarządem.
(Zasępa P. 2013, s. 9)
Transakcje wtórne na rynku VC oraz PE, ich wycena i procedury podobne są do inwestycji pierwotnych i opierają się na podobnych procedurach:
Due diligence.
Poufności.
Struktura transakcji.
(Zasępa P. 2013, s. 255)
Waluta zaangażowana w przypadku funduszy venture capital powinna w jak największym stopniu odpowiadać walucie, w jakiej dokonuje się inwestycji. Na ustabilizowanych rynkach w przypadku ryzyka podejmowanego przez fundusze venture capital zakłada się, iż zmienność kursów walutowych generuje o wiele mniejsze niż ryzyko niż sama inwestycja, dlatego te kwestie często nie znajdują swoich zapisów w umowie inwestycyjnej.
(Zasępa P. 2013, s. 155)
Inwestycji typu VC można dokonać na trzy sposoby: poprzez inwestycję w fundusz funduszy, poprzez inwestycje w fundusz VC oraz bezpośrednią inwestycję w rozwijające się przedsiębiorstwo.
(Zasępa P. 2013, s. 229)
Rodzaje ryzyka specyficznego i ich charakterystyka, którą można wskazać w funkcjonowaniu VC:
Ryzyko rynkowe (market risk).
Ryzyko kredytowe (credit risk).
Ryzyko kontrahenta (counteerparty risk).
Ryzyko operacyjne (operational risk).
Ryzyko finansowe oraz ryzyko płynności (financial and liquidlity risk).
Ryzyko grup (group risk).
Ryzyko powiernicze oraz ryzyko konfliktu interesów (fiduciary risk, agency risk, conflict of interests).
Ryzyko prawne oraz braku zgodności – compliance (legal and regulatory risk).
(Zasępa P. 2013, s. 37)
Inwestycje venture capital obarczone są ponadprzeciętnych ryzykiem. Minimalizowanie ryzyka przez fundusz jest możliwe dzięki dywersyfikacji inwestycji, które równoważy określone przez fundusz ryzyko.
(Zasępa P. 2013, s. 39)
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie funduszy venture capital oraz na ich efektywność jest ryzyko walutowe. Zmienność kursów walutowych jest dodatkowym czynnikiem komplikującym zarządzanie portfelem przez międzynarodowe fundusze i jest istotne na każdym etapie życia funduszu. Ryzyko walutowe mające wpływ na płynność może odnosić się do następującej sytuacji rynkowej:
konieczność pozyskania większej kwoty środków finansowych niż wcześniej zakładano ze względu na zmianę środków po niższym niż oczekiwano kursie,
dystrybucja środków z funduszu do jego inwestorów mogą być niższa z powodu konieczności konwersji waluty po niekorzystnym kursie.
(Zasępa P. 2013, s. 154)
Cechą charakterystyczną dla funduszy venture capital jest możliwość wystąpienia kilku rund finansowania spółki portfelowej pod warunkiem osiągnięcia zakładanych celów rynkowych. Dlatego inwestorzy mogą być zobowiązani do dostarczenia dodatkowych środków po osiągnięciu wymienionych w umowie efektów ekonomicznych przedsiębiorstwa.
(Zasępa P. 2013, s. 17)
Fundusze venture capital najczęściej nie wykorzystują kapitałów obcych w swoich inwestycjach portfelowych. Dlatego też ryzyko kredytodawców w stosunku do VC nie występuje.
(Zasępa P. 2013, s. 19)