Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 92) "Metoda wewnętrznej stopy zwrotu(IRR- Internal Rate of Return) polega na określeniu stopy dyskontowej, przy której zdyskontowana wartość wydatków pieniężnych równa się zdyskontowanej wartości wpływów pieniężnych."
(cytat, str. 204) Poziom stopy zwrotu z kapitału własnego zależy (…) od takich czynników, jak: - wielkość wygenerowanego zysku netto, - poziom uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży, - możliwość racjonalizacji kosztów wytwarzania, - wielkość aktywów angażowanych w generowanie przychodów ze sprzedaży, - udział kapitału własnego w kapitałach ogółem finansujących aktywa.
(cytat, str. 195) Rentowność odzwierciedla w najbardziej syntetycznej formie efektywność gospodarowania w przedsiębiorstwie. Wskaźniki rentowności, nazywane również wskaźnikami zyskowności lub stopami zwrotu, stanowią, najogólniej ujmując, relację zysku do kapitału.
(cytat, str. 338) Stopa ta określa stosunek rocznego zysku, osiąganego w trakcie funkcjonowania przedsięwzięcia, do wartości kapitału służącego sfinansowaniu nakładów kapitałowych.
(cytat, str. 52) Alternatywną metodą obliczania stopy zwrotu z portfela jest tzw. metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (discounted cash flow = CashFL), zwana metodą DCF, której używa się powszechnie do pomiaru zwrotu z inwestycji kapitałowych w przemyśle i handlu.
(cytat, str. 35) Przy pomiarze realnego wzrostu akcji podstawową rzeczą jest obliczenie stopy wzrostu ceny akcji i wskaźnika cen detalicznych (tzn. stopy inflacji). (...) Wzrost realny oblicza się ze stopy wzrostu ceny i stopy inflacji.
(cytat, str. 76) W zależności od ujęcia księgowa stopa zwrotu jest definiowana jako: relacja pomiędzy przeciętnym zyskiem generowanym przez projekt a nakładami inwestycyjnymi, średnią wartości księgową majątku trwałego lub kapitałem własnym zaangażowanym w realizację projektu.
(cytat, str. 107) Wewnętrzna stopa zwrotu z inwestycji (IRR) to taki koszt kapitału, przy którym wartość kapitałowa netto projektu wynosi zero (inaczej mówiąc, to taka stopa dyskontowa, przy której teraźniejsza wartość korzyści wygenerowanych przez projekt równa się teraźniejszej wartości nakładów inwestycyjnych).
(cytat, str. 33) Stopę zwrotu z określonego papieru określa relacja zysku do zaangażowanego kapitału. Wielkość zaangażowanego kapitału to cena, po której dany papier jest kupowany. Inwestorzy starają się wyszukiwać na rynku papiery, z których stopy zwrotu są relatywnie wysokie albo relatywnie niskie w stosunku do ryzyka (wynikającego ze zmienności stóp zwrotu).
(cytat, str. 83) Zarządzanie aktywne polega na okresowym zmienianiu struktury posiadanego portfela papierów wartościowych w stosunku do struktury portfela rynkowego. Celem zarządzania aktywnego jest dążenie do osiągania ponadprzeciętnej stopy zwrotu, a więc wyższej niż oferuje portfel rynkowy.
(cytat, str. 35) O anomaliach cenowych mówimy wtedy, gdy odchylenia oczekiwanych stóp zwrotu - w stosunku do poziomu, jaki powinien wynikać z ich zmienności - są względnie trwałe. Rzecz może dotyczyć akcji mało znanych (małych) spółek, których sytuacja finansowa nie jest stale analizowana przez dostatecznie dużą liczbę inwestorów, albo na przykład akcji spółek będących w relatywnie złej sytuacji, ale dających szansę na osiągnięcie relatywnie wysokich stóp zwrotu, jeśli powiedzie się ich restrukturyzacja.
(cytat, str. 49) Ryzyko na rynkach finansowych to szansa na zysk okupiona możliwością poniesienia straty. Ryzyko wynika ze zmienności, a tym samym niepewności stopy zwrotu, która może odchylić się (w górę lub w dół) od jej oczekiwanego (najbardziej prawdopodobnego) poziomu.
(cytat, str. 50) Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku Henry Markowitz zwrócił uwagę, że dywersyfikacja portfela akcji poprawia relację oczekiwanego dochodu do ryzyka. Jest tak dlatego, że ceny różnych papierów wartościowych nie zmieniają się tak samo. Im mniejsza zaś jest współzmienność cen akcji znajdujących się w portfelu, tym relatywnie mniejsza staje się zmienność stopy zwrotu (ryzyko) z portfela. Poprawia to relację oczekiwanego dochodu do ryzyka. Henry Markowitz zalecał budowanie portfeli efektywnych, oferujących maksymalną stopę zwrotu przy danym poziomie ryzyka.
(cytat, str. 52) Podobnie jak linia instrumentów rynku kapitałowego (obrazująca relację oczekiwanych stóp zwrotu do ryzyka dla różnych papierów wartościowych), również linia rynku kapitałowego (obrazująca relację oczekiwanych stóp zwrotu do ryzyka dla różnych portfeli papierów wartościowych) stanowi punkt odniesienia do oceny, czy określony fundusz inwestycyjny potrafi pokonać rynek, osiągając ponadprzeciętną stopę zwrotu, a więc wyższą niż oferuje portfel rynkowy.
(cytat, str. 83) Zarządzanie pasywne polega na automatycznym dopasowywaniu struktury posiadanego portfela papierów wartościowych do struktury portfela rynkowego. Celem zarządzania pasywnego jest osiąganie przeciętnej stopy zwrotu, co w języku finansów oznacza osiąganie stopy zwrotu równej uzyskiwanej z hipotetycznego portfela rynkowego.
(parafraza, str. 344) Stopa zwrotu (dochód) w terminie do wykupu (Yield To Maturity - YTM) to zysk, jaki można osiągnąć kupując obligację i trzymając ją do terminu wykupu, przy założeniu, że przez cały ten czas możliwe jest reinwestowanie kuponów po stopie YTM.
(cytat, str. 80) Zmodyfikowana wewnętrzna stopa zwrotu (...) jest taką wartością stopy dyskontowej, która zrównuje zaktualizowaną (według kosztu kapitału) wartość końcową dodatnich przepływów pieniężnych z wartością bieżącą ujemnych przepływów pieniężnych.
(cytat, str. 67) Prosta stopa zwrotu (...) nie jest dokładnie zdefiniowana i znanych jest kilka metod jej liczenia. W sensie ogólnym prosta stopa zwrotu wyraża stosunek rocznego "dochodu" do wydatków inwestycyjnych.