Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: partycypacja (0 - 15 z 15)
(cytat, str. 46) Partycypacja zagwarantowana prawem zwiększa zaangażowanie robotników w przedsiębiorstwo i zmienia ich w "specyficznych kapitalistów" - partnerów stojących na mniej lub bardziej równej stopie z kapitalistami finansowymi i zarządami. Jeśli jednak chodzi o zwiększanie poziomu nadwyżki, to potencjał tkwiący we współdziałaniu nie zawsze zostanie wykorzystany. Pracodawcy będą się sprzeciwiali podejmowaniu wspólnych decyzji, jeśli można będzie oczekiwać, że rady zakładowe wpłyną na znacznie korzystniejszy dla robotników podział zysku. Tak więc pracodawca wyrazi zgodę na udział rady zakładowej w podejmowaniu decyzji, jeśli jednocześnie reprezentacja pracowników poprze zarówno sam proces powstawania nadwyżki, jak i udział pracodawcy w jej podziale. Oddzielenie w niemieckim modelu reprezentacji pracowników układów płacowych od uprawnień rad zakładowych, tak zwana "dualność reprezentacji robotniczej", zdaje się spełniać warunek niezbędny dla efektywności instytucjonalnej. Jednakże niewiele wiadomo (na podstawie zebranych doświadczeń) o efektywności niemieckiego ustroju pracy. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo trudno jest znaleźć empiryczny dowód wpływu rad zakładowych na gospodarkę.
(cytat, str. 35) Pełna partycypacja stara się zerwać z czymś, co możemy określić mianem mentalności pracowniczej, która w najmniej drastycznej formie przejawia się jako skupianie się wyłącznie na niewielkim wysiłku własnej pracy, a nie myśleniu o organizacji jako całości, w najbardziej drastycznym zaś polega na całkowitym ignorowaniu interesu firmy lub nawet działaniu na jej niekorzyść.
(cytat, str. 261) Jeśli w organizacji wprowadza się jedynie częściową partycypację, a sukces przedsiębiorstwa rozumie się wyłącznie w kategorii pojedynczego wyniku firmy może się okazać, że to, co do tej pory wydawało się funkcjonować dobrze, nagle zaczyna się chwiać
(cytat, str. 125) Partycypacja pracowników w zarządzaniu oznacz w obiegowym rozumieniu współudział lub współstanowienie o sprawach generalnych i szczegółowych przedsiębiorstwa (instytucji). W szerszym ujęciu partycypacja wyraża współuczestnictwo bezpośrednie lub pośrednie (poprzez ciała lub organy przedstawicielskie) pracowników w podejmowaniu decyzji, w sprawach kontroli, a także współuczestnictwo polegające na konsultowaniu i opiniowaniu rozmaitych propozycji i wniosków dla potrzeb kierownictwa.
(parafraza, str. 127) Partycypacja pracownicza w obrębie organizacji dzieli się na partycypację: kapitałowa, decyzyjną, własnościową, informacyjną, konsultacyjną i negocjacyjną. Partycypacja decyzyjna i konsultacyjna dzieli się na: bezpośrednią, przedstawicielską. (więcej w książce na stronie 127)
(cytat, str. 55) Partycypacja oznacza udział pracowników w szeroko rozumianym podejmowaniu decyzji przez instancję bezpośrednio nadrzędną. Stopień partycypacji może być wstępnie ustalony na podstawie stosowanego stylu kierowania a dalej uszczegóławiany przez podejście strukturalne.
(cytat, str. 159) Partycypacja to jedno z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych do praktycznego zbadania, jak również wcielenia w życie, zagadnień kierowania ludźmi. Dotyczy ona współuczestnictwa pracowników w procesie podejmowania decyzji. Wprowadzenie w życie zasad partycypacji stanowi jeden z warunków powodzenia procesu transformacji gospodarczej, wiąże się bowiem ze zmianą mentalności naszych kadr kierowniczych, przywiązanych do stylów kierowania zbliżonych do autokratycznego- nakazującego i kontrolującego podwładnych.
(cytat, str. 75 - 76) Partycypacja pracowników w zarządzaniu oznacza w obiegowym rozumieniu współudział lub współstanowienie o sprawach generalnych i szczegółowych przedsiębiorstwa (instytucji). W szerszym ujęciu partycypacja wyraża współuczestnictwo bezpośrednie lub pośrednie (poprzez ciała lub organy przedstawicielskie) pracowników w podejmowaniu decyzji, w sprawach kontroli, a także współuczestnictwo polegające na konsultowaniu i opiniowaniu rozmaitych propozycji i wniosków na potrzeby kierownictwa.
(cytat, str. 147) Partycypacja pracowników w zarządzaniu oznacza w obiegowym rozumieniu współudział lub współstanowienie o sprawach generalnych i szczegółowych przedsiębiorstwa (instytucji).
(cytat, str. 265) Subpartycypacja jest rodzajem umowy, w której jedna strona (SPV) nabywa określone prawa do całości lub części świadczeń pieniężnych z tytułu wierzytelności przysługujących drugiej stronie (inicjatorowi) bez ich przelewu (cesji), przy czym ryzyko związane z niespłacalnością tych wierzytelności przechodzi na tę stronę (SPV).
(cytat, str. 229) Poziom partycypacji pracowników ma duży wpływ na sposób, w jaki organizacja funkcjonuje i generalnie odnosi się do dwóch kluczowych obszarów, tj. stylu zarządzania i reprezentacji pracowników. Na poziomie makro, uczestnictwo wraz z pracownikami jako zespołem jest sterowane przez procedury konsultacyjne i negocjacyjne z reprezentacją związków zawodowych.
(cytat, str. 211) Elton Mayo definiuje partycypację pracowników w procesie kierowania jako wielofazowe zjawisko przemieszczania się władzy z miejsca na miejsce, zgodnie z wymaganiami sytuacji, co stanowi przeciwieństwo jej koncentracji na szcycie organizacji.
(cytat, str. 224) W wielu tekstach podtrzymywane jest przekonanie, że partycypacja jest ważnym czynnikiem, a może nawet determinantem sukcesu organizacyjnego. Jednak pełniejsze studia pewności takiej nie ugruntowują. Prosta, pojedyncza zależność partycypacja - dodatni wzrost zaangażowania - sukces organizacji, nie w pełni przekonuje.
(cytat, str. 337) W zależności od sposobu wpływania pracowników na procesy decyzyjne w praktyce występują dwie formy partycypacji: - partycypacja bezpośrednia, - partycypacja pośrednia (przedstawicielska).