Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 116) Dziel się chwałą, uznaj błędy. Jeśli zespół dobrze pracuje i zyska sobie uznanie, obowiązkiem przywódcy jest zapewnić uczestnikom udział w korzyściach. Publiczna pochwała, premia przyznana przez dyrekcję, wzmianka w gazecie firmowej - jakąkolwiek formę przyjmuje to uznanie, powinno one przypaść członkom zespołu.
(cytat, str. 139) Wszyscy ludzie, od prezesa firmy, która zdobywa rynek, do chłopca przyjmującego puste butelki w supermarkecie, chcą usłyszeć od kogoś, że świetnie pracują, że są bystrzy, że się starają i że ich praca budzi uznanie. Tak niewielka doza podziwu, odrobina zachęty we właściwym momencie często wystarczą, by dobrego pracownika przemienić we wspaniałego.
(cytat, str. 65) Potrzeba zwrócenia na siebie uwagi innych jest jedną z najważniejszych potrzeb biologicznych; jest potrzebą wrodzoną. Nawet jeżeli nie wszyscy ludzie w równym stopniu i równie często potrzebują zainteresowania i uznania, to łaknienie pieszczot i czułości (Berne, 1967) stanowi najprawdopodobniej najbardziej istotną potrzebę podstawową człowieka.
(cytat, str. 192) Niektórzy oczekują wyrazów twojego uznania, uznania od "szefa". Dla innych liczy się uznanie w oczach kolegów. Niektórzy potrzebują publicznych pochwał. Inni unikają blasku fleszy, ceniąc sobie ciche, prywatne "dziękuję". Każdy pracownik oddycha innym "psychicznym powietrzem".
(cytat, str. 107) Publiczne uznanie - stwierdza Bogdan Wawrzyniak - jest tym modelem, w którym interes społeczny i oddziaływanie społeczne pokrywają się z interesem korporacji.
(cytat, str. 58) "Choć słowa te często występują obok siebie, uznanie i nagroda to dwa odmienne pojęcia. to po angielsku "recognition" od łacińskiego cognoscere, co znaczy "poznawać na nowo" -przyp. tłum. Jest to sposób zachęcania poszczególnych osób lub grup poprzez uznawanie ich osiągnięć. Doceniając dotychczasowy wkład, dostarcza się motywacji do dalszych wysiłków. Istnieją zarówno oficjalne jak i nieoficjalne sposoby wyrażania uznania. Niektóre przykłady oficjalnego uznania, to między innymi prezentacja osiągnięć pracowników w pismach zarządu, publikacja pochwały w biuletynie firmowym, list z pochwałą lub podziękowaniem, uroczysty obiad lub kolacja, dyplomy uznaniowe, medale i inne odznaczenia. Nieformalne sposoby to między innymi słowa podziękowania, gest uznania, pochlebna uwaga wypowiedziana w obecności innych pracowników. Nagroda to przyznanie świadczeń finansowych w zależności od osiąganych wyników, co obok uznania stanowi dalsze wzmocnienie pozytywne. Dwa przykłady to uznaniowa podwyżka oparta na wynikach oceny pracownika oraz awans na wyższe stanowisko w zamian za istotny wkład w doskonalenie jakości".