Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 60) Podstawowym wymogiem uzyskania certyfikatu zgodności systemu jakości z normami serii ISO 9000 są udokumentowane procedury. Ich zakres jest różny w przypadku każdego z trzech modeli (ISO 9001, ISO 9002,ISO 9003). Wymagania najbardziej rozszerzonego modelu (ISO 9001) obejmują udokumentowanie przez jednostkę gospodarczą zdolności zapewnienia jakości w zakresie: projektowania, konstruowania, wytwarzania, instalowania i obsługiwania.
(parafraza, str. 77) Podział certyfikatów ze względu na podmioty wystawiające świadectwo badania: - certyfikaty pierwszej strony, gdy świadectwo badania technicznego wystawia dostawca; często takie świadectwo nazywa się deklaracją dostawcy, - certyfikaty drugiej strony, gdy świadectwo badania technicznego wystawia odbiorca (ogólnie partner określonej umowy zawartej z dostawcą), - certyfikaty trzeciej strony, gdy świadectwo badania technicznego wystawia podmiot niezależny od pierwszej i drugiej strony.
(cytat, str. 52) Certyfikat- dokument wydany przez uprawnioną instytucje,potwierdzający że wyrób lub usługa są zgodne z wymaganiami jakościowymi, zalecanymi w normach ISO serii 9000 i zaspokaja potrzeby użytkowników.
(cytat, str. 100) Certyfikacja dostarcza namacalnego dowodu zaangażowania przedsiębiorstwa w problemy jakości. Uzyskanie certyfikatu zatwierdzenia zgodności systemu jakości ze stosownymi wymaganiami zwiększa zaufanie potencjalnych klientów do przedsiębiorstwa i polepsza pozycję na rynku. Certyfikat dowodzi, że system jakości został niezależnie oceniony i zatwierdzony jako zgodny z przyjętym modelem zapewnienia jakości. Posiadając certyfikat przedsiębiorstwo może składać oferty poważnym nabywcom, którzy domagają się certyfikowanych systemów od swoich dostawców.
(cytat, str. 125) Można wyróżnić dwa podejścia do certyfikacji: 1. Organizacje, które chcą posiadać wdrożony system zarządzania jakością (nikt nie stawia im takiego wymagania). 2. Organizacje, które muszą wdrożyć system zarządzania jakością.
(cytat, str. 101) Jednostka certyfikująca/rejestrująca jest to "strona trzecia, oceniająca i rejestrująca systemy jakości dostawców wg opublikowanych norm, dotyczących systemów jakości wraz z wszelkimi uzupełniającymi dokumentami wymaganymi w ramach systemu certyfikacji/rejestracji".
(cytat, str. 100) Wśród korzyści płynących z posiadania certyfikatu jakości można wymienić: - lepszą rozpoznawalność i firmy i jej produktów w otoczeniu; - gwarancję zaspokajania wymagań i życzeń klientów; - zapewnienie otoczenia o profesjonalizmie pracowników i systemy działania całej firmy; - gwarancję korzyści dla klienta; - większą łatwość w budowaniu pozycji firmy i jej produktów na danym rynku; - możliwość zatrudnienia lepszych pracowników; - jawność celów firmy, jej pozycji, kultury i metod działania; - przyspieszenie budowania dobrego wizerunku firmy.
(cytat, str. 87 - 88) Norma ISO 9001:2000 nie narzuca jakiegoś szczególnego sposobu wdrożenia systemy jakości. Wskazana jest tu jednak rozwaga i dostosowanie do specyfiki danej organizacji. Jednym ze skutecznych sposobów przygotowania się do certyfikacji jest rozbicie projektu wdrożenia na etapy i przedstawienie go w postaci harmonogramu do realizacji.
(cytat, str. 87) Każdą organizację chcącą uzyskać certyfikat ISO 9001:2000 czeka kontakt z normą opisującą ten system. Szkopuł w tym, że jest napisana wyjątkowo "suchym" i ogólnym językiem. Organizacja, chcąc zastosować jej zalecenia w praktyce, musi wypracować własną firmową interpretację tych wymagań oraz skutecznie je wdrożyć.
(cytat, str. 71 - 72) W Unii Europejskiej symbolem zgodności produkowanych wyrobów przez daną organizację z normami zharmonizowanymi, wyznaczonymi w Dyrektywach Nowego Podejścia jest znak CE. Potwierdza on także, iż producent lub importer przeprowadził wymaganą procedurę oceny swojego towaru i może go wprowadzić do obrotu bez restrykcji. Oznaczenie CE symbolizuje więc zgodność produktu ze wszystkimi dyrektywami, które nakładają obowiązek jego użycia.
(cytat, str. 50) Polskie Centrum Akredytacji jest krajową jednostką akredytującą, czyli jednostką prowadzącą system akredytacji i zarządzającą nim oraz udzielającą akredytacji, upoważnioną do akredytacji jednostek certyfikujących, kontrolujących, laboratoriów badawczych i pomiarowych na podstawie art. 26 ust.1 p.1) i 2) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności.
(cytat, str. 217) Firma ubiegająca się o certyfikat będzie musiała przeprowadzić kilka audytów, by była później w stanie wykazać audytorowi, że rozumie i ma pod kontrolą swoje systemy jakości. Audytor również będzie prosił o wgląd do dokumentacji dotyczącej przeglądów systemu. Powinna ona dostarczyć dalszych dowodów na to, że wyższe szczeble kierownictwa: - przeprowadzają przeglądy systemu jakości, - identyfikują i analizują niezgodności, błędy, usprawnienia itp., - podejmują konieczne działania, - dokumentują działania, - ogólnie zapewniają, że system jakości jest ciągle korygowany i poprawiany.
(cytat, str. 71) Podstawowym podziałem jest rozróżnienie dwóch obszarów certyfikatów ze względu na podmiot, który żąda świadectwa badania. Certyfikat jest dokumentem obszaru regulowanego, gdy wymaga go ustawodawca. Certyfikat jest dokumentem obszaru kontraktowego, gdy wymaga go partner umowy gospodarczej.
(cytat, str. 99) Jednostką certyfikującą jest organizacja, która ma zdolność wystawiania certyfikatów. Powinna spełniać trzy ogólne kryteria: -być niezależna organizacyjnie i kapitałowo od dostawców i odbiorców oraz dysponować kapitałem na pokrycie poręczeń lub ubezpieczeniem od odpowiedzialności za wadę świadectwa badania; -posiadać odpowiednie umiejętności (procedury, personel) oraz wyposażenie do prowadzenia badań technicznych; -być rzetelna i obiektywna w swych ocenach.
(cytat, str. 99) Najczęściej stosowanym i najpowszechniej znanym potwierdzeniem, że firma posiada system spełniający wymagania serii ISO 9000, jest certyfikat "trzeciej" strony. Jest nią organ certyfikujący, mający dostateczna reputację na rynku usług rzeczoznawstwa, by jego świadectwa badań technicznych budziły zaufanie. Organ certyfikujący występuje w obrocie jako dostawca usługi; zamawiająca certyfikat firma, której system zapewnia jakość będzie oceniał, jest jego klientem. Zamawiający korzysta z praw odbiorcy, w tym z prawa do wyboru.
(cytat, str. 72) Ze względu na podmioty wystawiające świadectwo badania przyjął się podział na trzy grupy: -certyfikatów pierwszej strony, gdy świadectwo badania technicznego wystawia dostawca (często takie świadectwo nazywa się deklaracją dostawcy), -certyfikatów drugiej strony, gdy świadectwo badania technicznego wystawia odbiorca (ogólnie partner określonej umowy zawartej z dostawcą), -certyfikatów trzeciej strony, gdy świadectwo badania technicznego wystawia podmiot niezależny od pierwszej i od drugiej strony.
(cytat, str. 79) Certyfikat to: -warunek dostępu do rynków międzynarodowych na równych szansach z konkurentami -oficjalne uznanie wyników działań przedsiębiorstwa na rzecz jakości -dowód kompetencji i zdolności utrzymania stabilnej jakości -podstawa zaufania klienta do przedsiębiorstwa
(cytat, str. 119) Certyfikacja jest postępowaniem, w którego rezultacie upoważniona instytucja zaświadcza, że badany obiekt wykazuje pożądaną zgodność z ustalonymi wymaganiami.
(cytat, str. 137) (A.Kwintowski) Certyfikat zatem: - jest wyrazem zgodności wyrobu z wymaganiami normy - jest wizualną prezentacją deklaracji zgodności - jest potwierdzeniem bezpieczeństwa użytkownia i stabilności jego produkcji przez niezależną jednostkę, - jest argumentem w negocjacjach handlowych na rynku krajowym i zagranicznym, - zapewnia zwiększenie wzrostu zaufania klienta do wyrobu, - przyspiesza wprowadzanie wyrobów na rynek - powoduje pozytywne postrzeganie firmy przez klientów jako stabilnej na rynku - daje możliwośc uzyskania efektłó ekonomicznych w wyniku zwiększonego popytu na certyfikowany wyrób, - daje możliwość wykorzystania certyfikacji wyrobów w działaniach prawnych w związku ze szkodami związanymi z użytkowaniem wyrobu.
(cytat, str. 72) Certyfikat jest to zaświadczenie, dowód, dokument będący urzędowym świadectwem stwierdzającym jakiś stan faktyczny, np. zdolność podmiotu do wykonywania określonych czynności. Certyfikat jest pisemnym poświadczeniem zgodności z określonymi wymaganiami, dokonanym przez stronę trzecią.