Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 702) ludzie oceniają prawdopodobieństwa głównie na podstawie podobieństwa z badanym zdarzeniem i klasą zdarzeń, z której ono pochodzi. W szczególności przy ocenie prawdopodobieństw prób z dużej populacji ludzie wykazywali tendecję do ignorowania statystycznych właściwości próbek i opierania sądów głównie na podobieństwie próbki i populacji. W dodatku okazało się, że zdarzenia łatwe do wywołania lub wyobrażenia były oceniane jako bardzie pradopodobne od zdarzeń trudnych do wywołania lub wyobrażenia, nawet jeśli w rzeczywistośvi były one jednakowo prawdopodobne. Zaobserwowano również tendecję do rozpoczynania oceny pradopodobieństwa na chybił trafił lub od wartości średniej i "dostrajania" tych wartości w jednym lub drugim kierunku.
(cytat, str. 68) Ryzyko świadczenia to możliwość przeniesienia straty wskutek niewłaściwego wykonania przez partnera świadczenia, do którego został on zobowiązany w wyniku zawarcia kontraktu. Może tu wchodzić w grę: - niewłaściwa jakość dostarczonego dobra lub usługi, - niewłaściwy termin dostawy, - inny niż zamówiony asortyment, - nieterminowa zapłata, - regulowanie należnościw ratach zamiast w postaci płatności jednorazowej, - zapłata w walucie innej niż uzgodniona. Przyczynami tego ryzyka są m.in.: - zła organizacja pracy, - niedoświadczony personel, - brak umiejętności zarządzania firmą, - brak doświadczenia w danej dziedzinie, - niedostateczne wyposażenie techniczne i informatyczne, - brak kontroli wewnętrznej.
(cytat, str. 179 - 180) Analizując czynniki wpływające na zagrożenie gospodarstw domowych nadmiernym zadłużeniem, można dokonać ich klasyfikacji na kilka podstawowych grup: czynniki egzogeniczne (na które gospodarstwa nie maja wpływu), czynniki endogeniczne (związane z cechami osobowości np. skłonnością do ryzyka, preferowanym stylem życia, nastawieniem na konsumpcje, skłonnością do oszczędzania). Szeroko rozumiany stan wiedzy na temat finansów obejmuje m.in. znajomość mechanizmów funkcjonowania rynku finansowego i jego produktów, umiejętność wyboru najkorzystniejszych produktów finansowych oraz umiejętność podjęcia kroków zapobiegających eskalacji kryzysu finansowego.
(cytat, str. 137) Jedną z ciekawych koncepcji dziedzinie benchmarkingu jest przeprowadzanie ankiety wśród menadżerów i zapytanie ich, co sądzą o dziale zasobów ludzkich i usługach, jakie on świadczy. Podjęcie ryzyka wystawienia się na krytykę ze strony kolegów - menadżerów( którzy w większości nie zaryzykowaliby podobnego doświadczenia e własnych działach) wymaga odwagi.
(cytat, str. 77) Informacje o prawdopodobieństwie występowania zdarzeń cząstkowych można czerpać z: - dane statystyczne gromadzone przez organizacje zajmujące się danymi zagadnieniami, które z góry należy uznać za niepełne i nie zawsze możliwe do zastosowania w danej sytuacji - oszacowania ekspertów, które z kolei mogą okazać się zbyt subiektywne, - oszacowania ekspertów skorygowane metodą Delphi
(cytat, str. 136) żródłami informacji o zdarzeniach niekorzystnych dla systemów mogą być: - użytkownicy, administratorzy, inspektorzy bezpiecezństwa, prowadzone przez nich dzienniki zdarzeń, książki uszkodzeń, sporządzane raporty i tym podobne, - inżynierowie odpowiedzialni za infrastrukturę techniczną w budynku, - policja i służba ochrony, - agencje rządowe, centra kryzysowe, biura statystyczne - operatorzy sieci energentycznej, telekomunikacyjnej, - organizacje typu CERT, FIRST, CIRC, - internet.
(cytat, str. 199 - 201) W literaturze anglojęzycznej panuje obecnie pogląd, że ryzyko jest kombinacją dwóch elementów,a mianowicie: prawdopodobieństwa wystąpienia (zdarzenie ryzyka) i ewentualnych jego konsekwencji, co można przedstawić w formie następującego zapisu: R = P * C gdzie: R-ryzyko P-prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia C-konsekwencje na skutek wystąpienia zdarzenia ... Niezależnie od przyjętego sposobu definiowania mechanizm zjawiska ryzyka jest bardzo prosty i zawsze przebiega według następującego schematu: Źródło -> Zdarzenie -> Skutek
(cytat, str. 203) ... H. Gawron wyodrębnił następujące czynniki ryzyka powodzenia inwestycji: -rynkowe (błędny szacunek, zmienność popytu i cen wyrobów firmy, zmiany cen surowców i półfabrykantów, nowi konkurenci itd.) -polityczne (zmienne: polityka społeczno-gospodarcza rządu, sytuacja międzynarodowa, stan koniunktury światowej, stosunki walutowe itp.) -techniczne (zawodność, szczególnie prototypowych maszyn i urządzeń, trudności w opanowaniu nowoczesnych technologii itp.) -losowe (długotrwałe zmiany klimatyczne i inne zjawiska przyrodnicze).
(cytat, str. 41) Kupowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Istnieje ryzyko spadku tempa produkcji zakłady, który sprzedaje urządzenie. Istnieje ryzyko, że producent nie dostarczy zamówienia na umówiony termin. Istnieje ryzyko , że urządzenie nie będzie działało, albo zepsuje się po krótkim czasie użytkowania. Istnieje ryzyko tego, że producent nie zechce zapewnić serwisu urządzenia. Istnieje ryzyko źle zawartej umowy. Zadaniem sprzedającego jest udowodnić klientowi, że podjęcie transakcji właśnie z jego firmą pociąga za sobą najmniejsze ryzyko - a zarazem, co należy czynić bardzo taktownie, danie klientowi do zrozumienia ogromu ryzyka, jakie wiąże się ze współpracą z konkurencją. Zdarza się, że sprzedający musi uwzględnić w swojej argumentacji ryzyko fikcyjne, które istnieje tylko w wyobraźni nabywcy. Niemniej, dla nabywcy wyimaginowane ryzyko to też ryzyko - a sprzedający musi rozwiać jego nieuzasadnione obawy.
(cytat, str. 266) (Zemke) Rozróżnienie pomiędzy zmiennymi kontrolowanymi i normami ma istotne znaczenie, bowiem elementy zbioru celów kontrolowanych mogą mieć zarówno cechy mierzalne jak i jakościowe. Koncepcja funkcjonowani systemu zarządzania ryzykiem, zakłada, że miary zmiennych kontrolowanych porównywane sa z wzorcami tych zmiennych, natomiast zmienne kontrolowane niemierzalne porównywane miałby być z normami zdefiniowanymi w wystemie. "Uruchomienie" instrtumentów ochrony przed skutkami ryzyka, z założenia następuje w przypadkach wystąpienia różnic pomiędzy monitorowaną zmienną kontrolowaną a jej wzorcem (normą).
(cytat, str. 150) (Krzemiński) Ryzyko operacyjne jest to ryzyko wynikająće z błędów w funkcjonowaniu wewnętrznym systemów instytucji, w tym błędów popełnianych przez ludzi.
Bazylejski komitet ds. nadzoru bankowego okresla mianem ryzyka operacyjnego wszelkie ryzyko niezwiązane bezpośrednio ze wmiennością rynku, bądź zdolnością kredytową partnerów i klientów.
.. możliwośc poniesienia strat na skutek niewystarczajćych lub waliwych systemów, niepoprawnychy procedur i metod działania, błedów popełnianych przez człowieka, awarii technicznych oraz zdarzeń zewnętrznych.
(cytat, str. 327) Początkiem procesu podejmowania decyzji w warunkach niepewności jest analiza rozkładu prawdopodobieństwa. Rozkład prawdopodobieństwa to inaczej zestawienie wszystkich możliwych wyników związanych z niepewnym zdarzeniem oraz przypisanych im wartości prawdopodobieństwa.
(cytat, str. 336 - 337) Warto jednak pamiętać, że szanse i możliwości to tylko jedna strona medalu związanego z biznesem międzynarodowym, drugą jego stroną jest niepewność i ryzyko towarzyszące działalności na rynkach zagranicznych. Ryzyko to występuje w wielu postaciach takich jak: Sytuacja gospodarcza niepewność do do rzeczywistego poziomu kosztów różnice kulturowe ryzyko polityczne ryzyko kursu walutowego
(cytat, str. 325) Niepewność (lub inaczej ryzyko) występuje wówczas, gdy istnieje więcej niż jeden możliwy wynik naszej decyzji. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, ze im większe rozproszenie wyników tym większy stopień niepewności.
(cytat, str. 561) Stopień, do jakiego ludzie są skłonni podjąć ryzyko, zależy od nagrody, którą ich zdaniem mogą zdobyć.
Racjonalne podejmowanie ryzyka jest nierozerwalnie związane z postępem materialnym. Gdy element ten nie istnieje, lub wywiera na as niekorzystny wpływ, podejmujemy jedynie najbardziej niezbędne działania.
(cytat, str. 94) Ryzyko kredytowe związane jest przede wszystkim z niebezpieczeństwem niewypłacalności kredytobiorcy. Zagrożenie to na ogół może wynikać z niepowodzenia w realizacji przedsięwzięcia z winy kredytobiorcy lub otoczenia gospodarczego.
(cytat, str. 127) Inną metodą punktowej oceny ryzyka jest scoring, stosowany zwłaszcza do oceny ryzyka przy udzielaniu kredytów konsumpcyjnych. Podstawą oceny metody scoring są cechy klienta, takie jak: zawód, lata pracy, wiek, status własnościowy mieszkania, posiadanie rachunków bankowych, kart kredytowych itp.