Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 80) w wyniku wprowadzenia cła nie nastąpiłby ogólny wzrost amerykańskich płac; bowiem, jak to już widzieliśmy, w ostatecznym rachunku nie nastąpiłby wzrost ani liczby miejsc pracy, ani popytu na towary, ani produktywności pracy. Ta ostatnia w istocie by zmalała. W ten sposób dochodzimy do zagadnienia rzeczywistego skutku wywołanego przez mur celny. Sytuacja nie wygląda po prostu tak, że wszystkie widoczne zyski zrównoważone są mniej oczywistymi, ale równie rzeczywistymi stratami. W istocie kraj poniósłby ostatecznie stratę. Wbrew temu, co od setek lat powtarza interesowna propaganda i bezinteresowna dezorientacja, cło obniża amerykański poziom płac. Przyjrzyjmy się dokładniej, dlaczego tak się dzieje. Widzieliśmy już, że dodatkowa kwota, którą konsumenci płacą za artykuły chronione cłem, powoduje, że na inne artykuły wydają kwotę o tyle właśnie mniejszą. Przemysł jako całość nie ma stąd żadnego zysku. Co więcej, sztuczne bariery wzniesione przeciw zagranicznym towarom przenoszą amerykańską pracę, kapitał i ziemię z zastosowań najbardziej wydajnych do zastosowań mniej wydajnych. Dlatego w wyniku barier celnych zmniejsza się średnia produktywność amerykańskiej pracy i kapitału.
(cytat, str. 170) Płace efektywnościowe to wynagrodzenie wyższe niż płaca równowagi, wypłacane przez przedsiębiorstwa w celu skłonienia pracowników do bardziej produktywnej pracy.
(cytat, str. 282) Płaca nominalna to suma pieniędzy, którą pracownik otrzymuje za wykonaną pracę. Chcąc ocenić poziom życia pracownika nie można swych wniosków opierać na podstawie kształtowania się płacy nominalnej. Do tego służy praca realna.
(cytat, str. 43) W Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych płace kształtowały się żywiołowo, w dużym stopniu pod silnymi naciskami poszczególnych grup zawodowych.
Słowa kluczowe:płaca Komentarze i źródła pierwotne: Sufin Z., Styl Właściciela, czyli problemy zarządzania personelem w małych firmach, Personel 1-31 lipca 2000
(cytat, str. 42) Zadaniem Komisji Trójstronnej stało się bowiem negocjacyjne ustalenie kształtowania płac w ciągu danego roku budżetowego
Słowa kluczowe:zadanie, Komisja Trójstronna, płaca Komentarze i źródła pierwotne: Zalecenie Komisji z dnia 03.04.1996 r., nr 96/280/WE Official Journal 30.04.1996, No. L 107, pkt 4
(cytat, str. 121) W przypadku występowania dużych różnic w stopach płac pomiędzy obydwa sektorami siła robocza przepływa z sektora wiejskiego do miejskiego. Doprowadzi to do wzrostu bezrobocia miejskiego, co zacznie zniechęcać pracowników do dalszych migracji.
(cytat, str. 129) Model Weissa oparty jest na dwóch podstawowych założeniach: - wynagrodzenia pracowników nie są proporcjonalne do ich produktywności - płace progowe pracowników są rosnącą funkcją ich produktywności.
(cytat, str. 70) Koszt zebrania wszystkich informacji dostępnych zarówno dla pracowników, jak i pracodawców istotnie ogranicza prędkość dostosowań płacowych. Obniżki wynagrodzeń mogą być natomiast wprowadzone w życie wtedy, gdy koszty zmiany pracy są znaczące, a koszty poszukiwań pracy w trakcie zatrudnienia i bezrobocia są zbliżone.
(cytat, str. 146) Jeżeli dodatni związek między płacami realnymi i produktywnością pracy jest stabilny, to próby wpływania na wysokość indywidualnie ustalanych przez firmy wynagrodzeń oraz na wielkość bezrobocia poprzez politykę kierowania popytem nie przyniosą żadnego skutku.
(cytat, str. 95) Phelps i Taylor przyjęli, że płace i ceny są określane wyłącznie na jeden okres, a zatem nie ma tu długookresowych kontraktów, które występowały u Fischera. Ustalenia dotyczące poziomów cen i płac są dokonywane, zanim bank centralny wyznaczy wielkość podaży pieniądza.
(cytat, str. 74) Może się więc zdarzyć, że gdy płaca na rynku konkurencyjnym okaże się wyższa od uzgodnionej w niejawnym kontrakcie, pracownik porzuci pracę. Podobnie jeśli płaca na rynku natychmiastowym ukształtuje się poniżej płacy kontraktowej lub też produkt marginalny pracownika spadnie poniżej wynagrodzenia, pracodawca zastąpi dotychczas zatrudnionego nowym pracownikiem.
(cytat, str. 80) w porównaniu z kontraktem przy pełnym zatrudnieniu zarówno płaca, jak i liczba pracowników są wyższe w przypadku kontraktów z niepełnym zatrudnieniem .Większe płace są konieczne do skompensowania pracownikom ryzyka bezrobocia. Wyższe zatrudnienie z kolei pozwala pracodawcom przesunąć produkcję z niekorzystnych do bardziej zyskownych stanów gospodarczych.
(cytat, str. 67) Opis procesu odkrywania płac oraz analiza czynników decydujących o zachowaniu podaży pracy na rynkach bez wszechwiedzącego licytatora, uznawane są za największe osiągnięcie teorii poszukiwań.
(cytat, str. 207) Sztywne ceny (i płace) są bezpośrednią przyczyną nieneutralności pieniądza w krótkim okresie, przez co zachowanie suboptymalne może spowodować istotne zmiany wielkości realnych w reakcji na szok ze strony podaży pieniądza.
(cytat, str. 207) Każdy przedsiębiorca określa ceny i płace zgodnie z zasadą maksymalizacji zysku, przy czym ustalenia poczynione w danej firmie nie mają wpływu ani na ceny żądane przez konkurentów, ani na przeciętny poziom cen.
(cytat, str. 28) Relacje między zarobkami pracownika a cenami podstawowych produktów spożywczych, odzieży, opłat za mieszkanie itp. są jednymi z zasadniczych punktów obserwacji i kontroli podejmowanych przez związki zawodowe. Decydują one o wzroście bądź spadku materialnego poziomu życia pracownika i jego rodziny. Dlatego też związkowcy uważają, że powinno się brać pod uwagę wysokość cen na artykuły codziennego użytku przy określaniu wysokości płac pracowników.
(cytat, str. 243) []szerokie przedziały płacowe umożliwiają docenienie światowej klasy specjalistów w poszczególnych rolach i wyróżnienie ich spośród przeciętniaków.
(cytat, str. 177) Płace stanowią znaczną część kosztów produkcji, a tym samym wchodzą w skład cen dóbr i usług. Ich wzrost może zatem wpływać na rozwój procesów inflacyjnych zarówno od strony zwiększających się kosztów produkcji jak i od strony rosnącego popytu, co powoduje ciągnięnie cen w górę.